مقایسه کانن 5D Mark IV با سونی A7R III

Canon EOS 5D Mark IV و Sony Alpha A7R III دو دوربین دیجیتال هستند که به ترتیب در آگوست 2016 و اکتبر 2017 به طور رسمی معرفی شدند. 5D Mark IV یک DSLR است ، در حالی که A7R III یک دوربین لنز قابل تعویض بدون آینه است. هر دو دوربین مجهز به سنسور فول فریم هستند. وضوح کانن 30.1 مگاپیکسل است ، در حالی که سونی 42.2 مگاپیکسل ارائه می دهد.

 

در زیر مروری بر مشخصات اصلی دو دوربین به عنوان نقطه شروع مقایسه وجود دارد.

با فراتر رفتن از این عکس فوری از ویژگی ها و ویژگی های اصلی ، تفاوت های Canon EOS 5D Mark IV با Sony Alpha A7R III چیست؟ کدام یک را بخرید؟ برای اطلاع از چگونگی مقایسه Canon EOS 5D Mark IV با Sony Alpha A7R با توجه به اندازه بدن ، سنسورهای تصویربرداری ، ویژگی های عکسبرداری ، اتصالات ورودی-خروجی و دریافت آنها توسط بازرسان متخصص ، ادامه مطلب را بخوانید.

مقایسه بدنه
صفحه نمایش در کنار هم اندازه و وزن فیزیکی Canon 5D Mark IV و Sony A7R III را نشان می دهد. این دو دوربین با توجه به اندازه نسبی آنها ارائه می شوند. سه دیدگاه متوالی از جلو ، بالا و عقب موجود است. تمام اندازه گیری های عرض ، ارتفاع و عمق به نزدیکترین میلی متر گرد می شوند.

 

اگر ناحیه نمای جلو (عرض x ارتفاع) دوربین ها به عنوان یک اندازه گیری کلی از اندازه آنها در نظر گرفته شود ، Sony A7R III به طور قابل توجهی کوچکتر (30 درصد) از Canon 5D Mark IV است. علاوه بر این ، A7R III نسبت به 5D Mark IV بسیار سبک تر است (27 درصد). در این زمینه ، شایان ذکر است که هر دو دوربین ضد پاشش و گرد و غبار هستند و بنابراین می توانند در شرایط آب و هوایی نامساعد یا محیط های سخت مورد استفاده قرار گیرند.

مقایسه اندازه و وزن فوق تا حدی ناقص است زیرا لنزهای قابل تعویض مورد نیاز هر دو دوربین را در نظر نمی گیرند. اندازه هر دو دوربین دارای سنسورهای مشابه هستند ، اما DSLR ها نسبت به دوربین های بدون آینه فاصله صفحه تا فاصله کانونی بیشتری دارند که محدودیت هایی را در روند مهندسی نوری ایجاد می کند و به طور کلی منجر به لنزهای بزرگتر و سنگین تر می شود. می توانید اپتیک موجود برای دو دوربین موجود را در فهرست Canon EF Lens Catalog (5D Mark IV) و Sony FE Lens Catalog (A7R III) مقایسه کنید. دوربین های بدون آینه ، مانند A7R III ، علاوه بر این مزیت این است که می توانند از لنزهای بسیاری از سیستم های دیگر از طریق آداپتورها استفاده کنند ، زیرا دارای یک فلنج نسبتاً کوتاه تا فاصله صفحه کانونی هستند.

 

با توجه به عمر باتری ، 5D Mark IV 900 عکس از باتری LP-E6N خود دریافت می کند ، در حالی که A7R III می تواند با یک بار شارژ بسته قدرت NP-FZ100 خود ، 650 تصویر تهیه کند. پک برق در A7R III از طریق پورت USB قابل شارژ است که در هنگام سفر بسیار راحت است.

جدول زیر ترکیبی از مشخصات اصلی فیزیکی دو دوربین و سایر موارد مشابه را ارائه می دهد. اگر می خواهید ترکیبی از دوربین متفاوت را تجسم و مقایسه کنید ، می توانید به برنامه CAM-parator بروید و از لیست گسترده ای از دوربین های موجود انتخاب خود را انجام دهید.

هر تصمیم دوربین به طور طبیعی تحت تأثیر قیمت خواهد بود. قیمت های خرده فروشی در زمان انتشار دوربین ، مدل را در بازار نسبت به سایر مدل های تولید کننده و رقابت قرار می دهد. A7R III در هنگام عرضه تا حدودی ارزان تر (با 9 درصد) نسبت به 5D Mark IV بود ، اما هر دو دوربین در یک رده قیمت قرار می گیرند. معمولاً قیمت های خرده فروشی در ابتدا نزدیک به قیمت راه اندازی می شوند ، اما پس از گذشت چندین ماه ، تخفیف در دسترس قرار می گیرد. بعداً در چرخه محصول و به ویژه هنگامی که مدل جایگزینی در شرف ظهور است ، تخفیف بیشتر و فروش ترخیص کالا از سهام اغلب قیمت دوربین را بطور قابل توجهی پایین می آورد. سپس ، پس از عرضه مدل جدید ، معاملات بسیار خوبی اغلب در بازار از پیش متعلق به بازار پیدا می شود.

مقایسه سنسور
اندازه سنسور داخل دوربین دیجیتال یکی از عوامل اصلی تعیین کننده کیفیت تصویر است. همه موارد دیگر برابر است ، یک سنسور بزرگ دارای پیکسل های مجزا دیگری خواهد بود که حساسیت به نور کم ، دامنه دینامیکی گسترده تر و عمق رنگ غنی تر از پیکسل های کوچکتر را در سنسور همان نسل تکنولوژی ارائه می دهد. علاوه بر این ، یک دوربین سنسور بزرگ به عکاس امکان استفاده از عمق میدان کم را برای جداسازی سوژه از پس زمینه می دهد. از طرف منفی ، سنسورهای بزرگتر با بدنه و لنزهای دوربین بزرگتر و گرانتری در ارتباط هستند.

 

هر دو دوربین مورد بررسی از یک سنسور فول فریم بهره می برند ، اما اندازه سنسورهای آنها کمی متفاوت است. با این وجود ضریب قالب آنها برابر 1.0 است. نسبت ابعاد هر دو دوربین (عرض حسگر به ارتفاع سنسور) 3: 2 است.

A7R III با وجود سنسور کمی کوچکتر ، در مقایسه با 30.1 مگاپیکسل 5D Mark IV ، وضوح بالاتر 42.2 مگاپیکسل را ارائه می دهد. این مزیت مگاپیکسلی به هزینه تراکم پیکسل بالاتر و اندازه کوچکتر پیکسل منفرد (با سرعت پیکسل 4.52μm در مقابل 5.36μm برای 5D Mark IV) می باشد. با این حال ، لازم به ذکر است که A7R III تا حدودی مدل اخیر (با 1 سال و 2 ماه) نسبت به 5D Mark IV است و سنسور آن ممکن است از پیشرفت های تکنولوژیکی در این مدت بهره ببرد که تا حدی نقطه ضعف اندازه پیکسل آن را جبران کند . با بازگشت به وضوح سنسور ، لازم به ذکر است که A7R III هیچ فیلتر ضد نام مستعار نصب نشده است ، بنابراین می تواند تمام جزئیات سنسور خود را برطرف کند.

 

مزیت وضوح تصویر Sony A7R III به معنای انعطاف پذیری بیشتر برای برش تصاویر یا امکان چاپ تصاویر بزرگتر است. حداکثر اندازه چاپ A7R III برای خروجی با کیفیت خوب (200 نقطه در اینچ) 39.8 x 26.5 اینچ یا 101 x 67.4 سانتی متر ، برای کیفیت بسیار خوب (250 dpi) 31.8 x 21.2 اینچ یا 80.8 x 53.9 سانتی متر و برای کیفیت عالی (300 نقطه در اینچ) 26.5 17. 17.7 اینچ یا 67.3 x 44.9 سانتی متر مقادیر متناظر برای Canon 5D Mark IV 33.6 x 22.4 اینچ یا 85.3 x 56.9 سانتی متر برای کیفیت خوب ، 26.9 x 17.9 اینچ یا 68.3 x 45.5 سانتی متر برای کیفیت بسیار خوب و 22.4 x 14.9 اینچ یا 56.9 x 37.9 سانتی متر برای کیفیت عالی است چاپ می کند.

 

برخلاف 5D Mark IV ، A7R III توانایی ترکیب تصاویر کامپوزیت با کیفیت بالا را با ترکیب چندین عکس پس از تغییر سنسور خود با فاصله کم دارد. این حالت چند عکس ، تغییر پیکسل برای عکاسی از اشیا station ثابت (مناظر ، صحنه های استودیویی) مناسب ترین حالت است.

محدوده حساسیت بومی Canon EOS 5D Mark IV از ISO 100 تا ISO 32000 است که می تواند تا ISO 50-102400 افزایش یابد. Sony Alpha A7R III دقیقاً همان تنظیمات ISO را ارائه می دهد.

از سال 2007 ، DXO Mark اندازه گیری عملکرد حسگر را منتشر کرده است که با استفاده از یک روش سازگار حاصل شده است. این سرویس مبتنی بر آزمایش آزمایشگاهی است و به هر سنسور دوربین نمره کلی اختصاص می دهد ، همچنین برای دامنه دینامیکی (“DXO Landscape”) ، عمق رنگ (“DXO Portrait”) و حساسیت به نور کم (“DXO Sports”) دارای رتبه بندی است. ) از بین دو دوربین مورد بررسی ، نمره DXO A7R III به طور قابل توجهی بالاتر از 5D Mark IV است (امتیاز کلی 9 امتیاز بالاتر) ، که به کیفیت تصویر بهتری تبدیل خواهد شد. این مزیت در 1.2 بیت عمق رنگ بالاتر ، 1.1 EV در محدوده دینامیکی اضافی و 0.2 استاپ در حساسیت نور کم بیشتر است. جدول مجاور در مورد مشخصات سنسور فیزیکی و نتایج آزمایشات کیفیت سنسور DXO برای نمونه ای از دوربین های مقایسه کننده گزارش می دهد.

 

بسیاری از دوربین های مدرن نه تنها قادر به گرفتن عکس ثابت هستند ، بلکه می توانند فیلم ضبط کنند. هر دو دوربین مورد بررسی دارای یک سنسور با زمان خواندن سریع کافی برای تصاویر متحرک هستند و هر دو مشخصات فیلم یکسانی را ارائه می دهند (4K / 30p).

مقایسه ویژگی
به غیر از بدنه و سنسور ، دوربین ها می توانند در ویژگی های مختلف متفاوت باشند و تفاوت هایی هم با هم دارند. به عنوان مثال ، A7R III دارای منظره یاب الکترونیکی (3686k نقطه) است ، در حالی که 5D Mark IV دارای یک اپتیکال است. هر دو سیستم مزایای خود را دارند ، با استفاده از منظره یاب الکترونیکی امکان تهیه اطلاعات تکمیلی عکسبرداری در نمای کادربندی فراهم می شود ، در حالی که منظره یاب نوری امکان مشاهده بدون تاخیر و یک تصویر قاب بسیار واضح را دارد. منظره یابهای هر دو دوربین یک میدان دید یکسان (100٪) را ارائه می دهند ، اما منظره یاب A7R III بزرگنمایی بیشتری نسبت به 5D Mark IV دارد (0.78x در مقابل 0.71x) ، به طوری که اندازه تصویر به نظر می رسد نزدیکتر از اندازه ای است که با چشم غیر مسلح دیده می شود. جدول زیر برخی دیگر از قابلیت های اصلی Canon 5D Mark IV و Sony A7R III را در ارتباط با اطلاعات مربوط به نمونه دوربین های مشابه خلاصه می کند.

یکی از ویژگی هایی که در 5D Mark IV وجود دارد اما در A7R III وجود ندارد ، یک LCD سطح بالا است. در حالی که البته کوچکتر از صفحه عقب است ، صفحه کنترل برخی از اطلاعات ضروری عکسبرداری را منتقل می کند و می تواند برای بررسی سریع و آسان تنظیمات مناسب باشد.

 

اطلاعات سرعت شاتر گزارش شده به استفاده از کرکره مکانیکی اشاره دارد. با این حال ، برخی از دوربین ها فقط دارای یک شاتر الکترونیکی هستند ، در حالی که در برخی دیگر از دوربین ها علاوه بر یک شاتر الکترونیکی ، یک شاتر الکترونیکی وجود دارد. در واقع ، A7R III یکی از آن دوربین هایی است که دارای یک شاتر الکترونیکی اضافی است ، که عکسبرداری کاملاً بی صدا را امکان پذیر می کند. با این حال ، این حالت برای عکاسی از اشیا moving در حال حرکت (خطر غلت زدن شاتر) یا عکسبرداری در زیر منابع نور مصنوعی (خطر سوسو زدن) کمتر مناسب است.

دوربین Canon 5D Mark IV و Sony A7R III هر دو دارای یک فاصله سنج داخلی هستند. این عکاس را قادر می سازد توالی های مرور زمان ، مانند شکوفه گل ، غروب خورشید یا طلوع ماه را بدون خرید محرک دوربین خارجی و نرم افزار مربوطه ثبت کند.

5D Mark IV داده های تصویربرداری خود را در کارت های Compact Flash یا SDXC می نویسد ، در حالی که A7R III از کارت های SDXC یا Memory Stick PRO Duo استفاده می کند. هر دو دوربین دارای اسلات کارت دوتایی هستند که در صورت خرابی کارت حافظه می توانند بسیار مفید باشند. A7R III از کارتهای UHS-II پشتیبانی می کند (در اولین شکاف خود) ، در حالی که 5D Mark IV می تواند از کارتهای UHS-I استفاده کند.

مقایسه اتصال
برای برخی از برنامه های تصویربرداری ، میزان ارتباط دوربین با محیط خود می تواند جنبه مهمی در روند تصمیم گیری دوربین باشد. جدول زیر مروری بر اتصال Canon EOS 5D Mark IV و Sony Alpha A7R III و به ویژه رابط هایی است که دوربین ها (و مقایسه کنندگان انتخاب شده) برای کنترل لوازم جانبی و انتقال داده ارائه می دهند.

هر دو دوربین از یک ترمینال PC Sync برای کنترل چراغ های بارانی حرفه ای بهره می برند که مورد استقبال عکاسان استودیو قرار می گیرند.

عکاسان سفر و مناظر برای شما مفید خواهند بود که 5D Mark IV دارای یک سنسور موقعیت مکانی داخلی است و می تواند مختصات GPS را در داده های EXIF خود ثبت کند.

5D Mark IV یک مدل اخیر است که در سری محصولات کنونی کانن وجود دارد. در مقابل ، A7R III متوقف شده است (اما می توان آن را از قبل در eBay پیدا کرد). A7R III به عنوان جایگزینی در همان سری از دوربین ها ، توسط Sony A7R IV جانشین شد. اطلاعات بیشتر در مورد این دو دوربین (به عنوان مثال راهنماهای کاربر ، کتابچه های راهنما) ، و همچنین لوازم جانبی مرتبط را می توان در وب سایت های رسمی Canon و Sony یافت.

اگر شمارش مزایای فردی (گلوله های بالا) به عنوان راهنما در نظر گرفته شود ، A7R III برنده اصلی مسابقه است (19: 8 امتیاز). با این حال ، اهمیت نسبی جنبه های مختلف دوربین فردی با توجه به ترجیحات و نیازهای شخصی متفاوت خواهد بود ، بنابراین ممکن است بخواهید قبل از تصمیم گیری در مورد دوربین جدید ، وزنه های مربوطه را برای ویژگی های خاص اعمال کنید. یک عکاس حرفه ای حیات وحش تفاوت بین دوربین ها را به گونه ای مشاهده می کند که از دیدگاه یک عکس خانوادگی متفاوت باشد و یک فرد علاقه مند به معماری نیازهای متفاوتی از یک تیرانداز ورزشی دارد. از این رو ، تصمیم گیری در مورد دوربین مناسب و ارزش خرید اغلب تصمیمی کاملاً شخصی است.

سایر گزینه ها چطور؟ آیا مشخصات Canon 5D Mark IV و Sony A7R III دوربین ها را در رده های برتر کلاس خود قرار می دهد؟ در جدیدترین لیست دوربین های بهترین دوربین DSLR و بهترین دوربین بدون لنز قابل تعویض بدون لنز ببینید که آیا این دو دوربین در بین محصول مورد نظر قرار دارند.

در هر صورت ، گرچه مقایسه مشخصات مشخصات دوربین ها می تواند ایده کلی از پتانسیل تصویربرداری آنها را ارائه دهد ، اما ناقص باقی می ماند و به عنوان مثال در مورد عملکرد 5D Mark IV یا A7R III عدالت ندارد. در بعضی مواقع ، بررسی های کاربران ، مانند مواردی که در آمازون منتشر شده است ، این مسائل را به روشی مفید برطرف می کند ، اما این بازخورد در بسیاری از موارد ناقص ، متناقض و غیر قابل اعتماد است.

بررسی های تخصصی
به همین دلیل بررسی عملی توسط متخصصان مهم است. جدول خلاصه مجاور احکام کلی چندین محبوب ترین سایت بررسی دوربین (آماتور عکاس [AP] ، دوربین فیلمبرداری [CL] ، dpreview [DPR] ، افوتوزین [EPZ] ، وبلاگ عکاسی [PB]) را پخش می کند. همانطور که مشاهده می شود ، بازرسان حرفه ای در بسیاری از موارد در مورد کیفیت دوربین های مختلف اتفاق نظر دارند ، اما گاهی اوقات ارزیابی آنها متفاوت است ، و این نکته قبلی را تقویت می کند که تصمیم گیری دوربین اغلب یک انتخاب شخصی است.

هر چند نمرات مرور فوق باید با دقت تفسیر شود. این رتبه بندی با توجه به دوربین های با قیمت مشابه که در زمان بررسی در بازار موجود بود ، تعیین شد. از این رو ، یک امتیاز باید همیشه در متن تاریخ عرضه دوربین و قیمت آن دیده شود و مقایسه رتبه بندی دوربین های بسیار مجزا یا دوربین هایی که از نظر تاریخ انتشار از یکدیگر فاصله زیادی دارند ، معنای کمی دارد. همچنین لازم به ذکر است که برخی از سایتهای بازنگری به مرور زمان نحوه صدور احکام خود را تغییر داده اند.

مطالب مرتبطبهترین لنزهای پرتره برای سونی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *