کادربندی در عکاسی پرتره

مردم احتمالاً جالب‌ترین سوژه عکاسی هستند – آنها بی‌نهایت متنوع هستند، شخصیت و حال و هوای منحصربه‌فردی را منتقل می‌کنند.

یافتن یک ترکیب پرتره موفق سخت تر از آن چیزی است که ممکن است به نظر برسد. هر کسی می‌تواند دوربین را به سمت شخصی بگیرد و یک عکس فوری بگیرد، اما گرفتن عکسی واقعا جذاب و پر از شخصیت به مهارت و دانش فنی بیشتری نیاز دارد. این نکات را دنبال کنید تا عکاسی پرتره خود را به سطح بعدی ارتقا دهید.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: << دلایل خرید رینگ لایت >>

 

مقدار Headroom کم باشد

Headroom مقدار فاصله بین بالای سر سوژه شما و بالای کادر است. ممکن است موضوعی پیش پا افتاده به نظر برسد، اما مهم است که این فاصله را به درستی انجام دهید. اگر این فاصله زیاد باشد در نهایت به عکسی خواهید رسید که فضای زیادی بالای سوژه دارد، یا عکسی که در آن تا بالای تصویر “فشرده” به نظر می رسد – که هر دو می توانند به شدت باعث حواس پرتی بیننده باشند.

به وضعیت چشمها دقت کنید

به دنبال مفهوم فضای سر، شما همچنین باید از محل قرارگیری چشم های سوژه خود آگاه باشید. چشم ها احتمالاً نقطه کانونی عکس پرتره شما هستند، و آنها جایی هستند که بیشتر مردم ابتدا به آن نگاه می کنند، بنابراین باید آنها را به درستی در ترکیب بندی قرار دهید.

کادر را با سوژه خود پر کنید

هیچ چیز بدتر از یک عکس پرتره که بدون تاثیر است وجود ندارد، و رایج ترین دلیل آن انتخاب ترکیبی است که سوژه به اندازه کافی کادر را اشغال نکند. می‌تواند وسوسه‌انگیز باشد که تا حد امکان از سوژه‌تان استفاده کنید – چهره‌شان، موهایشان، بدن‌شان، محیط اطرافشان و غیره – اما همه این کارها این است که باعث ایجاد حواس‌پرتی در صحنه می‌شود و اثربخشی عکس را در کل کاهش می‌دهد. 

به جای اینکه سعی کنید تا حد امکان همه جزئیات را درج کنید، کاملا برعکس عمل کنید. جالب ترین چیز را در مورد سوژه خود انتخاب کنید و فقط روی آن فوکوس کنید و همه چیز را حذف کنید. معمولاً این به معنای زوم کردن روی صورت سوژه برای ثبت ویژگی های است.

از کات کردن قسمت‌هایی از سوژه‌تان مانند بالا یا دو طرف سر نترسید. اینها همه به کاهش حواس‌پرتی‌ها کمک می‌کند و توجه بیننده را با دقت بیشتری بر روی بخش‌های مهم عکس متمرکز می‌کند. معمولاً بیرون آوردن چانه سوژه ایده خوبی نیست، زیرا ممکن است غیرطبیعی به نظر برسد، اما حتی در شرایط خاصی هم می تواند کارساز باشد، بنابراین از انجام آن نترسید.

مطالب مرتبط: چگونه عکاسی فاین آرت را شروع کنیم؟
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *