لنز کوکی تریپلت

تاریخچه لنز کوکی تریپلت

لنز کوکی تریپلت یا لنز سه گانه یک لنز عکاسی است که در سال 1893 توسط دنیس تیلور که به عنوان مهندس ارشد طراحی و ثبت شده است. این اولین سیستم عدسی بود که امکان حذف بیشتر اعوجاج نوری یا انحراف در لبه خارجی لنزها را فراهم کرد. 

تریپلت برای اینكه بتواند انحرافات Seidel را اصلاح كند ، مشخص شده است. این یکی از مهمترین طرحهای عینی در زمینه عکاسی شناخته شده است. 

لنزهای طراحی شده ، اختراع شده توسط دنیس تیلور اما برای شرکتی که در آن کار کرده نامگذاری شده است ، از سه عنصر جداگانه لنز تشکیل شده است. این لنز دارای دو لنز دو محدب در قسمت بیرونی و یک لنز دوکاره در وسط است. 

این طرح رویکرد جدیدی برای حل مسائل مربوط به طراحی نوری در پیش گرفت و این طرح به انجمن نوری لندن ارائه شد. 

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: نورپردازی خلاقانه با استفاده از رینگ لایت

 

ساختار لنز کوکی تریپلت

یک لنز کوکی تریپلت شامل یک عنصر شیشه سنگ چخماق منفی در مرکز با یک عنصر شیشه تاج در هر طرف است. در این طرح ، مجموع شاخص های زمان انحنای شکست می تواند صفر باشد ، به طوری که میدان تمرکز مسطح است.

به عبارت دیگر ، لنز منفی می تواند به اندازه دو عدد بیرونی با هم ترکیب شود ، هنگامی که اندازه گیری می شود در دیوپترها ، لنز نور را همگرا خواهد کرد ، زیرا اشعه ها به عنصر میانی نزدیک به محور نوری برخورد می کنند. انحنای میدان با جمع دیوپترها تعیین می شود ، اما فاصله کانونی اینگونه نیست.

 

در آن زمان ، لنز کوکی تریپلت پیشرفت عمده ای در طراحی لنز بود. با طراحی های بعدی در دوربین های پیشرفته جایگزین شد ، اما هنوز هم به طور گسترده ای در دوربین های ارزان قیمت استفاده می شود ، از جمله تغییرات با استفاده از عناصر کروی ، به ویژه در دوربین های تلفن همراه.

کوکی تریپلت از سه عدسی جداگانه تشکیل شده است که در فاصله محدود قرار گرفته اند. اغلب در نظر گرفته می شود که تریپلت یکی از مهمترین کشفیات در زمینه اهداف عکاسی است.

 

 بهینه سازی های کوکی تریپلت 

سه قلو می تواند فقط با سه عنصر برای یک طول موج ، انحراف کروی ، کما ، آستیگماتیسم ، انحنای میدان و اعوجاج اصلاح شود. 

کاربرد لنز کوکی تریپلت

تریپلت به زودی به استانداردی در طراحی لنز تبدیل شد که امروزه در دوربین های سطح پایین نیز استفاده می شود. تولیدکنندگان اصلی لنز تریپلت (به عنوان مثال Zeiss Triotar) را که برای چندین دهه تولید می شد ، بیشتر توسعه دادند.

در دوربین های شکاری و همچنین تلسکوپ ها اغلب از تریپلت استفاده می شود. همین مورد برای بسیاری از لنزهای پروجکشن ، به عنوان مثال ، برای پروژکتورهای اسلایدی 35 میلی متر.

 

مطالب مرتبطتاریخچه دوربین عکاسی و لنز لایکا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *