نکات جالب در مورد عکاسی خیابانی

ترکیب یک عکس برای عکاسی خیابانی می تواند کمی ترسناک باشد. خوشبختانه، تکنیک‌های آزموده‌شده‌ای وجود دارد که می‌توانید از آنها برای کاهش دلهره‌ در عکاسی خیابانی استفاده کنید. اگر تازه شروع کرده اید یا به دنبال تقویت مهارت های خود هستید، مطالعه تکنیک های ترکیب بندی عکاسی ضروری است.

قانون یک سوم در عکاسی

قانون یک سوم یکی از رایج ترین دستورالعمل های ترکیب بندی در عکاسی است. این قانون از تمایل طبیعی چشم انسان برای جذب به یک منطقه خاص استفاده می کند.
با تقسیم ذهنی یک تصویر به قطعات، شما نسبت به قرار دادن سوژه بسیار بیشتر آگاه خواهید شد. این به شما این امکان را می دهد که کنترل نقاط کانونی یک تصویر را در دست بگیرید.
برای اعمال قانون یک سوم، تصور کنید که تصویری را که از طریق منظره یاب خود می بینید به سه ردیف و سه ستون یا نه قسمت مساوی تقسیم می کنید. تقاطع های داخلی شبکه چهار نقطه ای را نشان می دهد که چشم بیننده تمایل دارد به دنبال آنها باشد.
قرار دادن نقاط مورد علاقه در نقاط متقاطع تعادل ایجاد می کند و تأثیر بیننده را به حداکثر می رساند.

 

قیمت انواع رینگ لایت در فروشگاه مینیاتور

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت مناسب برای یوتیوب YouTube

 

در تصویری که از چندین سوژه تشکیل شده است، نقطه پایین سمت راست قوی ترین و نقطه بالا سمت چپ ضعیف ترین است. نمونه هایی از آن را می توانید در تئاتر و تلویزیون ببینید. به این ترتیب، می توانید بر روی یک سوژه واحد، بسته به محل قرارگیری آنها تأکید کنید.
هنگامی که یک جسم در یک تصویر تنها است، قوی ترین موقعیت، خط سمت چپ است. این به این دلیل اتفاق می افتد که فرهنگ غربی مستعد خواندن یک تصویر از چپ به راست است. ممکن است بخواهید هنگام عکاسی از فرهنگ هایی که از راست به چپ خوانده می شوند، این را در نظر بگیرید.
در مورد پرتره، یک قانون کلی دیگر این است که سوژه شما باید در خلاف جهتی باشد که به آن نگاه می کند. اگر سوژه شما به سمت چپ خود نگاه می کند، باید در سمت راست کادر قرار گیرد.
این به عکس عمق بیشتری می بخشد و از خسته شدن سوژه و خیره شدن به دوردست جلوگیری می کند.

فضای منفی

گاهی اوقات آنچه شما از یک عکس رها می کنید می تواند مهمتر از چیزی باشد که در آن جا می گذارید. به عنوان عکاس، ما انتخاب می کنیم که چه چیزی را در یک کادر قرار دهیم و حذف کنیم. گنجاندن عناصر کمتر در یک عکس می‌تواند به یک سوژه تأکید کند و فضای تنفسی برای جلب توجه بیننده بدهد.
فضای مثبت سوژه است در حالی که فضای منفی ناحیه اشغال نشده در یک تصویر است. فضای منفی بسیار کم باعث ایجاد عکس های درهم و برهم می شود و هر جزء در تصویر برای جلب توجه رقابت می کند.

در تصویر بالا، فضای منفی تاکید بیشتری روی سوژه دارد، در این مورد، کبوتر در حال پرواز است. حرکت سوژه با ناحیه‌ای که چشم می‌تواند در آن استراحت کند جبران می‌شود، که بدون خستگی به سوژه مورد نظر علاقه بیشتری می‌دهد.
فضای منفی نیز یک حس رازآلود را ایجاد می کند. تصویر به کجا ختم می شود؟ کجا برده شد؟ و کبوتر کجا می رود؟
یک تصویر به هم ریخته تر اطلاعات زیادی را ارائه می دهد و یک عکس رصدی را به یک تصویر معمولی و روزمره تبدیل می کند.

عمق میدان

فرصت های بی پایانی برای کشف عمق میدان در عکاسی خیابانی وجود دارد. دانستن اینکه چگونه دیافراگم، فاصله کانونی و فوکوس شما در ارتباط با تأثیرگذاری بر عمق میدان کار می کنند، برای هر عکاس نیمه جدی ضروری است.
مانند چشم انسان، دوربین فقط می تواند لنز خود را در یک نقطه فوکوس کند. با این حال، همچنان ناحیه ای وجود خواهد داشت که در جلو و پشت این نقطه فوکوس منفرد کشیده می شود که در یک تصویر واضح به نظر می رسد. این منطقه عمق میدان است.

عمق میدان یک فاصله ثابت نیست. اندازه آن بسته به تنظیمات دوربین شما تغییر می کند. و بسته به سوژه شما، ممکن است به عمق میدان کم (جایی که فقط یک ناحیه باریک واضح به نظر می رسد) یا عمیق (جایی که بیشتر تصویر واضح به نظر می رسد) نیاز داشته باشید.
به عنوان مثال، شما معمولاً می خواهید یک عکس منظره به طور یکنواخت واضح یا با عمق میدان عمیق باشد. هنگامی که می خواهید توجه را به جزئیات خاصی در یک تصویر جلب کنید، یا حس عمق بیشتری به آن اضافه کنید، می توانید از عمق میدان کمتری استفاده کنید.
تنظیم دوربین روی دیافراگم باز F/2.8 به شما عمق میدان کم‌تری می‌دهد، در حالی که دیافراگم F/22 عمق میدان عمیق‌تری به شما می‌دهد. با ترکیب تنظیمات دیافراگم و فوکوس خود، می توانید تصاویر پویا ایجاد کنید که داستان بزرگ تری را بیان می کند.

فوکوس منطقه ای

یکی از جنبه های مهم عمق میدان در ترکیب عکاسی خیابانی، فوکوس منطقه ای است. گرفتن سوژه های واضح با حفظ فوکوس واضح یکی از سخت ترین جنبه های عکاسی خیابانی است. در حالی که می توانید از تنظیم فوکوس خودکار در دوربین خود استفاده کنید، به ندرت به اندازه کافی سریع است که یک تصویر در همان ثانیه ای که آن را می بینید ثبت کنید.
فوکوس منطقه ای عبارت است از فوکوس کردن دوربین شما در فاصله معینی و سپس عکاسی از سوژه هایی که وارد آن محدوده می شوند.
برای فوکوس منطقه‌ای، به یک لنز با فوکوس‌سنج دستی نیاز دارید که فاصله‌ای را که دوربین روی آن فوکوس کرده است را به شما نشان دهد. به سادگی لنز خود را روی فوکوس دستی تنظیم کنید و تصمیم بگیرید که دوست دارید سوژه هایتان چقدر به دوربین نزدیک شوند.
تعیین طول دقیق محدوده کانونی ممکن است کمی طول بکشد. 

خطوط پیشرو

خطوط پیشرو راه عالی دیگری برای عمق بخشیدن به عکاسی خیابانی شماست. این به معنای استفاده از خطوط در یک تصویر برای هدایت چشم بیننده در اطراف یک عکس است. آنها پویایی جدیدی اضافه می کنند که به تصویر حس جهت یا جریان می دهد. همچنین می‌تواند نظم یا بی‌نظمی را در یک تصویر ایجاد کند و بر احساسات عکس تأثیر بگذارد.
راه راه‌ها، ریل‌های دستی، نرده‌ها، پل‌ها، سایه‌ها، افق‌ها، مسیرهای پیاده‌روی و ساختمان‌ها نمونه‌های رایج خطوط پیشرو مورد استفاده در ترکیب‌بندی عکاسی خیابانی هستند. منابع ارگانیک بیشتر، مانند شاخه‌های درخت و انگشتان اشاره‌دار و ژست‌ها نیز می‌توانند به عنوان خطوط پیشرو محسوب شوند.

بافت

بافت به عنوان یکی از پنج حس اصلی، بیننده را به جهان متصل می کند. تصاویر بصری و لمسی از تداعی‌های قدرتمندی استفاده می‌کنند و یک اثر جالب و محرک ایجاد می‌کنند.
در عکاسی خیابانی، فرصت های زیادی برای عکاسی از سوژه ها با بافت وجود دارد. برخی از نمونه ها شامل تخته های هوازده، رنگ پوست کنده یا بچه گربه ها و خرگوش های کرکی زیبا هستند.

ساده ترین راه برای انتقال بافت در یک عکس، تمرکز روی جزئیات است. یافتن بافت در عکاسی خیابانی آسان است، صدها مثال در هر زمان در اطراف ما وجود دارد. اما یافتن یک قطعه بافتی جالب که ارزش عکاسی را داشته باشد کمی سخت تر است.
سعی کنید روی رنگ ها یا الگوهای چشم نواز فوکوس کنید و آرایش شهر را بررسی کنید. هنگامی که شروع به جستجوی این بافت ها کردید، چشم شما برای تشخیص راحت تر عکس های بالقوه آموزش دیده است.

الگو

الگوها در شکل ها و اندازه های بی پایان هستند، اما همه آنها تحت عنوان سوژه های تکراری قرار می گیرند. الگوی می تواند نظمی را در صحنه ایجاد کند یا به هرج و مرج منظر شهری ما بیافزاید. از آنجایی که انسان ها به سختی می توانند الگو را شناسایی کنند، چیزی آرامش بخش و ناراحت کننده در مورد الگو وجود دارد. آنها ما را در مورد ریتم محیط خود شگفت زده می کنند و چشمان ما را به رقصیدن در سراسر تصویر و سپس بازگشت دوباره دعوت می کنند.

در عکاسی خیابانی، الگوها می توانند اشکال، رنگ ها یا اشیایی با منشأ ارگانیک یا دست ساز باشند. الگوهای دست ساز مانند آجرکاری، پله ها، پارکینگ ها یا ساختمان ها مکان بسیار خوبی برای شروع هستند.
به زودی خواهید دید که درست مانند بافت، چشم عکاس شما به سرعت برای دیدن جهان از طریق الگو آموزش می بیند. این یک راه عالی برای تجدید سبک عکاسی شما است.

کادر بندی

کادربندی برای ترکیب عکاسی، تصویری مستقل ایجاد می‌کند، مانند عکس درون عکس. اساساً، شما در حال ساخت یک فریم در یک فریم هستید تا عمداً روی یک سوژه فوکوس کنید و به روایت و حس کنجکاوی اضافه کنید.
کادربندی از مهارت های طراحی برای افزودن یک لایه اضافی به تصویر استفاده می کند. همچنین می‌توانید از آن برای پوشاندن مناطق کمتر جذاب یک عکس استفاده کنید و چشم بیننده را مستقیماً به نقاط مورد علاقه‌ای که تصویر را تشکیل می‌دهند هدایت کنید.

ساختن یک تصویر با استفاده از کادربندی می‌تواند کمی به جستجو در اطراف نیاز داشته باشد. با جستجوی پنجره‌ها و درها شروع کنید، زیرا آنها از فریم‌های فراوانی هستند که در عکاسی خیابانی یافت می‌شوند.
پیشخدمت هایی که در داخل و خارج از درها جمع می شوند تا به مشتریان خدمات ارائه دهند، کارمندان عمومی که از پنجره ها به بیرون نگاه می کنند تا نور خورشید را ببینند، خواهید دید که حتی در محدودترین فضاها در منظر شهری، اتفاقات زیادی می تواند بیفتد. کادربندی این رویدادها لایه ای از اهمیت یا وزن را به سوژه می افزاید.

پرسپکتیو

آیا تا به حال کسی به شما پیشنهاد کرده است که دیدگاه خود را نسبت به یک موقعیت تغییر دهید؟ گاهی اوقات نزدیک شدن به چیزی از زاویه ای متفاوت می تواند یک سوژه را در یک نور کاملاً جدید نشان دهد! در مورد ترکیب عکاسی هم همینطور است. پرسپکتیوهای غیرمعمول بر تجربه بیننده و عکاس به شیوه ای منحصر به فرد و جذاب تأثیر می گذارد.
پرسپکتیو شامل آموزش چشم عکاس شما برای تشخیص فرصت های منحصر به فرد و پاسخ به آنها به روش های جالب است. اگر متوجه شدید که برای الهام گرفتن گیر کرده اید، دوربین خود را روی زمین بگذارید و چند عکس بگیرید.
پرسپکتیو به این معنی است که با تمرین عکاسی خود جسمی شوید و به یاد داشته باشید که پرسپکتیو یک عکس همیشه یک انتخاب است. فرصت را از دست ندهید تا بهترین استفاده را از یک شات ببرید!

رنگ

انتخاب یک تصویر رنگی یا سیاه و سفید یک انتخاب ترکیبی است و هر کدام مزایا و معایب خود را دارند. رنگ این قدرت را دارد که زمان و احساسات را از طریق یک یا ترکیبی از رنگ ها نشان دهد. همانطور که رنگ‌های گرم مانند قرمز و نارنجی را با راحتی یا گرما مرتبط می‌کنیم، با رنگ‌های موجود در یک عکس نیز ارتباط برقرار می‌کنیم.
این به بیننده سرنخ هایی در مورد تصویر برای ایجاد یک تجربه فراگیرتر ارائه می دهد. رنگ همچنین قدرت جلب توجه بیننده را دارد. این به این دلیل است که تمایل تکاملی ما را برای جستجو و پاسخ به رنگ‌های شدید جلب می‌کند.
اگر متوجه می شوید که رابطه بین رنگ های متمایز در تصویر شما مهم است یا اگر می خواهید فصل یا احساس خاصی را نشان دهید، رنگ بهترین گزینه برای شما خواهد بود. با این حال، اگر تصویر شما خیلی شلوغ به نظر می‌رسد و رنگ‌های زیادی در آن اتفاق می‌افتد، ممکن است بخواهید به سیاه و سفید تبدیل کنید.

سیاه و سفید

به دلیل ارتباط آن با عکاسی مستند و خیابانی، تصاویر سیاه و سفید عموماً حسی از حساسیت یا جدیت را برمی انگیزند. همچنین به نظر می رسد طرح رنگی سیاه و سفید نسبت به تصاویر رنگی بی زمان تر است. آنها عاری از طرح های رنگی مرتبط با انواع خاصی از فیلم، فرآیندها یا روندها هستند.
این بی زمانی در ترکیب بندی عکاسی خیابانی مهم است زیرا به حفظ حس مرتبط بودن و تاثیرگذاری در طول تاریخ کمک می کند.
بسیاری از عکاسان تصاویر سیاه و سفید را ترجیح می دهند زیرا سوژه را از واقعیت دور می کنند. در عکاسی خیابانی، تصویری از جهان به صورت تک رنگ با دید رنگی ما بیگانه است. این به ما دلیلی می دهد که یک تصویر را با دقت بیشتری مکث و بررسی کنیم.
به دلیل فقدان نشانه هایی که عکاسی رنگی ارائه می دهد، بیننده تمایل دارد روی یک عکس سیاه و سفید مکث کند تا آنچه را که در تصویر اتفاق می افتد بخواند. این زمان تماشای کندتر به این معنی است که یک عکاس زمان بیشتری برای برقراری ارتباط با بیننده دارد.

نتیجه

در حالی که ممکن است این درست باشد که قوانین باید شکسته شوند، اما آشنایی با ترکیب عکاسی راه مهمی برای تقویت مهارت های عکاسی شماست. درک ترکیب بندی به شما کمک می کند تا تصاویر متقاعد کننده تر و به طور طبیعی متعادل تر برای عکاسی خیابانی ایجاد کنید و در حین انجام آن لذت ببرید!

مطالب مرتبط: نکات عکاسی ماکرو با گوشی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *