7 نکته برای عکاسی سیاه و سفید از منظره

برخی از بهترین عکاسی های جهان در دسته ای قرار می گیرند که به عنوان عکاسی منظره شناخته می شود. از یک پارک ملی در یوتا گرفته تا یک ساحل صخره‌ای در مین تا دریاچه‌ای درخشان در شمال نیویورک، مملو از مناظر باشکوهی است که سوژه‌های عکاسی عالی را ایجاد می‌کنند. عکاسی منظره سیاه و سفید زیرمجموعه ای از این ژانر است که برخی از احساساتی ترین عکس ها را در کانون عکاسی ایجاد می کند.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: بهترین رینگ لایت برای اینستاگرام

 

عکاسی منظره سیاه و سفید چیست؟

عکاسی منظره، عکاسی است که در فضای باز انجام می شود. این جدا از چیزی است که ما به عنوان عکاسی از طبیعت می شناسیم، که مقوله وسیع تری است که تمام پرتره های جهان طبیعی را در بر می گیرد. معمولاً، عکاسی منظره، صحنه‌های طبیعی چشم‌گیر را ثبت می‌کند – یک رشته کوه با ابهت، یک زمین آرام و پراکنده، رودخانه‌ای که در کنار آن خروشان است – که بکر و دست نخورده است.

بهترین دوربین برای عکاسی منظره سیاه و سفید چیست؟

در حالی که می توان با هر دوربینی – حتی یک گوشی هوشمند – عکاسی کرد، عکاسان حرفه ای منظره از دوربین دیجیتال بدون آینه یا DSLR برای عکاسی منظره استفاده می کنند. فیلم سیاه و سفید هنوز برای خرید در دسترس است (عمدتاً آنلاین)، اما با توجه به پیشرفت‌هایی که در طول سال‌ها در عکاسی دیجیتال انجام شده است، بهتر است با DSLR عکاسی کنید.

دوربین‌های بدون آینه و DSLR حداکثر کنترل را بر تنظیمات دوربین ارائه می‌کنند، به این معنی که نه تنها کیفیت پایه تصویر به‌طور خودکار برتر است، بلکه امکان ایجاد تصاویری با ظاهر حرفه‌ای نیز بی‌پایان است.
یک دوربین دیجیتال بدون آینه و DSLR همچنین به عکاس امکان تعویض لنز را می دهد.
برای تصاویر چشم انداز وسیع، مانند دره ها و غارها، از لنزهای زاویه باز مانند 14-24 میلی متر نیکون استفاده کنید.
برای تصاویر دقیق‌تر و نزدیک‌تر، از استفاده از لنز زوم یا لنز تله‌فوتو مانند دوربین 70-200 میلی‌متری Canon نترسید.
با فواصل کانونی مختلف (فاصله بین لنز و سنسور دوربین بر حسب میلی متر) آزمایش کنید تا ببینید چگونه یک چشم انداز مشابه می تواند به روش های مختلف نمایش داده شود.

چه سوژه هایی برای عکاسی منظره سیاه و سفید مناسب هستند؟

عکاسی منظره سیاه و سفید یک ابزار کلیدی را از پالت هنرمند حذف می کند: رنگ. برای جبران این، بهترین عکاسی منظره سیاه و سفید (که به عنوان عکاسی منظره تک رنگ نیز شناخته می‌شود) به دنبال سوژه‌های خاصی است که می‌توانند بدون رنگ به همان اندازه جذاب باشند.

به دنبال مناظر با کنتراست بالا باشید. آسمانی روشن در برابر تپه‌های تاریک یا دره‌ای عمیق جوهری در زیر منظره‌ای پر نور را در نظر بگیرید. چنین سوژه ای کنتراست قابل توجهی را بین نور و تاریکی ارائه می دهد و این کنتراست ها در یک عکس سیاه و سفید می درخشند.
از بافت به عنوان راه دیگری برای بیان کنتراست استفاده کنید. پوسته‌ی تنه‌ی درخت، نواری از سایه و نور را ارائه می‌دهد. یا از دو شی برای نشان دادن تضاد بافتی استفاده کنید. به یک صفحه صخره ای صاف فکر کنید که گلسنگ مبهم از آن رشد می کند. یا شاید پرندگان در بالای سطح دریاچه شیشه ای.
بهترین مناظر سیاه و سفید اغلب همان منظره هایی هستند که ممکن است در مناظر رنگی دیده شوند. اگر آسمان آبی نافذ را بر فراز کوه‌های سرسبز مشاهده کردید، یک تصویر سیاه و سفید را در کنار یک عکس رنگی امتحان کنید. کوه ها سیاهی عمیقی را ارائه می دهند در حالی که آسمان مجموعه ای از نورهای بافتی را ارائه می دهد.

روش انسل آدامز برای گرفتن عکس های سیاه و سفید از منظره

مشهورترین عکاس منظره آمریکا، انسل آدامز است و تقریباً 100 سال پس از اولین نمایشگاه هنرهای زیبای او، او استاندارد طلایی برای عکاسی منظره سیاه و سفید باقی می ماند که توسط همه از استادان مدرن گرفته تا آماتورهایی که در حیاط خلوت خود تجربه می کنند، تقلید می کنند.

آدامز پیشگام روشی به نام سیستم منطقه بود. هنگام عکاسی از یک صحنه، آن را به ده منطقه تقسیم می‌کرد که بر اساس میزان نوری که منعکس می‌کردند شماره‌گذاری می‌شد. در سیستم منطقه آدامز، سیاه خالص به عنوان صفر و سفید خالص با ده نشان داده می شود، با گرادیان تدریجی مناطق یک تا نه که سایر رنگ ها را شامل می شود.

آدامز تنظیمات دوربین خود را در اطراف تاریک ترین مناطق یک صحنه کالیبره کرد. آدامز با لنگر انداختن در اطراف آن مناطق تاریک، اطمینان حاصل کرد که مناطق سایه دار جزئیات خود را از طریق نوردهی دقیق حفظ می کنند – چیزی که در چاپ سیاه و سفید نهایی انجام شد.

کاری که آدامز به صورت دستی انجام داد، اکنون می تواند از طریق فناوری دوربین دیجیتال به صورت دیجیتالی به دست آید. اکثر دوربین های DSLR امروزی هشدارهای سایه و هایلایت را ارائه می دهند که قبل از گرفتن عکس در منظره یاب LCD آنها ظاهر می شود. اگر صحنه منظره شما دارای نور افراطی است که برای سنسور دوربین شما بسیار عالی است، به شما هشدار می دهند.

پس از گرفتن عکس، دوربین دیجیتال شما می تواند یک هیستوگرام را نمایش دهد که نمایش گرافیکی مقدار تونال عکس شما است. هیستوگرام یک عکس با ترکیب بندی خوب نشان می دهد که اکثر پیکسل ها از شدیدترین سیاهی ها و سفیدهای شدید عکس دور هستند. اگر عکس شما عمدتاً شامل موارد افراطی است، باید نوردهی خود را تنظیم کنید تا مبادا جزئیات فوق‌العاده‌ای را در تصویر سیاه و سفید نهایی خود از دست بدهید.

7 نکته برای گرفتن عکس های سیاه و سفید از منظره

مانند سایر عکاسی‌ها، اجرای بهتر تصاویر سیاه و سفید منظره نه تنها تابعی از مهارت، بلکه تجربه گسترده است. از برخی جهات هیچ جایگزینی برای تمرین وجود ندارد. با این حال، این نکات عکاسی را در نظر بگیرید زیرا به عکاسی سیاه و سفید، عکاسی منظره و به طور کلی هنرهای عکاسی مربوط می شود.

1. فیلترهای چگالی خنثی بهترین دوست یک عکاس سیاه و سفید هستند. در واقع هر عکاسی در فضای باز، از عکاسان طبیعت گرفته تا پرتره‌نگاران هنرهای زیبا، اغلب مجبورند با نور شدید خورشید مبارزه کنند. یک فیلتر با چگالی خنثی درجه‌بندی شده می‌تواند نور خورشید را خاموش کند و محدوده رنگی و سایه‌های خاکستری را که برای عکاسی تجاری و هنری ضروری است، فراهم کند.
2. در صورت امکان، از دیافراگم کوچک و تا حد امکان از ISO پایین استفاده کنید. عکس‌های سیاه و سفید زمانی موفق می‌شوند که فوکوس واضح، ثابت و حداقل نویز دیجیتال داشته باشند. این تنظیمات به دستیابی به آن اهداف کمک می کند. ممکن است مجبور شوید تنظیمات خود را با لنزهای مختلف ترکیب و مطابقت دهید. یک لنز واید ممکن است به تنظیمات دوربین مشابه یک لنز تله فوتو با عمق میدان کم پاسخ ندهد.
3. هنگام عکاسی در شب، از نوردهی طولانی با سرعت شاتر آهسته استفاده کنید تا نور لازم به سنسور دوربین برسد. اما حتی زمانی که نور خورشید در دسترس است – مانند ساعت طلایی – قرار گرفتن در معرض طولانی می تواند تصاویر پرچینی ایجاد کند.
4. به یاد داشته باشید که قوانین اساسی ترکیب بندی برای عکاسی منظره سیاه و سفید اعمال می شود. موضوعی را انتخاب کنید که کادربندی طبیعی، الگوهای قابل توجه و خطوط پیشرو را ارائه دهد. به عنوان عکاس، شما همچنین مسئول قرار دادن افق و تغییر دیدگاه خود هستید. این قوانین برای عکاسی رنگی اعمال می شود، اما می توان از آنها برای تولید تصاویر سیاه و سفید خوب نیز استفاده کرد.
5. چه در حال عکاسی سیاه و سفید یا رنگی هستید، از قانون یک سوم پیروی کنید، این یک ترفند محبوب برای ایجاد عکس‌های کاملاً متعادل و زیبایی‌شناختی است. قانون یک سوم شبکه‌ای از سه خط افقی و سه خط عمودی ایجاد می‌کند که می‌توانید آن‌ها را از طریق منظره یاب یا در صفحه پشت دوربین خود تنظیم کنید. نقاطی که خطوط به هم می رسند، نقاط مورد توجه هستند، بنابراین پویاترین یا جذاب ترین قسمت های سوژه اصلی را در آنجا، خارج از مرکز، در یک سوم چپ یا یک سوم راست کادر قرار دهید. در اینجا با قانون یک سوم بیشتر آشنا شوید.
6. فضای منفی را در اطراف نقطه مورد علاقه خود یا قسمت بزرگی از عکس که عمدتاً «خالی» است برای متعادل کردن عکس بگذارید. یک درخت همیشه سبز در کنار یک زمین پوشیده از برف یا یک فانوس دریایی در کنار اقیانوس آبی روشن شلیک کنید. این تضادها وقتی به سیاه و سفید تبدیل می شوند می توانند کاملاً چشمگیر باشند.
7. به یاد داشته باشید که حتی اگر یک روز را صرف عکاسی از منظره های رنگی می کنید، هر تصویر دیجیتالی را می توان به راحتی به صورت سیاه و سفید نمایش داد – چه از طریق نرم افزار کامپیوتری مانند Adobe Lightroom یا روی خود دوربین دیجیتال.

مطالب مرتبط: استفاده از فضای منفی در عکاسی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *