نور مناسب برای فیلمبرداری

انتخاب نور مناسب در فیلم یکی از چالش برانگیزترین کارهایی است که با آن روبرو خواهید شد. این احتمالاً مهمترین جنبه فیلمسازی است. حال و هوا و لحن هر صحنه را تعیین می کند و مخاطب را در داستان شما غرق می کند.

هنگام انتخاب کیت نورپردازی خود، با گزینه های زیادی روبرو هستید. ما انواع مختلف چراغ‌های موجود و راه‌هایی را که می‌توانید با آنها کار کنید، بررسی می‌کنیم. شما نقاط قوت و ضعف چراغ ها و هر چیز دیگری را که نیاز دارید یاد خواهید گرفت تا دقیقا بدانید چه چراغ هایی را برای کیت خود در پروژه خود انتخاب کنید.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت مناسب برای میکاپ

 

تعاریف و تکنیک های نورپردازی فیلم

وقتی صحبت از نورپردازی فیلم می شود، اصطلاحات زیادی در صحنه فیلمبرداری استفاده می شود که باید خودتان را با آنها آشنا کنید. بنابراین بیشترین نوع نورپردازی در فیلم چیست؟ ما رایج ترین اصطلاحات را انتخاب کرده ایم و هر یک از آنها را مرور می کنیم تا پایه و اساس خوبی داشته باشید.

نور کلیدی چیست؟

Key Light منبع اصلی نور مورد استفاده در فیلم و عکاسی است. این قوی ترین و مستقیم ترین منبع نور است. معمولاً برای نورپردازی بازیگر یا سوژه استفاده می شود.

در تنظیمات با بیش از یک منبع نور مصنوعی، نور اصلی معمولاً منبع نوری است که بیشترین تأثیر کلی را روی سوژه تصویر دارد و ابعاد و فرم کلی آن را برجسته می‌کند. به همین دلیل، اصطلاح نور کلید به نوع خاصی از تجهیزات نورپردازی اشاره نمی کند و می تواند هر چیزی از یک لامپ گرفته تا یک واحد فلاش دوربین نصب شده باشد.

نور پرکننده چیست؟

هنگام استفاده از نور کلیدی، متوجه خواهید شد که سایه ایجاد می کند. برای از بین بردن این سایه ها از نور پر استفاده می شود. چراغ‌های پرکننده تقریباً همیشه در طرف مقابل چراغ کلید استفاده می‌شوند تا همه چیز را متعادل کنند، و معمولاً آنقدر قدرتمند نیستند.

چراغ های پرکننده یکی از اساسی ترین روش های روشنایی برای درک است. برای اینکه بتوانید کنتراست، سایه ها و روشنایی عکس را کنترل کنید، به درک خوبی از شکل دادن به نور نیاز دارید.

بک لایت چیست؟

بک لایت یا چراغ پشتی همان چیزی را که گفته می شود انجام می دهد – پشت را روشن می کند. نورهای عقب از پشت و کمی از بالا به سوژه برخورد می کنند. اگر پس‌زمینه تیره‌ای دارید، می‌خواهید از نور پس‌زمینه برای بیرون کشیدن بازیگر یا سوژه از پس‌زمینه استفاده کنید. مواقعی وجود دارد که بازیگران صاف و دو بعدی به نظر می رسند و اضافه کردن نور پس زمینه به سوژه عمق می دهد.

اکنون که با تعاریف Key Light، Fill Light، و Back Light آشنا شدید، تمام بخش‌های تنظیم نور سه نقطه‌ای سنتی را می‌شناسید، اما کمی بعد به آن خواهیم پرداخت. در حال حاضر، بیایید به سایر انواع نورپردازی که باید با آنها آشنا باشید نگاه کنیم.

ساید لایت چیست؟

چراغ کناری اغلب برای ایجاد یک حالت نمایشی استفاده می شود. در دوره فیلم noir بسیار رایج بود و در نورپردازی کیاروسکورو استفاده می شود.

نور کاربردی چیست؟

نور کاربردی نام نوری است که در صحنه استفاده می شود. چراغ‌های رومیزی، لامپ‌های کف، تلویزیون، چراغ قوه و حتی یک شمع، همگی به عنوان یک چراغ کاربردی در صورت استفاده در عکس، واجد شرایط هستند.

 لامپ های ال ای دی از نظر کاربردی بسیار محبوب شده اند زیرا می توانید شدت و دمای رنگ را تنظیم کنید.

نورپردازی انگیزشی چیست؟

نورپردازی انگیزشی با نورپردازی کاربردی پیوند دارد. زمانی است که از منبع نور دیگری برای تقلید از نور کاربردی در صحنه استفاده می شود. اگر نورپردازی عملی یک شمع است و به اندازه کافی نور نمی دهد، می توانید با نورپردازی انگیزشی با استفاده از منبع نور دیگری که همان رنگ را می دهد، آن را تقویت کنید.

دیفیوژن چیست؟

اگر نوری دارید که بیش از حد روشن است، دیفیوژن قدرت منبع نور را کاهش می دهد. اگر نور پس‌زمینه شما روشن‌تر از نور کلید باشد و باید آن را کاهش دهید، مفید است. همچنین اگر از نور خورشید استفاده می کنید و می خواهید سایه ها را ملایم کنید، کمک می کند.

Bounce چیست؟

جهش نوری است که وقتی نور از یک سطح منعکس می شود (بازتاب می شود) دریافت می کنید. این “سطح” می تواند تقریباً هر چیزی باشد که نور بتواند از آن منعکس شود، و ابزارهایی وجود دارند که به طور خاص برای این کار ساخته شده اند. بازتابنده‌های ابریشم، فلزی و تخته‌های فوم، منعکس‌کننده‌های رایجی هستند، اما می‌توانید نور را از دیوار یا سقف، یا حتی یک ورق سفید (یا رنگی) منعکس کنید.

پرش نور برای شکل دادن به نور در فیلم استفاده می شود، و ما در زیر به راه های دیگر برای شکل دادن به نور خواهیم پرداخت.

نور محیطی چیست؟

یکی دیگر کاملا واضح است. نور محیط، نوری است که از قبل در جایی که شما در آن هستید وجود دارد. هر نوری که در محل شما باشد “نور در دسترس” است، بنابراین می تواند نور خورشید، چراغ های خیابان یا هر منبع نور دیگری باشد.

شدت نور چیست؟

شدت به روشنایی و خروجی نور اشاره دارد و به طور کلی به وات گفته می شود که بسته به لامپ/لوازم متفاوت است. همین – درک آن بسیار آسان است! اما، کنترل آن دشوار است.

نور ملایم چیست؟

نور ملایم بر اساس اندازه منبع نور در مقابل آنچه که وسیله واقعی است یا محل قرارگیری دستگاه است. یک منبع نور بزرگ حتی یک فیکسچر بزرگ نور ملایمی به شما می دهد. نور ملایم سایه های بسیار ملایمی ایجاد می کند.

نور سخت چیست؟

مانند نور ملایم، نور سخت تقریباً به اندازه منبع است. یک منبع کوچک نور سخت را فراهم می کند. نور سخت سایه های خشن ایجاد می کند.

زیبایی نورپردازی فیلم این است که یک مکان نورپردازی می تواند بسیاری از موارد ذکر شده در مورد آنها باشد. ممکن است یک تلویزیون در صحنه داشته باشید، که کاربردی است، اما می تواند نور کلیدی نیز باشد.

شکل دادن به نور

با شکل دادن به نور، شما به طور انتخابی انتخاب می کنید که سایه ها کجا بیفتند و چه شکلی به خود بگیرند. هنگام در نظر گرفتن شکل نور، مهم است که به یاد داشته باشید که عدم وجود نور به اندازه بودن نور مهم است. در اینجا برخی از رایج ترین ابزارها برای کمک به شکل دادن به نور آورده شده است.

مطالب مرتبط: ساخت استودیو عکاسی خانگی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *