هود لنز

یکی از رایج ترین لوازم عکاسی هود لنز است. هود قطعه ای است که معمولا از جنس پلاستیک ساخته می شود و به قسمت جلوی لنز دوربین شما متصل می شود. و باعث می شود تا حرفه ای تر به نظر برسد.

اما کاربرد هود چیزی بیش از شکل ظاهری است. آنها تفاوت عمده ای در کیفیت تصویر ایجاد کنند. ما در این مقاله تمام مواردی را که در مورد هود لنز باید بدانید توضیح خواهیم داد.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: نورپردازی خلاقانه با استفاده از رینگ لایت

 

چرا باید از هود لنز استفاده کنیم؟

هود لنز که به آن سایه لنز نیز گفته می شود به قسمت جلویی لنز شما متصل می شود و از برخورد نور مستقیم و یا زاویه دار خورشید به لنز شما جلوگیری می کند. این تابش نور به لنز می تواند منجر به پدیده فلیر شود که گاهی اوقات تاثیر منفی در عکسهای شما می گذارد.

همچنین در برخی موارد از بروز آسیب های فیزیکی به لنز نیز جلوگیری می کنند.

در زیر به برخی از کاربردهای اصلی هود لنز اشاره می کنیم:

1- پدیده فلیر را به حداقل می رساند. هدف اصلی استفاده از هود لنز کاهش پدیده فلیر است. هر چند که فلیر در برخی از موارد به عنوان یک چاشنی زیبا در عکاسی استفاده می شود. ولی در اکثر موارد عکاسان از آن اجتناب می کنند.

 

2- هود لنز باعث افزایش کنتراست می شود. شما حتی زمانی که در معرض تابش مستقیم خورشید نیستید می توانید از هود لنز استفاده کنید. زیرا هرگونه نور سرگردان در محیط که به عنصر جلویی لنز شما برخورد کند می تواند باعث کاهش کنتراست شود.

به عکس های زیر توجه کنید:

 

تنظیمات نوردهی در هر دو عکس یکسان است. ولی عکس سمت راست با هود لنز گرفته شده است. همانطور که می بینید سایه ها در عکس سمت راست تیره تر هستند و کنتراست بالاتری دارند.

3- استفاده از هود لنز می تواند از وارد آمدن آسیب به عنصر جلویی لنز جلوگیری کند. همچنین برای عکاسی در هنگام برف و باران نیز مفید است و از برخورد قطرات برف و باران به عنصر جلویی لنز جلوگیری می کند.

 

انواع هود لنز از نظر شکل ظاهری

از نظر شکل ظاهری دو نوع هود لنز وجود دارد: 1- هود گلبرگی 2- هود گرد

هود گلبرگی

هود گلبرگی یا هود گل لاله ای مناسب ترین شکل ممکن را برای استفاده در جلوی لنز دارند از آنجا که سنسورهای دوربین عکاسی مستطیل هستند شکافهای اطراف هود گلبرگی فضای ممکن را برای چهار گوشه تصویر فراهم می کنند.

 

 

ولی اگر هود لاله در جلوی لنز با زاویه اشتباه نصب شود می تواند باعث تاریک شدن گوشه های تصویر شود.

به شکل زیر توجه کنید:

 

هود گرد

هود گرد اگر چه دارای شکافهای مناسب همانند لنز گلبرگی نیست ولی کاربرد آن در لنزهای تله فوتو می باشد. بسیاری از لنزهای تله به خصوص لنزهای پرایم از هود گرد استفاده می کنند.

 

 

توجه داشته باشید که هودهای موجود برروی لنزهای زوم متناسب با بیشترین فاصله کانونی طراحی شده اند. این در مورد هر دو نوع هود لنز صادق است.

اگر غیر از این بود هنگامی که شما روی سوژه خود زوم می کنید هود می تواند باعث مسدود کردن بخشی از تصویر شما شود.

حمل هود لنز

هود لنزها بسیار سبک هستند. ولی برخی از آنها به خصوص هودهای گرد حجیم هستند.

 

اگر در کیف یا کوله پشتی خود فضای کافی برای جای دادن لنزها ندارید می توانید هود را به صورت معکوس برروی لنز نصب کنید.

 

مطالب مرتبطلنز عکاسی رتروفوکوس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *