معنی حروف و اعداد بر روی لنزهای سونی

شایان ذکر است که سونی رابطه بسیار ویژه ای با کارل زایس ، تولید کننده افسانه ای لنز آلمان دارد. تا آنجا که من می دانم (و اگر اشتباه می کنم اصلاح می کنم) ، این لنزهای Sony-Zeiss در واقع توسط کارل زایس طراحی نشده اند. در عوض ، آنها فقط توسط سازنده افسانه ای لنز تأیید می شوند که به اندازه کافی برای حمل نام تجاری Zeiss خوب هستند.

به هر حال ممکن است ، چون این لنزها به طور رسمی توسط سونی پشتیبانی ، تولید و توزیع می شوند ، می توانند لنزهای مارکی باشند و نه پیشنهادات شخص ثالث. با این حال ، آنها هر دو مختصر مختص Zeiss و Sony را دارند. مخفف لنزهای زایس در مقاله ای جداگانه آورده خواهد شد.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: بهترین رینگ لایت سالنی

 

اختصارات قالب لنز سونی

SAL – لنز فوکوس خودکار سونی ، اما شاید به عنوان لنز Sony Alpha بهتر شناخته شود زیرا لنزهایی که با این مخفف ارائه می شوند به طور خاص برای دوربین های A-mount طراحی شده اند. همانند SEL ، این مخفف فقط بخشی از نام کوتاه سونی است. به عنوان مثال ، لنز Sony 24-70mm f / 2.8 ZA SSM با نام SAL-2470Z نیز شناخته می شود.
DT – مخفف “Digital Technology” است و لنزهایی را مشخص می کند که برای دوربین هایی با سنسورهای APS-C طراحی شده اند.

این لنزها ، دقیقاً مانند لنزهای Nikon DX ، Canon EF-S و Sigma DC ، دایره تصویر حسگر 35 میلی متری را پوشش نمی دهند. همانطور که گفته شد ، می توان لنزهای DT را بر روی دوربین های سونی تمام فریم نصب کرد و از آنها در حالت برش استفاده کرد و به طور م aثر یک دوربین سونی تمام فریم را به یک دوربین سنسور برش تبدیل کرد.
SEL – لنزهای فوکوس خودکار سونی را برای سیستم دوربین بدون آینه E-mount آنها مشخص می کند. مانند SAL ، این مخفف فقط در نام کوتاه محصول یافت می شود. به عنوان مثال ، لنز Sony E 16-50mm f / 3.5-5.6 PZ SSM با نام SELP1650 نیز شناخته می شود.
FE – لنزهایی که یک سنسور به اندازه 35 میلی متر را پوشش می دهند و برای استفاده در دوربین های بدون آینه کامل سونی مانند Sony Alpha A7 طراحی شده اند.
لنزهای E – طراحی شده برای دوربین های بدون آینه سونی با سنسورهای اندازه APS-C ، مانند Sony Alpha A6000.

 کلاس لنزهای Sony و اختصارات فناوری

G – مخفف “Gold” است و بهترین ، با کیفیت ترین و گرانترین لنزهای حرفه ای سونی را مشخص می کند.
ZA – لنزهای مارک Zeiss Alpha ، Zeiss که مخصوص دوربین های سونی طراحی شده اند و تا آنجا که از کیفیت بالا برخوردار هستند ، این لنزها با لنزهای G Sony مطابقت دارند.

در طول تحقیقاتم ، نظرات مختلفی پیدا کرده ام ، اما تا آنجا که می دانم لنزهای ZA در واقع توسط Zeiss طراحی نشده اند. طراحی و ساخت این لنزها هنوز به سونی بستگی دارد ، اما فقط زمانی که طراحی نوری با توجه به استانداردهای بالای آنها توسط Zeiss تأیید شود.
SSM – موتور SuperSonic ، نسخه سونی از موتور اولتراسونیک از نوع حلقه ای است که برای عملیات AF بسیار سریع و بی صدا استفاده می شود. بدنه های دوربین A-Mount Minolta که قبل از سال 2000 منتشر شده اند از SSM پشتیبانی نمی کنند و شما فقط با فوکوس دستی باقی می مانید ، اما بعید به نظر می رسد این مشکل برای اکثر عکاسان سونی باشد.
SAM – موتور فوکوس خودکار روان در برخی از لنزهای سطح پایین Sony که از سال 2009 به بازار عرضه شده اند تعبیه شده است. به اندازه کافی سریع و ساکت است ، اما به اندازه SSM نیست. افزودن SAM نیز معمولاً نشان می دهد که لنز از پلاستیک ساخته شده و از محدوده مقرون به صرفه است. دقیقاً مانند SSM ، SAM با بدنه دوربین قبل از 2000 مینولتا کار نمی کند و فوکوس لنز باید به صورت دستی انجام شود.
OSS – Optical SteadyShot به این معنی است که یک لنز خاص دارای تثبیت کننده تصویر نوری است. لنزهای Mount Alpha Sony از چنین ویژگی برخوردار نیستند زیرا Sony ترجیح می دهد با دوربین های DSLR و SLT خود از IS مبتنی بر سنسور استفاده کند. با این حال ، سیستم E-mount بدون آینه آنها در عوض به تثبیت کننده تصویر نوری متکی است.
PZ – مخفف “Power Zoom” است و لنزهایی را مشخص می کند که دارای موتور داخلی برای کار با بزرگنمایی نوری هستند. برای فیلمبرداری برای بزرگنمایی روان لنز مفید است. لنزهای PZ نیز برای کلاس خود کاملا جمع و جور هستند.
ED – همانند لنزهای تولیدکنندگان دیگر ، مخفف عناصر شیشه ای پراکندگی فوق العاده کم است که در ساختار نوری لنز استفاده می شود و برای کاهش انحرافات رنگی طراحی شده است.

 

اختصارات تخصصی لنزهای سونی

TC – همانند سایر سازندگان ، مخفف Tele Converter است و به این معنی است که این لنز خاص برای افزایش فاصله کانونی (و کاهش حداکثر دیافراگم) لنزهای تله طراحی شده است.
Fisheye – لنزهای Fisheye ، همانطور که احتمالاً می دانید ، زاویه دید بسیار گسترده ای را ایجاد می کنند (180 درجه غیر معمول نیست). آنچه آنها را به طور متمایز از لنزهای زاویه باز معمولی متفاوت می کند ، ویژگی های تحریف بسیار قوی و منحصر به فرد است. لنزهای مورب چشم ، کل قاب را می پوشانند ، در حالی که لنزهای دایره ای یک تصویر دایره ای در داخل قاب تولید می کنند. اگر می خواهید بیشتر بیاموزید و چند نمونه تصویر را ببینید این مقاله را بخوانید.
پنکیک – لنزهای سونی با اندازه بسیار کم حجم و وزن سبک طراحی شده اند.
ماکرو – همانند لنزهای سایر تولیدکنندگان ، لنزهای ماکرو در خط لنزهای سونی بزرگنمایی بالاتر از حد متوسط ​​را ارائه می دهند و برای عملکرد خوب در فاصله کانونی طراحی شده اند. همچنین لازم به ذکر است که سونی با تعیین مشخصات کار نمی کند – اگر لنز به عنوان Macro مشخص شود ، می تواند بزرگنمایی 1: 1 را به دست آورد.
STF – Smooth Transition Focus ، لنزهایی که گروه های خاص عدسی APD را به کار می گیرند که ضخیم تر به لبه ها هستند و به همین دلیل میزان عبور نور را کاهش می دهند.

اساساً ، این لنزها برای ارائه نکات برجسته فوکوس بسیار ابریشمی و ابریشمی طراحی شده اند ، اما با برخی از مبادلات ، از جمله مهمترین آنها عدم وجود فوکوس خودکار است. همچنین ، حتی اگر حداکثر دیافراگم های فیزیکی لنزهای STF عموماً گسترده باشند ، میزان واقعی نوری که به دلیل لنزهای APD وارد می شود بسیار کمتر است (تفاوت بین f-stop و t-stop لنز می تواند تا یک و نیم متفاوت باشد) توقف نور ، یعنی یک لنز f / 2 STF تقریباً به اندازه لنزهای f / 3.2-3.5 معمولی نور می دهد).

سرانجام ، و این یک نظر شخصی است ، من به نظر می رسد که برداشت بیش از حد صاف از مناطق خارج از تمرکز برای به نظر رسیدن بی روح ، بی شخصیت و “پلاستیکی” است. با این حال ، اگر می خواهید لنزی فراهم کند که پس زمینه / پیش زمینه بدون تمرکز فوق العاده ابریشمی با تصویر بالا و کیفیت ساخت عالی باشد و به کمبود AF اهمیت ندهید ، لنز مانند Sony 135 mm f / 2.8 (T4.5) STF ممکن است همان چیزی باشد که به دنبال آن می گردید.

 مثالهایی از لنزها

با استفاده از اختصارات اغلب دیده شده لنزهای Sony ، اکنون می توانیم نام یک لنز واقعی را تجزیه و تحلیل کنیم. شاید 70-300 میلی متر F4.5-5.6 G SSM؟

سونی 70-300mm f / 4.5-5.6 G SSM
اولین موارد اول – بدیهی است که لنز دارای فاصله کانونی متغیری است که می تواند از 70 میلی متر تا 300 میلی متر تنظیم شود و حداکثر دیافراگم از f / 4.5 در انتهای پهن شروع می شود و به تدریج تا f / 5.6 بسته می شود زیرا به سمت انتهای بلند محدوده فاصله کانونی.

حرف G نشان می دهد که بخشی از محدوده “Gold” سونی است ، به همین دلیل با تحمل محکم ، مواد با کیفیت بالا و بهترین اپتیکی که سازنده می تواند ارائه دهد بسیار خوب ساخته شده است. SSM به این معنی است که لنزها دارای یک موتور اولتراسونیک از نوع حلقه ای برای عملکرد AF هستند ، بنابراین فوکوس خودکار باید سریع و تقریباً بی صدا باشد.

با این حال ، اگر می خواهید این لنز را روی بدنه قبل از 2000 Minolta SLR سوار کنید ، فقط با فوکوس دستی باقی خواهید ماند.

خود لنز برای دوربین های A-Mount تمام فریم طراحی شده است و دو جنبه آن را نشان می دهد: اول از همه ، هیچ FE ، E (برای نشان دادن سازگاری E-mount) یا DT (برای تعیین لنز همانطور که برای APS-C طراحی شده است) وجود ندارد دوربین های حسگر) تعاریف در مرحله دوم ، نام کوتاه محصول لنز SAL70300G است ، و همانطور که می دانیم ، SAL نشان می دهد که لنز برای دوربین های A-mount طراحی شده است. اگر شرح لنز را بخوانید ، متوجه خواهید شد که دارای عناصر ED برای مقابله با انحراف رنگی است.

مطالب مرتبطمعنی حروف و اعداد بر روی لنزهای کانن

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *