تفاوت میکس و مسترینگ در آهنگ چیست؟

میکس فرآیندی است که در آن تمام قسمتهای یک آهنگ با هم عالی به نظر می‌رسند. مسترینگ آخرین مرحله در تولید آهنگ است. در طول مسترینگ، شما در حال کار با یک آهنگ ترکیبی هستید و قبل از آماده شدن برای انتشار، برخی تغییرات نهایی را انجام می دهید.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت مناسب برای میکاپ

 

مراحل خلق یک موسیقی

ایده اصلی یک آهنگ

ایده آهنگ باید حتی قبل از ورود به استودیو وجود داشته باشد. اگر از قبل ایده آهنگ را در سر دارید، فقط باید آن ایده را از طریق موسیقی به دنیای فیزیکی ترجمه کنید. مهمترین مرحله قبل از ضبط آهنگ یادداشت ایده است تا از گم شدن آن جلوگیری شود.

نوشتن ایده (برگه های یادداشت یا مستقیماً در DAW)

اگر یک نوازنده حرفه‌ای هستید، می‌توانید نت‌ها را روی یک برگه یادداشت کنید و آن‌ها را برای شروع ضبط آماده کنید. در غیر این صورت، اگر مبتدی هستید، می‌توانید به سادگی نت‌ها را در DAW خود ببندید و یک طرح اولیه از نحوه صدای آهنگ خود ایجاد کنید.

نکته مهم: اگر نمی‌توانید نت‌ها را یادداشت کنید یا در استودیو نیستید، می‌توانید به سادگی نت‌های ملودی را زمزمه کنید یا بخوانید و آن‌ها را در برنامه ضبط صدا روی تلفن خود ضبط کنید. بعداً، می توانید از آن ضبط استفاده کنید و ملودی را در DAW خود بازسازی کنید و آهنگ خود را بسازید.

ضبط / ردیابی ساز و آواز + تنظیم

پس از اینکه ایده اصلی را به دست آوردید، فرآیند بعدی ضبط آواز و سازهای خود است. روند بعدی (حداقل در مورد ما) این است که آهنگ را با توجه به ضبط آهنگ های اضافی و تکمیل تنظیم به پایان برسانیم.

میکس و مسترینگ

هنگامی که آهنگ ها را از نظر ردیابی و تنظیم کامل در نظر گرفتید، سپس می توانید به فرآیند میکس و مسترینگ بروید. بیایید اکنون عمیق تر به موضوعات اصلی مقاله خود بپردازیم.

میکس چیست؟

میکس فرآیندی است که باعث می‌شود تمام بخشهای موجود در آهنگ ما با هم عالی به نظر برسند.

این مرحله‌ای است که در آن سطوح را متعادل می‌کنیم، فرکانس‌های بد/خوب را کاهش می‌دهیم یا تقویت می‌کنیم، پویایی را فشرده می‌کنیم، عناصر صوتی را متحرک می‌کنیم و غیره. همچنین، این فرآیند شامل افزودن افکت‌های مبتنی بر زمان مانند افزودن Reverb، Delay، chorus و غیره است.

ما به این رویکرد کلی برای میکس بر اساس ترتیب فرآیندهایی که هنگام کار روی یک آهنگ برای مشتری استفاده می کنیم، رسیدیم.

چگونه یک آهنگ را میکس کنیم؟

مرحله 1.
وقتی آهنگی از مشتری دریافت می‌کنم، اولین کاری که انجام می‌دهم این است که بررسی کنم آیا همه فرمت‌های فایل درست هستند و آیا نام‌گذاری مناسبی دارند یا خیر.

مرحله 2.
پس از آن، من معمولاً با تعادل اساسی آهنگ ها (بهره برداری) که پروژه را برای پردازش بیشتر تنظیم می کند، درگیر می شوم.

مرحله 3.
وقتی آهنگ را به این نقطه می‌رسانم – جایی که صدای خوب و متعادلی دارد بدون هیچ پردازشی – معمولاً با کوتاه کردن فرکانس‌های عناصر به ترتیب شروع می‌کنم.

شما می توانید 2 رویکرد مختلف را در اینجا انتخاب کنید، و هر دو واقعا خوب کار می کنند! این فقط ترجیح شخصی است

یک آهنگ واحد را به طور کامل پردازش کنید، سپس به آهنگ بعدی بروید، یا؛

همه آهنگ‌ها را EQ کنید، سپس همه آهنگ‌ها را فشرده کنید – سپس جلوه‌های دیگری را به آن‌ها اضافه کنید.

ما هر دو راه را امتحان کردیم و هر دو به خوبی کار کردند. اما به خاطر این پست به سراغ مثال اول می رویم.

مرحله 4.
پس از حذف فرکانس‌های «بد»، معمولاً برخی ناسازگاری‌های دینامیکی را در صورت وجود برطرف می‌کنم. فرآیند بعدی در خط، تقویت برخی از فرکانس‌های “خوب” و پایان دادن به تعادل فرکانس عنصر است.

(نکته مهم): همیشه تصویر فرکانس یک عنصر یا یک آهنگ را در زمینه با همه عناصر به پایان برسانید. هیچ کس به این عنصر به صورت انفرادی گوش نمی دهد، زیرا آنها بر تصویر گسترده تر تمرکز می کنند – آهنگ به عنوان یک کل. بنابراین این پردازش را از دیدگاه شنونده انجام دهید و تنظیمات خود را انجام دهید.

مرحله 5.
پس از اتمام بخش‌های فنی‌تر فرآیند میکس، می‌توانیم با استفاده از افکت‌ها برای میکس خلاقانه‌تر و افزودن فضا به آهنگ همکاری کنیم.

تکنیک‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید بررسی کنید و ببینید ترکیب شما پس از اتمام چگونه ترجمه می‌شود – و اگر فرصت انجام آن را دارید – آن را انجام دهید!

نحوه اجرای ترکیب خود را به صورت مونو ببینید، آن را در چندین سیستم صوتی بررسی کنید، آن را در تلفن یا لپ‌تاپ امتحان کنید تا ببینید آهنگ در دستگاه‌های مختلف چگونه ترجمه می‌شود و غیره.

پس از رضایت از میکس، می‌توانیم مراحل مسترینگ را ادامه دهیم و در واقع آهنگ را به پایان برسانیم و آن را تمام کنیم. از آنجایی که ما واقعاً به استیجینگ گین اولیه ای که تنظیم کردیم توجه کردیم و حتی پس از پردازش نیز همان استیجینگ گین را حفظ کردیم، که فضای کافی برای مهندس مسترینگ برای اتمام آهنگ باقی می گذارد.

وقتی نوبت به این فرآیند می‌رسد، ترجیح ما این است که نسخه ترکیبی آهنگ را برای مشتری یا مستقیماً برای یک مهندس مسترینگ ارسال کنیم. ترجیح شخصی من این است که گوش های تازه دیگری برای گوش دادن به آهنگ داشته باشم تا هر چیزی را که ممکن است از دست داده ایم بررسی کنیم.

مسترینگ چیست؟

مسترینگ آخرین مرحله در تولید آهنگ است. در طول مسترینگ، شما قبلاً با آهنگ ترکیبی درگیر شده اید و اکنون باید قبل از انتشار یا تحویل آن به مشتری، تغییرات نهایی را ایجاد کنید.

فرآیند تسلط 3 هدف مهم دارد که عبارتند از:

1. افزایش صدا

2. صدای آهنگ را بهتر کنید

3. مطمئن شوید که آهنگ در همه سیستم‌های صوتی خوب است.

مانند میکس، مسترینگ در مورد ایجاد یک راه تعادل است، اما این بار بین آهنگ های کاملاً متفاوت است تا بین اجزای مختلف یک آهنگ.

به عنوان مثال، در یک آلبوم، مهندس مسترینگ در مورد ترتیب آهنگ‌ها به ترتیبی که به نظر می‌رسند، تصمیم می‌گیرد و آن‌ها را به ترتیبی مرتب می‌کند که همه آنها یکسان باشند. علاوه بر این، آنها ممکن است با کاهش حجم صدا و شکاف بین آهنگ ها کار کنند.

این روزها، تسلط بر آهنگ های جدا از متن آلبوم، مانند توزیع در شبکه های رسانه های اجتماعی، بسیار رایج است. در این حالت، فرآیند مسترینگ بیشتر بر روی حجم صنعتی بودن آهنگ و شبیه بودن به آهنگ های مختلف در سبک متمرکز می شود.

نکته مهم: پیشنهاد ما در مورد مسترینگ این است که از پلتفرم های مسترینگ هوش مصنوعی فاصله بگیرید و آهنگ خود را توسط یک حرفه ای واقعی مسترینگ کنید. مهم نیست که این پلتفرم‌ها چقدر خوب یا نزدیک به خوب می‌توانند بر آهنگ شما تسلط داشته باشند، لمس انسانی در پایان مهم است.

برخلاف میکس، مسترینگ آهنگ را همانطور که هست افزایش می‌دهد تا متعادل‌ترین پخش را در طیف وسیعی از دستگاه‌ها ایجاد کند.

در این بین، یک مهندس میکس ممکن است با تکیه بر دوره خود، حال و هوای یک آهنگ را به طور کامل تغییر دهد. مسترینگ از ضربات گسترده اصلاح شده استفاده می کند که معمولاً تنظیمات یک فایل استریو را انجام می دهد، در حالی که میکس یک ترکیب از هر یک از کانال های ضبط شده یک آهنگ استفاده می کند.

چگونه یک آهنگ را مسترینگ کنیم؟

از آنجایی که مسترینگ مرحله نهایی ساخت یک آهنگ حرفه ای تولید شده است، بسیار فنی است. و بهترین کار این است که از یک متخصص مهندسی موسیقی کمک بگیرید تا بهترین نتیجه را برای آهنگ خود به دست آورید.

مهندسین مسلط باید عمیقاً نیازهای فنی را برای پخش فایل های استریو در طیف گسترده ای از پلتفرم هایی که همیشه در حال تغییر هستند درک کنند.

متخصصان میکس معمولاً با عناصر فراموسیقی کار می کنند که به آنها امکان می دهد انتخاب های خلاقانه بیشتری در موسیقی داشته باشند. بسیاری متوجه می‌شوند که یک استاد با کیفیت می‌تواند به تجهیزات بسیار گران‌تری نسبت به میکس کردن نیاز داشته باشد، اگرچه میکس کردن نیز می‌تواند بسیار گران باشد.

جمع بندی سریع
در این پست سعی کردیم دقیقاً به این بپردازیم که فرآیند میکس چیست، در مقابل اینکه فرآیند مسترینگ چیست. در حال حاضر شما باید تفاوت اساسی بین این دو فرآیند را بدانید و بتوانید بدانید که بیشتر به انجام چه کاری علاقه دارید.

در هر دو شغل مزایا و معایبی وجود دارد و برای یافتن مسیری که می خواهید دنبال کنید، باید بین هر دو تصمیم بگیرید. حتی زمانی که هر دو کار را یک نفر می‌توان انجام داد، ما ترجیح می‌دهیم دو مهندس مختلف برای انجام وظیفه خود داشته باشیم – یک مهندس اختلاط و یک مهندس مسترینگ.

ما امیدواریم که این مقاله به شما ایده دهد که میکس و مسترینگ چیست و در تولید خود موفق باشید!

مطالب مرتبط: بهترین پرینترهای قابل حمل 2022

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *