چه موقع باید لرزشگیر را خاموش کنیم؟

 یکی از سوالات ایجاد شده این است که آیا هنگام عکاسی از سه پایه باید لرزشگیر خاموش یا فعال باشد. 

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: بهترین رینگ لایت برای کاشت ناخن

 

لرزشگیر را همیشه روشن نگه دارید مگر اینکه:

شما متوجه افت غیر منتظره کیفیت تصویر در سرعت شاتر سریع شده اید.
از سه پایه استفاده می کنید و یک لنز IS بسیار قدیمی دارید که فاقد تشخیص سه پایه است.
شما در حال اجرای عکس های panning هستید و یک لنز IS دارید که فاقد تنظیمات panning است.
شما در حال فیلمبرداری هستید و می خواهید از هرگونه آثار IS در فیلم به دلیل افزایش لرزش احتمالی جلوگیری کنید.
شما بسیار نگران مصرف باتری هستید.
تثبیت کننده تصویر معمولاً تنها زمانی از شاتر خود استفاده می کند که شاتر خود را نیمه فشار دهید ، بنابراین برای مدت زمان بسیار کوتاهی ، یا زمانی که DSLR شما در حالت نمایش مستقیم یا حالت فیلم است. در این مورد اخیر ممکن است قدرت بسیار زیادی را تخلیه کند ، زیرا مدت زمان طولانی تری کار می کند.

دلیل اصلی که می خواهید IS را خاموش کنید عمر باتری است ، زیرا کاملاً غیر ضروری است یا به دلیل تداخل با حرکات مورد نظر است. اکثر سیستم های مکانیکی IS با استفاده از ژیروس (وزنه های سریع چرخشی) برای تثبیت مجموعه لنزهای کلیدی یا خود سنسور کار می کنند. مقدار کمی انرژی لازم است تا این چرخ های چرخان بچرخند حتی اگر به دلیل انرژی که برای ثبات چیزها صرف می کنند ، تقریباً بدون اصطکاک هستند.

علاوه بر این ، آنها ممکن است خودشان مقدار کمی ارتعاش را در نتیجه هر گونه نقص در چرخش خود ایجاد کنند. اگر از سه پایه محکم استفاده می کنید ، آنگاه چرخ های چرخان می تواند باعث ارتعاش بیشتر و در نتیجه از دست دادن وضوح بیشتر از آنچه می شود ، شود ، بنابراین خاموش کردن آنها می تواند به طور کلی کمک کند.

در نهایت ، ژیروسکوپ ها نه تنها حرکت ناخواسته را متوقف نمی کنند ، بلکه با حرکات مورد نظر دوربین نیز مبارزه می کنند. اگر سعی می کنید دوربین را زیاد بچرخانید ، حرکات شما را کمی به تاخیر می اندازد و باعث می شود حرکات شما پس از توقف کمی ادامه پیدا کند زیرا سیستم دوباره به حالت تعادل می رسد. این تأخیر در مبارزه دوربین با شما می تواند نگران کننده باشد و در عکاسی با فیلم یا اکشن سریع تداخل ایجاد کند. برخی از سیستم های IS تنظیماتی را برای غیرفعال کردن تثبیت در یک محور ارائه می دهند تا بتوانید حرکات افقی را بدون تأخیر انجام دهید ، اما حتی در این صورت ، اگر نیاز به انجام حرکات عمودی و افقی وسیع داشته باشید ، ممکن است IS بیش از ارزشش تداخل داشته باشد.

برخی از لنزها هستند که در صورت نصب دوربین بر روی سه پایه ، IS آنها باید خاموش شود.

اگر عکاسی با سرعت شاتر به اندازه کافی بالا و لرزش دوربین به هر حال اتفاق نیفتد ، تفاوت را مشاهده نخواهید کرد. اما وقتی دست را در 70 میلی متر و 1/15 یا 1/30 ثانیه نگه می دارید ، تفاوت را مشاهده خواهید کرد.

مطالب مرتبط:  نکاتی برای عکاسی بهتر در فضای بسته
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *