نورپردازی سینمایی

انواع نورپردازی سینمایی در فیلم

هر فیلمبردار هنرمندی است که تصمیمات خلاقانه ای در مورد چگونگی هدایت چشم بیننده در کادر با استفاده از تجهیزات روشنایی می گیرد.

 

کاربردهای آنها گسترده است ، اما تفسیر خلاقانه آنها همان چیزی است که باعث می شود نورپردازی آنها سینمایی باشد (یا نه). آنها عبارتند از:

روی کدام وسایل و عناصر صحنه باید تأکید شود
ما از منظر چه کسی صحنه را می بینیم و چه میزان نور را باید ببینند
تفاوت شخصیت ها در یک قاب با یکدیگر چیست
کدام احساسات از طریق شدت نور یا رنگ آن بیان می شوند
سپس هر یک از این تصمیمات با برنامه ریزی و اجرای تنظیمات روشنایی به منظور ایجاد اثر مطلوب ، از نظر فنی تحقق می یابد. اما فیلمبردار باید قبل از تنظیم تجهیزات روشنایی ، در خواب ببیند که این اثرات چه خواهد بود.

 روشنایی اساسی: تنظیم نور 3 نقطه ای

اساسی ترین نورپردازی در فیلم ، تنظیم نور سه نقطه است. نورپردازی از سه جهت موضوع شما را شکل می دهد و آنها را از پس زمینه جدا می کند.

برای رسیدن به این هدف ، تجهیزات نورپردازی فیلم شما باید از سه جهت با جلو و عقب و سمت (به طور کلی) با سوژه روبرو شوند.

چراغ اصلی

چراغ اصلی ، نوری است که به طور برجسته در قاب شما ثبت می شود. بنابراین ، وقتی به تصویر آملی در بالا نگاه می کنید ، می بینید که قسمت سمت راست صفحه از چهره او روشن ترین است. این چراغ کلیدی است.

چراغها را پر کنید

خیلی ساده ، چراغ های پر از سایه های قاب شما را پر می کنند. مشاهده خواهید کرد که قسمت سمت چپ صفحه چهره آملی در سایه است ، اما ویژگی های او هنوز به وضوح قابل مشاهده است. این یک چراغ پر در کار است.

چراغ عقب

چراغ عقب به قسمت عقب سوژه شما نور لبه می دهد. غالباً ، نور پس زمینه از زاویه ای بالاتر شلیک می کند. می بینید که آملی در امتداد شانه ها و گردن گرد خود دارای یک کانتور سبک است.

به طور کلی می خواهید دوربین خود را با کلید خود کنار زده و چراغ هایی را پر کنید که فاصله آنها در حدود 60 درجه در یک محور از دوربین شما باشد.

نورپردازی فیلم نرم

هنگام صحبت در مورد اینکه یک صحنه باید از نظر احساسی چه احساسی داشته باشد ، چیزی که سینماگران به طور مکرر به آن اشاره می کنند این است که نور باید سخت یا نرم باشد.

سختی یا نرمی نور به میزان بزرگ بودن منبع نور و تأثیر آن بر سایه های موضوع شما مربوط می شود.

 

چراغ اصلی بالاتر

این جلوه ای است که با افزایش نور کلید و استفاده سخاوتمندانه از چراغ های پر ایجاد می شود. این باعث می شود نور در قاب شما روشن و متعادل باشد و تقریباً هیچ سایه ای ایجاد نشود. با این کار نور از شی به شی موجود در قاب شما متعادل می شود – که به عنوان نسبت روشنایی شما شناخته می شود.

 

نور پخش شده

شما می توانید یک منبع نور را با مواد پخش مانند ژل یا فانوس های چینی نرم کنید تا سایه ها کاهش یابد. این برای عکسبرداری از نمای نزدیک عالی است.

 

نورپردازی فیلم سخت

برعکس ، منابع نوری کوچکتر ، از جمله نور شدید خورشید ، سایه های موضوع شما را افزایش می دهد. محافظه کارانه ، باید از این امر خودداری شود. اما همچنین می تواند جلوه های چشمگیری ایجاد کند ، همانطور که در فیلم Noirs فیلم کلاسیک که شخصیت های مشکوک و بی ثباتی را در خود جای داده بود ، رواج پیدا کرد.

 

نور کیکر با پر کردن نرم

در این اثر ، نور پشتی به کنار صورت سوژه شما برخورد می کند. این می تواند یک لبه فرشته ای از نور ایجاد کند ، در حالی که یک نور پر کننده بسیار نرم صورت را به آرامی روشن می کند.

 

نور کم اصلی

نور کم کلید به حداقل رساندن ، یا از بین بردن ، پر کردن نور عکس شما اشاره می کند تا عمداً سایه داشته باشد. این می تواند تأثیرات چشمگیر ، مشکوک یا حتی ترسناکی ایجاد کند.

 

روشنایی با انگیزه

وقتی سینماگران مجموعه ای را روشن می کنند ، همیشه از خود می پرسند که در داخل صحنه ، نور از کجا ناشی می شود.

به عنوان مثال ، آنها ممکن است ترجیح دهند چراغهای عملی را که قبلاً در یک مکان قرار گرفته اند بردارند و جلوه خود را بالا ببرند. این نور انگیزه است.

راجر دیكینز ، فیلمبردار برنده اسكار به دلیل انتخابهای انگیزه نور معروف است. این عکس را از کار او در “ترور جسی جیمز” توسط رابرت فورد ترسو در نظر بگیرید:

 

همانطور که می بینید ، انگیزه نورپردازی در این صحنه فانوس های حمل شده توسط بازیگران است. وقتی نور پردازی با انگیزه درست انجام شود ، مخاطب از مصنوعات کار بی اطلاع است.

 

تنظیمات عملیاتی روشنایی

اغلب اوقات ، می توان با استفاده از لامپ ها و سوکت های روشن اطراف مجموعه ، صحنه را روشن کرد. این به عنوان روشنایی عملی شناخته می شود ، و به ویژه هنگامی که نیاز دارید بخشهای وسیعی از مجموعه را آشکار کنید یا در مدت زمان بیشتری حرکت کنید ، بسیار مفید است.

این مورد در صحنه غذاخوری در مهتاب وجود داشت. در مصاحبه ای با TIFF Originals ، DP James Laxton در مورد چگونگی استفاده از نور پردازی عملی برای نشان دادن موقعیت مکانی خود در قابهای گسترده صحبت کرد.

در واقع ، او لامپ های موجود در منابع نوری موجود در اطراف غذاخوری را عوض کرد تا آنها را قوی تر کند. از آنجا که این صحنه بخش وسیعی از موقعیت مکانی آنها را نشان می دهد ، وی با استفاده از برخی از مات های نور LED و همچنین نور نرم و متعادل ، به منابع عملی اعتماد کرد.

 

در اینجا راجر دیکینز در مورد روش خود در مورد نورپردازی عملی بحث می کند و اینکه چرا نور “بی انگیزه” همیشه او را از فیلم بیرون می کند.

نورپردازی طبیعی فیلم

منظور از نور طبیعی فیلم ، استفاده و اصلاح نوری است که از قبل در محل شما در دسترس شماست.

قبل از عکاسی ، می توانید دوربین خود را به محل مورد نظر ببرید تا ببینید نور طبیعی چقدر بالا نگه می دارد. می توانید از آنجا تصمیم بگیرید که چه نورهای اضافی ممکن است لازم داشته باشید یا چگونه نور را تنظیم کنید. به عنوان مثال ، می توانید از تخته های گزاف گویی برای انعکاس نور یا پرچم های سیاه برای جلوگیری از آن استفاده کنید.

در این ویدئو ، دیکینز در مورد چگونگی اولین بار یاد گرفتن توجه به نحوه رفتار نور طبیعی – در هنگام سفرهای ماهیگیری در کودکی ، بحث می کند. Deakins در بحث روشنایی نیز طرفدار سادگی است.

 

امانوئل لوبزکی ، فیلمبردار ، نورپردازی طبیعی فیلم را در Alejandro Inarritu’s The Revenant به حداکثر رساند. مصاحبه وی با GoldDerby آغازگر فوق العاده ای در زمینه یافتن و کنترل نور موجود در مکانهای عکسبرداری در فضای باز است.

به عنوان مثال ، او در مورد استفاده از ساعت جادویی یا نور ملایم ایجاد شده توسط خورشید در پایان روز ، برای لحظات خاص صحبت می کند. و علاوه بر این ، او در مورد چگونگی ایجاد مکان ها و نحوه نمایش آنها در زمان های مختلف روز صحبت می کند ، حالات مناسبی را برای تصویربرداری ایجاد می کند.

کتاب راهنمای تکنسین روشنایی و سایر موارد خوب

کتابهای تجاری می توانند با استفاده از ابزارهای فیلمبرداری ، روشهای معمول حل مسئله و درک عمیق تری از چگونگی عملی ساختن دید خود ، خیال شما را راحت کنند.

در اینجا چند مورد آورده شده است که می تواند نجات دهنده شما در طول پیش تولید و تولید باشد:

تنظیم کتاب راهنمای تکنسین روشنایی: تجهیزات نورپردازی فیلم ، عملکرد ، و توزیع برق

این راهنما با استفاده از تکنیک ها و نکات استاندارد صنعت ، شما را در سنگرهای مونتاژ وسایل روشنایی قرار می دهد تا شما را در طول تولید سالم نگه دارد.

دید ، صدا ، حرکت: زیبایی شناسی رسانه کاربردی

این کتاب نظریه ایجاد تصاویر بصری و نحوه استفاده از آنها را در تنظیمات تولید مدرن به شما ارائه می دهد.

دوره فیلمبرداری BAR BONES برای فیلم و ویدئو

راهنمای ساده ، مقرون به صرفه و قابل درک برای روشنایی و فیلمبرداری. این حجم کم ، اما بسیار دقیق است.

کتاب سیاه کوچک روشنایی برای فیلم و ویدئو

Kino Flo یک تولید کننده استاندارد صنعت است که میزبان این تکنیک های رایگان روشنایی فیلم PDF در وب سایت خود است. به طور طبیعی ، این است که به همراه تجهیزات خود استفاده می شود. اما شما را از طریق بسیاری از نکات مربوط به نور جهانی برای پخش ، مستند و موارد دیگر راهنمایی می کند.

 

مطالب مرتبط بهترین لنزهای بدون آینه 2020

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *