معنی حروف و اعداد بر روی لنزهای فوجی

فوجی فیلم از دهه ها پیش لنزها را تولید کرده است. لنزهایی با پیچ نصب m42 وجود دارد که با لنزهای با فرمت متوسط در دوربین های فاصله سنج فیلم 120/220 با لنز ثابت وجود دارد ، نیازی به ذکر نیست که لنزهای پخش و سینما هستند.

در این مقاله ، ما بر روی سیستم دوربین کامپکت دیجیتال فعلی Fujifilm با سنسورهای اندازه APS-C تمرکز خواهیم کرد و در مورد رایج ترین اختصارات لنز Fujifilm که می توانید هنگام جستجوی لنز جدید برای قرار دادن Fujifilm X-E1 یا دوربین دیگر در آن مشاهده کنید ، بحث خواهیم کرد. 

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت مناسب برای یوتیوب YouTube

 

اختصارات لنز Fujifilm

اولین چیزی که باید در مورد آن صحبت کنیم ، دو معروف ترین پایه لنز Fujifilm است:

Fujifilm X-mount – این لنز کنونی مدرن و کاملاً الکترونیکی است که در سیستم دوربین بدون آینه Fujifilm با سنسورهای اندازه APS-C استفاده می شود.

از اکتبر 2013 ، پنج دوربین وجود دارد که از این لنز استفاده می کنند: X-Pro1 ، X-E2 ، X-E1 ، X-M1 و X-A1. Fujifilm X-mount دارای فاصله کانونی فلنج (فاصله بین پایه لنز و صفحه فیلم / حسگر) 17.7 میلی متر است. این نسبتاً جدید است ، اما با بیش از 10 لنز که از زمان راه اندازی آن در سال 2012 در دسترس است و به زودی مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. به لنزهایی که از این سرنیزه استفاده می کنند به راحتی فوژینون گفته می شود.
Fujica X-mount – یک پایه لنز مکانیکی قدیمی و مورد استفاده در دوران فیلم. جایگزین پیچ نصب قبلی m42 شد و توسط STX-1 و سایر دوربینهای آنالوگ با فرمت 35 میلی متر Fujifilm SLR مورد استفاده قرار گرفت. لنزهای X-Mount Fujica X-Fujinon و X-Fujinar نامیده می شوند.

این مانت – و لنزهای طراحی شده برای آن – اکنون منسوخ شده اند ، اما هنوز تعداد زیادی لنز قدیمی X-Fujinon وجود دارد که در مکان هایی مانند ebay با قیمت های ارزان قیمت یافت می شود. فاصله کانونی Fujica X-mount 43.5 میلی متر است.
آنچه بسیار مهم است این است که هم این پایه ها و هم لنزهایی که با آن همراه هستند به طور مشابه نامگذاری می شوند و می توانند به راحتی اشتباه گرفته شوند.

اشتباه نکنید – تمام لنزهای فعلی فوجینون برای سیستم دوربین بدون آینه کاملاً الکترونیکی هستند و به همراه سایر ویژگی ها دارای فوکوس خودکار هستند. اگر به لنز X-mount Fujinon برخوردید که کاملاً قدیمی و کاملاً مکانیکی است ، این دوربین برای دوربین های قدیمی SLR فیلم فوجیکا طراحی شده است و تنها با استفاده از آداپتور نصب مناسب می توان آن را روی دوربین دیجیتال بدون آینه Fujifilm نصب کرد.

 

کلاس لنزها و اختصارات فناوری Fujifilm X-Mount

XC – یکی از دو کلاس موجود در بین لنزهای Fujinon فعلی برای دوربین های بدون آینه دیجیتال Fujifilm ، XC است. لنزهای Fujinon XC معمولاً ارزان تر و ساده تر از خواهر و برادر XF خود هستند و بیشتر از پلاستیک ساخته می شوند (با سرنیزه فلزی). به نقل از فوجی فیلم ، آنها “جمع و جور و گاه به گاه” طراحی شده اند.

از بین دو لنز XC موجود در خط Fujifilm ، هیچ یک از آنها دارای حلقه دیافراگم به عنوان میانگین صرفه جویی در هزینه نیستند. با این حال لنزهای XC نباید کمتر از حد در نظر گرفته شوند. آنها اول از همه ساخته شده اند تا جمع و جور ، سبک و مقرون به صرفه باشند – این بزرگترین مزیت آنها است.
XF – این لنزها به طور کلی دارای بشکه های فلزی و دیافراگم های بالاتر از حد متوسط ​​هستند. به عنوان مثال ، اولین لنز بزرگنمایی XF ، Fujinon XF 18-55mm R LM OIS ، دارای دیافراگم f / 2.8-4 است که به طور قابل توجهی سریعتر از رقبا است. همچنین بسیار گران است. لنزهای XF عملکرد بالایی در مجموعه لنزهای X-Mount Fujinon دارند.

فوجی فیلم بهترین فناوری خود را در لنزهای XF برای بالاترین کیفیت ممکن در تصویر قرار داده است. در بیشتر آنها از عناصر شیشه ای ED و غیر کروی برای کنترل بهتر انحراف رنگی و همچنین حلقه های دیافراگم استفاده شده است. چنین حلقه ای از XF 27mm f / 2.8 حذف شد ، زیرا در مورد این لنز پنکیک ابعاد جمع و جور در اولویت بود.
R – این تعیین به این معنی است که یک لنز Fujinon X-mount دارای یک حلقه دیافراگم اختصاصی است. اجازه کنترل مستقیم دیافراگم را نمی دهد – با دنده به آن متصل نمی شود ، بلکه در عوض الکترونیکی است. با چرخاندن حلقه ، از نظر جسمی دیافراگم را متوقف یا باز نمی کنید همانطور که با لنزهای فوکوس دستی قدیمی لمس می کنید ، اما در عوض به دوربین می گویید تنظیمات را همانطور که با یک صفحه کنترل ساده انجام می دهید تغییر دهد. دیافراگم را می توان با افزایش 1/3 توقف تغییر داد.
LM – موتور خطی که برای حرکت عناصر لنز در هنگام فوکوس خودکار و عملکرد فوکوس دستی با لنزهای F-mount Fujinon استفاده می شود.

این یک موتور فوکوس خودکار اولتراسونیک از نوع حلقه ای نیست و بنابراین با فناوری Canon’s USM و Nikon’s SWM متفاوت است ، اما با این وجود عملکرد بی سر و صدا و سرعت خوبی را فراهم می کند.

لنزهایی که موتور LM ندارند از موتور DC بدون هسته معمولی برای فوکوس خودکار استفاده می کنند.
OIS – تثبیت کننده تصویر نوری گزینه Fujifilm برای سیستم های Nikon VR و Canon IS است. این برای جابجایی برخی از عناصر نوری لنز برای مقابله با لرزش و ارائه نتایج واضح تر هنگام استفاده از سرعت شاتر پایین برای ضبط سوژه استاتیک ، طراحی شده است.

فوجی فیلم ادعا می کند که تقریباً در حدود 4/4/5 توقف قابلیت نگهداری دستی دارد که این با رقابت رقابت دارد. در زمینه ، انتظار داشته باشید که نتیجه تا حدودی تأثیرگذارتر باشد ، اما همچنان بسیار مفید است. اولین لنزی که از OIS Fujifilm استفاده می کند Fujinon XF 18-55mm f / 2.8-4 R LM OIS است. OIS از نوع مشابه Linear Motor استفاده می کند که برای فوکوس خودکار نیز استفاده می شود.
EBC – Electron Beam Coating برای به حداقل رساندن شعله و شبح تولید شده توسط لنز با افزایش انتقال نور به کار می رود به طوری که نور بیشتری از شیشه به سمت سنسور عبور می کند و کمتر منعکس می شود.

همچنین کنتراست را افزایش می دهد و در اصل مشابه عملکردهای چند لایه ای است که توسط سایر تولیدکنندگان لنز تولید شده است. لنزهای Fujifilm که از پوشش پرتو الکترونی استفاده می کنند دارای EBC یا Super EBC خواهند بود ، نمونه دوم نسخه های بهبود یافته EBC پایه است. لنزهای پخش فوجی فیلم از پوشش HT-EBC (پوشش پرتوی الکترون با انتقال بالا) استفاده می کنند.
ALG – All-Group Focus به معنای جابجایی تمام عناصر نوری لنز در حین کار فوکوس است. این عملکرد نوری را در سراسر محدوده فوکوس به حداکثر می رساند.

 

اختصارات لنزهای تخصصی Fujifilm X-Mount

خط تولید فعلی Fujinon X-mount فقط یک کلاس خاص لنز دارد. امیدواریم که به زودی لنزهای شیب دار تغییر کنند.

ماکرو – لنزهای ماکرو فوجینون ، دقیقاً مانند هر لنز ماکرو موجود در بازار ، برای بزرگنمایی خوب با حداقل فاصله فوکوس نسبتاً کوتاه طراحی شده اند. از اکتبر سال 2013 ، فقط یک لنز Fujinon Macro برای دوربین های F-Fujifilm X وجود دارد – لنز Fujinon XF 60mm f / 2.4 R LM. برخلاف بیشتر لنزهای ماکرو مدرن ، با این وجود XF 60mm f / 2.4 R می تواند بزرگنمایی نسبتاً کم 1: 2 را بدست آورد ، بنابراین تعریف Fujifilm از “ماکرو” کمی بیشتر از تعریف سایر تولیدکنندگان (کلان Canon و Nikon) بخشنده است. لنزها به طور کلی قادر به بزرگنمایی 1: 1 هستند).

 

Legacy fujinon اختصارات لنز

Legacy ، لنزهای فوکوس دستی تولید شده توسط Fujifilm برخی از اختصارات شرح داده شده در بالا ، مانند پوشش EBC را دارند. همچنین لنزهای ماکرو قدیمی X-Fujinon وجود دارد. با این حال ، فراتر از آن ، لنزهای قدیمی Fujifilm اصطلاحات اضافی دارند. در اینجا لیستی کوتاه از برخی از این اختصارات آورده شده است:

F – حرف F در نام لنز به معنی لنز چشم ماهی است.
SW – حروف SW در نام لنز به معنی یک لنز با زاویه فوق العاده عریض است.
W – حرف W در نام لنز به معنای لنزهای با زاویه دید گسترده است.
Z – حرف Z در نام لنز به معنای لنز بزرگنمایی است.
T – حرف T در نام لنز به معنای لنز تله است.
M – حرف M در نام لنز به معنای لنز ماکرو است.
DM – لنز امکان کنترل خودکار دیافراگم (حالت شماره گیری) را فراهم می کند. از این نوع لنزها می توان در دوربین های پشتیبانی کننده از آنها در برنامه ، اولویت شاتر ، دیافراگم و حالت نوردهی دستی استفاده کرد. از لنزهای غیر DM فقط می توان از حالت اولویت دیافراگم و دستی استفاده کرد.

 

نمونه لنز X-Mount Fujifilm

زمان آنالیز نام یک لنز واقعی است. در مورد Fujinon XF 23mm f / 1.4 R جدید چطور؟

این نام کامل لنز است که می توان در اطراف عنصر شیشه جلوی آن را یافت: Super EBC XF 23mm 1: 1.4 R Ø62 Fujinon Aspersical Lens. اگر آن را خراب کنیم ، متوجه می شویم که لنز از پوشش ویژه چند لایه برای کاهش شعله ور و افزایش کنتراست استفاده می کند (Super EBC). این همچنین یک لنز پیشرفته Fujifilm X-mount است که برای سیستم دوربین کامپکت Fuji’s طراحی شده است و نوید عملکرد عالی نوری ، دیافراگم گسترده و کیفیت ساخت با پوشش فلزی (XF) را می دهد. حداکثر دیافراگم f / 1.4 این لنز با فاصله کانونی ثابت را می توان با کمک حلقه دیافراگم (R) کنترل کرد. فوکوس خودکار توسط یک موتور DC هسته ای با گشتاور بالا (عدم وجود مشخصات LM) کار می کند. این لنز فیلترهای 62 میلی متری (62 Ø) می گیرد و از یک عنصر شیشه ای Aspherical در فرمول نوری خود استفاده می کند.

 

مطالب مرتبطمعنی حروف و اعداد بر روی لنزهای سونی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *