نحوه استفاده از لنز پرایم در نور کم

لنزهای پرایم سریع تعدادی مزیت دارند. آنها ابزارهای عالی در بسیاری از موقعیت ها هستند. با این حال، این مزایای قوی با مسائل خاصی نیز همراه است. بسیاری از لنزهای پرایم وقتی در حالت باز (به معنای حداکثر دیافراگم) استفاده می‌شوند، عمق میدان بسیار کم را نشان می‌دهند. در شرایط نوری معمولی، سیستم های AF مدرن قادر به فوکوس دقیق هستند. در محیط‌های کم نور، دوربین‌های DSLR ما شروع به دردسر می‌کنند، که شانس ما را برای گرفتن تصاویر واضح کاهش می‌دهد. به همین دلیل، فوکوس از دست رفته اغلب با عدم وضوح کلی لنز توسط عکاسان مبتدی اشتباه گرفته می شود. در این مقاله نکاتی را در مورد نحوه استفاده از لنزهای پرایم در محیط های کم نور به شما معرفی می کنیم.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت

 

1. لنزهای خود را کالیبره کنید

اولین قدمی که برای فوکوس دقیق در هر نوری باید بردارید، این است که مطمئن شوید که لنز(های) شما به طور کلی می توانند با دقت فوکوس کنند. فوکوس جلو و عقب اخیراً به یک موضوع بسیار شناخته شده تبدیل شده است. این به ویژه با حسگرهای با وضوح بالاتر قابل مشاهده است. اگر می‌خواهید بدانید چرا این مشکلات رخ می‌دهند، لطفاً مقاله «فوکوس خودکار تشخیص فاز» ما را بخوانید که در آن همه چیز را به طور کامل توضیح می‌دهیم. 

اکثر دوربین‌های DSLR مدرن و پیشرفته، عملکرد کالیبراسیون فوکوس را ارائه می‌کنند. این ویژگی به طور موثر شما را از ارسال لنزها و دوربین های خود به یک سرویس حرفه ای نجات می دهد. همچنین می تواند در زمان شما صرفه جویی زیادی کند. کالیبراسیون کامل لنزها روی دوربین ممکن است چند ساعت طول بکشد، در حالی که ارسال تجهیزات شما ممکن است تا چند هفته طول بکشد. 

2. فوکوس مجدد به طور مداوم

نکته دیگری که باید به خاطر بسپارید این است که با فوکوس مجدد دائم لنز خود را برای هر حرکت بدن تنظیم کنید. در محیط‌های پیچیده و کم نور، بسیاری از سیستم‌های فوکوس خودکار در اولین تلاش نمی‌توانند فوکوس دقیق را به دست آورند. فوکوس مجدد مداوم به ما این امکان را می دهد تا مطمئن شویم که در نهایت هنگام گرفتن عکس، فوکوس کاملی به دست می آوریم.

3. از سنسورهای فوکوس خودکار Cross-Type استفاده کنید

سیستم های فوکوس خودکار تشخیص فاز دو نوع نقطه فوکوس دارند. بهترین آنها به جزئیات افقی و عمودی حساس هستند و سنسورهای متقاطع نامیده می شوند. بقیه فقط به جزئیات افقی یا فقط عمودی حساس هستند. سنسورهای Cross-type در محیط های کم نور بسیار قابل اعتمادتر هستند و به همین دلیل استفاده از آنها ترجیح داده می شود. معمولا سنسور مرکزی که همیشه از نوع متقاطع است، مطمئن ترین و دقیق ترین سنسور در بین آنهاست.

4. با دقت فوکوس کنید و دوباره ترکیب کنید

اگر واقعاً می‌خواهید از مطمئن‌ترین سنسور فوکوس مرکزی استفاده کنید، همه مشکلاتی را که ممکن است با آن‌ها مواجه شوید را به خاطر بسپارید. برای به دست آوردن یک ترکیب خوب، ابتدا باید یاد بگیرید که چگونه فوکوس کنید و دوباره ترکیب کنید. و این تکنیک با مجموعه ای از مسائل بالقوه خود همراه است، مانند تغییر صفحه فوکوس (زیرا با ترکیب مجدد تصویر، صفحه فوکوس تغییر می کند). همچنین، زمان می برد تا دوباره ترکیب کنید.

5. لامپ کمکی فوکوس را روشن کنید

لامپ کمکی فوکوس برای فوکوس در شرایط کم نور می تواند کمک بزرگی باشد. هر زمان که فوکوس خودکار را درگیر می کنید، کمک AF سوژه شما را روشن می کند و نور بیشتری به صحنه می دهد. نور بیشتر به سرعت و دقت AF کمک زیادی می کند.

6. در حالت پشت سرهم عکس بگیرید

عکاسی در نور کم شانس شما را برای گرفتن عکس های مناسب کاهش می دهد. عدم دقت AF یکی از دلایل اصلی این امر است. عکاسی در حالت پشت سر هم به شما کمک می کند شانس گرفتن عکسی با فوکوس خوب را افزایش دهید. طبیعتاً، تصاویر بیشتری برای مرتب‌سازی خواهید داشت، اما ناامیدی از ثبت یک تصویر شگفت‌انگیز با ترکیب بندی و داستان عالی را تصور کنید که به شدت خارج از فوکوس است. همچنین در محیط های کم نور، زمان بندی شما تحت تاثیر سرعت جذب فوکوس قرار می گیرد. چه بخواهید با چندین فریم در ثانیه عکس بگیرید یا در حالت تک سروو عکس های اضافی بگیرید، ایده خوبی است که فقط برای اطمینان از اینکه تصاویری با فوکوس صحیح و سوژه های خوب گرفته شده دارید، تعداد زیادی عکس بگیرید.

مطالب مرتبط: انواع نورسنجی و تفاوت های آنها
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *