نورپردازی خلاقانه در عکاسی پرتره

عکاسی پرتره یکی از محبوب ترین و پردرآمدترین ژانرهای عکاسی است. با این وجود برای موفقیت در این سبک باید تکنیک های اساسی نور پرتره را درک کنید.

نورپردازی چیزی است که باعث ایجاد یا شکستن عکس می شود و در عکاسی پرتره ، دانستن چگونگی استفاده از نور برای زیبایی سوژه یا ایجاد خلق و خوی مورد نظر شما در ثبت تصاویر خیره کننده کلیدی است. به طور خلاصه ، درک روش های نورپردازی برای عکاسی پرتره بدون توجه به اینکه شما در مورد منابع نور طبیعی یا مصنوعی صحبت می کنید ، حیاتی است.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: خرید انواع رینگ لایت

 

تکنیک های خلاقانه روشنایی پرتره

یادگیری نحوه دستکاری منبع نوری که با تغییر زاویه های نورپردازی یا حرکت دادن سوژه به سمت سوژه دارید ، می تواند منجر به ایجاد پرتره های خلاقانه ، حتی چشمگیر شود. اما ، شما نه تنها نور را برای این تصاویر دستکاری می کنید ، بلکه سایه ها و نحوه سقوط آنها را در صورت سوژه نیز دستکاری می کنید.

بنابراین ، چه نوع الگوها و سبک های روشنایی می تواند به شما کمک کند آن تصویر جذاب و فراموش نشدنی را ثبت کنید؟ خوب ، در اینجا چند تکنیک نورپردازی عکاسی پرتره وجود دارد که می توانید به راحتی برای گرفتن آن پرتره خیره کننده به کار بگیرید.

1. Catch Lights

چراغ های Catch برجسته ترین چشم های مدل هستند. بدون آنها چشمها بی روح به نظر می رسند. بنابراین ، اولین کاری که می خواهید انجام دهید استفاده از منبع نوری است که آن نقاط برجسته را در چشم ایجاد می کند. این بدان معناست که شما به نوری نیاز دارید که در جلو یا کمی در کنار مدل شما باشد. شما می خواهید نور یا در گوشه میانی یا گوشه بالای عنبیه جلوه ایجاد کند. برای ایجاد این موارد برجسته ، مدل شما لازم نیست مستقیماً به منبع نور نگاه کند.

در واقع ، شما حتی می توانید چراغ های گیر را با نشستن مدل در کنار یک پنجره باز دریافت کنید. اما ، هرچه مدل شما به منبع نور نزدیکتر باشد ، هایلایت های بزرگتر بزرگتر خواهند بود ، بنابراین این نکته را بخاطر بسپارید.

اگر در فضای باز عکس می گیرید ، می توانید با قرار گرفتن در موقعیت کمی بالاتر از مدل خود ، چراغ های گیر را ایجاد کنید. وقتی مدل به لنز دوربین نگاه می کند ، آسمان در چشمان او منعکس می شود. اگرچه یک روز روشن و آفتابی است ، ممکن است بخواهید مدل را در سایه قرار دهید تا نگاه کردن به آسمان برای آنها ناراحت کننده نباشد.

2. Butterfly Lighting

این روش به دلیل شکل متمایز سایه ای که در زیر بینی ایجاد می شود نامگذاری شده است. نورپردازی از نوع پروانه در بین تنظیمات نورپردازی مورد علاقه است زیرا برای اکثر چهره ها چاپلوس است. بر خط فک و استخوان گونه تأکید دارد و همچنین برای انواع مختلف پوست چاپلوس است. این روش را برای عکاسی از زیبایی و تقلید از عکسهای پر زرق و برق به سبک دهه 1950 تبدیل می کند.

این روش همچنین سایه ای را در زیر چانه و اطراف گونه ها ایجاد می کند و اگر سوژه شما را به زاویه می اندازد ، عمیق شدن سایه های گونه است. شما با قرار دادن منبع اصلی نور در پشت و بالای دوربین خود به نور پروانه می رسید. باید با زاویه 45 درجه به سمت پایین نشان داده شود.

3. Clamshell Lighting

این تکنیک فقط تکنیک پروانه با بازتابنده است. شما نور پروانه را همانطور که در بالا توضیح داده شد تنظیم کنید – یعنی دقیقاً پشت و بالای دوربین خود – و یک بازتابنده اضافه می کنید. بازتابنده باید در دامان سوژه قرار گیرد (آنها باید آن را در جای خود نگه دارند) ، و در خدمت بازتاباندن برخی از آن نور به عنوان چراغ پر است.

این تکنیک حتی یک نور ملایم و چاپلوس برای عکسهای زیبایی ایجاد می کند و با انتقال منبع نور به عقب ، می تواند سایه های عمیق تری ایجاد کند که برای پرتره های مردان معمول است. سایه های استخوان گونه صورت را باریک کرده و بر خط فک تأکید می کنند.

4. Split Lighting

همانطور که از نام آن پیداست ، صورت را به نیمه های مساوی تقسیم می کند ، یک طرف در نور و طرف دیگر در سایه قرار دارد. این تمایل دارد که بیشتر از مردان در مردان استفاده شود تا زنان زیرا تصاویر دراماتیک و ظاهری مردانه ایجاد می کند. با نورپردازی تقسیم شده واقعی ، تنها نور در سمت سایه صورت نور گرفتن در آن چشم است ، اما تغییراتی وجود دارد که منجر به نور ملایم تری می شود که بیشتر به سمت سایه صورت می افتد.

ایجاد تقسیم روشنایی آسان است. شما به سادگی منبع نور خود را در کنار مدل قرار می دهید. همچنین می تواند در کنار و کمی پشت مدل قرار داشته باشد که سایه های چشمگیر تری را نیز ایجاد خواهد کرد. این یک روش عالی برای ایجاد تصاویر بدخلق است ، اما برای نقص پوست کمتر بخشنده است. همچنین با بیان جدی بهتر از پوزخند کار می کند.

5. Split Lighting with a Reflector Fill

این نوعی تغییر در روش تقسیم نور است که منجر به بیشتر دیده شدن چهره می شود تا نورپردازی واقعی. نور در یک طرف صورت برجسته تر است ، اما طرف دیگر صورت به راحتی قابل مشاهده است. هنگامی که درامی را که با تکنیک نورپردازی تقسیم شده دوست دارید ، می خواهید از آن استفاده کنید ، اما می خواهید جزئیات بیشتری را در سمت سایه صورت مشاهده کنید.

تنظیم ساده است – شما منبع نور را همانطور که در روشنایی تقسیم شده واقعی قرار می دهید قرار می دهید ، اما سپس یک بازتابنده در طرف مقابل منبع نور قرار می دهید. این مقدار نور را در کنار سایه در کنار صورت منعکس می کند.

6. Loop Lighting

روشنایی حلقه ای سایه کوچکی از بینی سوژه را روی گونه آنها ایجاد می کند. این تکنیک نورپردازی یک محیط شاد بین نور نرم و زیبایی ایجاد شده توسط تکنیک پروانه و تصاویر دراماتیک تر است که با سایه ایجاد می شود. اساساً ، اگر به دنبال تصویر زیبایی هستید که با روش پروانه ایجاد شده است ، اما با کمی بعد و علاقه بیشتر ، این روش نورپردازی است که می خواهید استفاده کنید.

برای ایجاد این نوع نورپردازی عکاسی پرتره ، شما نور دوربین را مانند روش پروانه تنظیم می کنید ، اما به جای اینکه نور مستقیماً در پشت دوربین قرار داشته باشد ، آن را از یک طرف خاموش می کنیم – تا یک زاویه 45 درجه از موضوع. علاوه بر این ، نور باید از موضوع بلندتر باشد و باید برای ایجاد سایه به اندازه کافی دور باشد ، اما به اندازه کافی نزدیک باشد تا صورت کاملاً روشن شود.

7. Rembrandt Lighting

این همان روش روشنایی حلقه است ، اما منبع نور معمولاً در آن زاویه 45 درجه از موضوع تنظیم می شود. شما نور را بیشتر به کنار سوژه منتقل می کنید تا جایی که در طرف مقابل صورت (طرف در سایه) یک مثلث کوچک نور روی گونه درست در زیر چشم داشته باشد. همچنین باید ارتفاع نور را یک یا دو پا بالاتر از سطح چشم قرار دهید. اگر از یک منبع نوری استفاده می کنید ، می توانید از یک بازتابنده برای ایجاد این تنظیم روشنایی استفاده کنید.

این نوع نورپردازی تصویری چشمگیرتر ایجاد می کند. همچنین یکی از مواردی است که جفت بهتر با یک بیان جدی است تا یک پوزخند ، و برای نقص پوست کمتر بخشنده است.

8. Rim Lighting

روشنایی حاشیه ای بیشتر از نور سایه ها مربوط به برجسته هایی است که نور ایجاد می کند. با نور لبه ، بیشتر چهره در سایه قرار دارد ، اما یک لبه باریک از نور در یک طرف صورت سوژه وجود دارد. همانند روشنایی رامبراند ، منبع نور نیز با زاویه 45 درجه نسبت به سوژه قرار خواهد گرفت ، اما به جای اینکه در جلوی مدل قرار بگیرد ، پشت سوژه قرار خواهد گرفت. می توانید ارتفاع منبع نور را تغییر دهید تا عرض و محل قرارگیری لبه نور ایجاد شده توسط این روش تغییر کند.

این روش اغلب برای عکاسی از ورزشکاران استفاده می شود زیرا بر شکل سوژه تأکید دارد. اگر سوژه دارای مشکلات پوستی باشد ، چاپلوس کننده نیست و اگر می خواهید بخشی از صورت یا بدن را جدا از آن لبه روشن کنید ، به چراغ پر کننده نیاز خواهید داشت.

9. Broad Lighting

 می توان آن را با بیشتر الگوهای روشنایی که قبلاً بحث شد استفاده کرد. وقتی صورت سوژه کمی از مرکز دور شود ، نور گسترده ایجاد می شود. این باعث ایجاد ناحیه ای از نور گسترده در یک طرف صورت می شود و باعث بزرگتر نشان دادن آن طرف می شود. طرف دیگر در سایه است و کوچکتر به نظر می رسد.

این سبک را می توان در کسی استفاده کرد که صورت باریکی دارد تا آن را گسترده تر نشان دهد ، اما ممکن است برای کسی که صورت گردی دارد سبک خوبی نباشد. از این تکنیک می توان برای ایجاد آنچه پرتره های با کلید بالا نامیده می شود استفاده کرد. اینها پرتره هایی هستند که بیشتر زنگ ها در کنار روشن ترازو قرار دارند ، که باعث ایجاد روحیه شادتر یا شادتر می شوند.

10. Short Lighting

نور کوتاه در مقابل نور گسترده است. روشنایی کوتاه باعث می شود کنار صورت در سایه بیشتر به سمت دوربین چرخانده شود. با چرخاندن مدل در کنار صورت آنها که دور از دوربین به سمت منبع نور است ، این امر محقق می شود. سایه ها در کنار صورت نزدیک به دوربین قرار می گیرند.

 اینها پرتره هایی هستند که تقریباً 80 درصد تن ها تیره هستند. اینها نوع پرتره هایی هستند که حالتی قدرتمند ، نمایشی ، مرموز ایجاد می کنند.

مطالب مرتبط:  بهترین برنامه دوربین برای آیفون

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *