نحوه فوکوس کردن در نور کم

یادگیری نحوه فوکوس در نور کم مقداری دشوار است. اما نکاتی وجود دارند که با کمک آنها می توانید در نور کم فوکوس خوبی انجام دهید. برخی از زیباترین عکسهایی که می بینیم عکس هایی هستند که درساعات تاریکی گرفته شده اند. ساعات آبی شب و عکاسی نجوم همه ژانرهایی هستند که می توان در آنها تصاویر زیبایی ثبت کرد.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: بهترین رینگ لایت برای اینستاگرام

 

با کمی دانش و کمی تمرین همه این ژانرها حتی برای عکاسان تازه کار کاملا قابل دستیابی هستند. ولی مسئله ای که حتی ممکن است عکاسان با تجربه در مورد آن با چالش روبرو شوند فوکوس کردن در نور کم است. حتی بهترین سیستمهای فوکوس خودکار نیز در نور کم مشکل دارند. دلیل اصلی آن این است که آنها برای رساندن لنز به بیشترین فوکوس به سیستم تشخیص کنتراست متکی هستند. مادر این مقاله فوکوس در نورکم را به سه بخش تقسیم می کنیم :

1-عکاسی در نورکم شهری

2-عکاسی در مناطق روستایی با نورکم

3-عکاسی نجوم

 

فوکوس در نورکم در محیط شهری

برای عکاسی در ساعات آبی و شب در شهرها اغلب می توان از فوکوس خودکار استفاده کرد. نکته اصلی در بدست آوردن فوکوس، تضاد بین چراغهای روشن شهر و تاریکی محیط اطراف است. فوکوس خودکار هنوز به ورودی داده های شما احتیاج دارد. در مرحله اول باید دوربین عکاسی خود را در حالت فوکوس خودکار تک نقطه تنظیم کنید، سپس باید آن نقطه فوکوس را روی یک نقطه نور روشن قرار دهید که دارای محیط تاریک تری است.

این کار را می توانید با حرکت دادن دوربین، قفل کردن فوکوس و سپس بازگرداندن دوربین به ترکیب اصلی خود یا با حرکت دادن نقطه فوکوس با استفاده از جوی استیک دوربین یا D-PAD انجام دهید. مورد آخر بیشتر توصیه می شود زیرا در بیشتر عکسهای کم نور از سه پایه استفاده می شود. اگر در تلاش برای فوکوس خودکار با چراغهای شهری هستید گزینه بعدی برای شما فوکوس دستی است.

 

در ادامه مقاله به روشهای فوکوس دستی خواهیم پرداخت.

فوکوس در نورکم در مناطق روستایی

برخلاف شهرها فوکوس در مناطق کم نور روستایی می تواند مشکلات قابل توجهی ایجاد کند. این بدلیل وجود هرگونه عدم کنتراست شدید برای قفل شدن فوکوس است. در چنین مواردی شما به فوکوس دستی نیاز دارید. مشکل این است که برای فوکوس دستی هم چشمان شما به مقداری کنتراست نیاز دارند. یکی از بهترین گزینه هایی که دارید استفاده از نمای زنده دوربین است. نمای زنده تنها یک صفحه نمایش الکترونیکی از صحنه مقابل شما نیست بلکه امکان بزرگنمایی در منطقه ای از صفحه برای بررسی فوکوس را فراهم می سازد.

 

در مناطق روستایی احتمال وجود منابع نور مصنوعی در فاصله دور بسیار زیاد است. حتی ممکن است مقداری نور طبیعی برای قفل شدن فوکوس وجود داشته باشد مانند گرگ و میش که در زیر ابرهای دوردست باعث ایجاد کنتراست می شود. با تنظیم لنز روی فوکوس دستی و صفحه نمایش در دید مستقیم باید فوکوس لنز خود را تا زمانی که کنتراست در آن ناحیه واضح شود ادامه دهید و سپس آن را کمی فراتر ببرید، سپس به آرامی به نقطه ای باز می گردید که در آن بیشترین کنتراست وجود دارد. دلیل فراتر رفتن از نقطه فوکوس این است که شما ممکن است تصور کنید تصویر واضح است اما در واقع در دقیق ترین نقطه نیستید.

 

انجام این کار در نمای زنده به این معنی است که شما می توانید از یک جفت ابزار کمکی برای فوکوس استفاده کنید. اولین مورد اوج گرفتن فوکوس است. این ابزاری بسیار مفید است که اغلب توسط سازندگان فیلم مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به فوکوس نواحی کنتراست یک رنگ اصلی روشن روی صفحه نمایش می دهد. به شما این امکان را می دهد که نشانه دقیق مکان فوکوس لنز در همه صحنه ها به جز تاریک ترین صحنه ها را بدست آورید. گزینه دوم بزرگنمایی فوکوس است. اکثر حالت های نمایش زنده توانایی بزرگنمایی صفحه را تا جایی که می خواهید فوکوس کنید دارند. این بزرگنمایی در تنظیم دقیق فوکوس برروی نقطه دقیق مورد نیاز بسیار مفید است.

 

ممکن است دوربین شما حالت نمای زنده نداشته باشد یا شما ترجیح دهید که از منظره یاب نوری استفاده کنید. در این حالت شما هنوز هم باید از تکنیک بالا برای جستجوی مناطق کنتراست استفاده کنید. همچنین در حدود 10 دقیقه از نگاه کردن به منابع شدید نور خودداری کنید و به چشمان خود اجازه دهید تا خود را با تاریکی تنظیم کنند این شامل تلفن همراه و صفحه LCD دوربین هم می شود.

فوکوس در عکاسی نجوم

شاید سخت ترین ژانر برای فوکوس در نورکم، عکاسی نجوم می باشد. دلیل واضح این امر این است که به غیر از ستاره ها ما باید از هرگونه نور محیط در اطراف خود جلوگیری کنیم. پس چگونه باید فوکوس کنیم؟ بازهم بهترین ابزار برای استفاده نمای زنده دوربین است زیرا می تواند تصویر بزرگتری را برای کار به ما بدهد. بدنبال درخشان ترین ستاره آسمان باشید این ممکن است سوژه شما در کادر نباشد ولی بهترین گزینه برای گرفتن فوکوس است. در صورت امکان لنز خود را روی بی نهایت فوکوس کنید اما توجه داشته باشید که علامت بی نهایت همیشه روی بی نهایت فوکوس نمی کند. دوباره فوکوس را به جایی و بالاتر از نقطه ای که ستاره مذکور بیشترین کنتراست را از خود نشان می دهد ببرید. برای بررسی فوکوس از LCD استفاده کنید. می توانید ایزو را بالا ببرید و آزمایشی انجام دهید. این کار صرف زمان زیاد برای نوردهی طولانی را کاهش می دهد.

 

اگر در تلاش برای یافتن یک ستاره خیلی روشن هستید گزینه های دیگر این است که بدنبال یک منبع زمینی دور باشید یا در صورت وجود روی ماه فوکوس کنید. همچنین می توانید از یک مشعل بسیار روشن یا یک قلم لیزر برای روشن کردن سوژه ای نسبتا دور و تنظیم فوکوس روی آن استفاده کنید.

 

عکاسی در نورکم می تواند منجر به خلق عکسهای بسیار زیبا شود به شرطی که درک درستی از نحوه فوکوس داشته باشید. در حقیقت بهترین گزینه در نورکم فوکوس دستی است.

 

مطالب مرتبط

تکنیک های عکاسی اکشن از مواد غذایی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *