لنز دابل گاوس

لنز Gauss دوتایی از دو لنز پشت سر هم Gauss تشکیل شده است (طرحی با لنز منیسک مثبت در سمت جسم و لنز منیسک منفی در سمت تصویر) که دو لنز منیسک مثبت در خارج با دو لنز منیسک منفی در داخل ایجاد می کند. آنها تقارن سیستم و تقسیم توان نوری به بسیاری از عناصر ، انحرافات نوری را در داخل سیستم کاهش می دهد.

تغییرات زیادی در طراحی وجود دارد. گاهی اوقات عناصر اضافی لنز اضافه می شوند. نوع اصلی لنز یکی از لنزهای عکاسی پیشرفته و مورد استفاده است. این طرح پایه و اساس بسیاری از لنزهای دوربین در حال استفاده است ، به خصوص لنزهای دیافراگم عریض استاندارد که در 35 میلی متر و سایر دوربین های با فرمت کوچک استفاده می شوند.

این می تواند نتایج خوبی را تا f / 1.4 با یک میدان دید گسترده ارائه دهد ، و گاهی اوقات با f / 1.0 ساخته شده است. لنزهای دیافراگم فوق العاده f / 1.4 Double Gauss معمولاً دارای هفت عنصر برای کنترل انحراف اضافی هستند. مدل های دیافراگم فوق العاده مدرن مدرن می توانند هشت عنصر یا بیشتر داشته باشند. نسخه های دیافراگم متوسط ​​f / 2.8 را می توان به پنج عنصر ساده کرد.

Double Gauss به احتمال زیاد متمرکزترین فرمول لنز قرن بیستم بوده، ده ها تن از انواع اصلی ، تعداد زیادی از انواع جزئی ، صدها عدسی از بازار و ده ها میلیون واحد فروش را تولید کرد. تقریباً هیچ نقصی نداشت ، به جز کمی انحراف کروی مورب ، که می تواند کنتراست محیطی را کاهش دهد. نیشگون گرفتن و کشیدن Double Gauss / Planar دیافراگم عریض استاندارد ، لنز پرایم طبیعی و تقریباً عادی برای 60 سال بود.

دو عنصر اصلی Gauss یک لنز هدف تلسکوپ بود که شامل مینیسک های مثبت و منفی با فاصله نزدیک بود و در سال 1817 کارل فردریش گاوس به عنوان یک پیشرفت در لنز هدف تلسکوپ آکروماتیک Fraunhofer اختراع شد با اضافه کردن یک لنز مینیسک به یک لنز محدب و مقعر خود.

Alvan Clark و Bausch & Lomb در سال 1888 با گرفتن دو عدد از این لنزها و قرار دادن پشت به پشت آنها ، یک طرح “Gauss مضاعف”  را با نتایج عکاسی بی تفاوت طراحی کردند. لنزهای دبل گاوس فعلی را می توان در طراحی بهبود یافته سال 1895 جستجو کرد ، زمانی که پل رودولف از Carl Zeiss Jena منیسک منفی داخلی را ضخیم کرد و به آنها تبدیل کرد به دو برابر سیمان دو عنصر شکست برابر اما پراکندگی متفاوت در Zeiss Planar 1896  برای اصلاح انحراف رنگی.

این لنز شش عنصر متقارن اصلی f / 4.5 Double Gauss بود. هوراس ویلیام لی در سال 1920 با تقارن ناچیزی به Planar افزود و لنزهای f / 2 تیلور ، تیلور و هابسون  (که به آن لی اوپیک ، انگلیس نیز می گویند) را ایجاد کرد. از نظر تجاری ناموفق بود ، اما عدم تقارن آن پایه و اساس مدرن Double Gauss ، از جمله Zeiss Biotar است. 

بعداً این طرح با استفاده از عدسی های اضافی ارائه شد تا لنزهای با دیافراگم گسترده با کارایی بالا ارائه دهند. پیشرفت اصلی به دلیل تیلور هابسون در دهه 1920 بود ، و در نتیجه f / 2.0 Opic و بعداً طرحهای Speed ​​Panchro ایجاد شدند که مجوز تولید کنندگان مختلف دیگر را داشتند.

 

در سال 1927 ، لی طرح Opic را اصلاح کرد و حداکثر دیافراگم را تا f / 1.4 افزایش داد ، یعنی لنز Ultra Panchro. پیشرفت بیشتر توسط لی در سال 1930 ، Super Speed ​​Panchro انجام شد.  این یک طراحی سریع f / 1.5 با 7 عینک در 5 گروه بود که به زودی محبوبیت جدیدی از نوع لنزهای پرسرعت پیدا کرد و تا دهه 1960 مورد تولید بسیاری از لنزها قرار گرفت.

Biotar یکی دیگر از رقبای سری Panchro انگلیس است. در همان سال 1927 ، زایس Biotar 50mm f / 1.4  را برای فیلمبرداری طراحی کرد. نسخه عکاسی هنوز Zeiss Biotar 58mm f / 2 (آلمان) در Ihagee Kine Exakta (1936 ، آلمان) ، اولین دوربین رفلکس تک لنز 35 میلیمتری ، در سال 1939 ظاهر شد.

 

این لنز استاندارد VEB Zeiss بود Ikon (درسدن) Contax S (1949 ، آلمان شرقی) ، اولین پنتاپریسم با دید 35 میلی متر در سطح چشم.  Biotar ، که در اصل در سال 1927 طراحی شد ، دارای فرمول نامتقارن دو عنصر دو گاوس با شش عنصر بود. زایس پس از جنگ جهانی دوم (اوبرکوچن ، آلمان غربی) دیگر از نام Biotar استفاده نمی کند.

در عوض هر نوع Double Gauss را با نام Planar جمع می کنیم. لنز شوروی 2/58 میلی متری هلیوس -44 دوربین زنیت رایج ترین نسخه Biotar بود ، امروزه یک لوازم جانبی بسیار عالی برای هر دوربین دیجیتال با سنسور اندازه APS ساخته است.

این طرح در حال حاضر در لنزهای سریع ارزان قیمت اما با کیفیت بالا مانند Sony FE 50mm f / 1.8 ، Canon EF 50mm f / 1.8 و Nikon 50 mm f / 1.8D AF Nikkor استفاده می شود. همچنین با عناصر اضافه شده ، مانند عنصر هفتم همانند Canon و پیشنهادات 50 mm f / 1.4 نیکون یا یک عنصر هفتم کروی در 50 mm f / 1.2 کانن برای طراحی سریعتر مورد استفاده قرار می گیرد. این طرح در برنامه های دیگر که در آن یک لنز معمولی سریع سریع (مورب ≈53 درجه) مورد نیاز است مانند پروژکتورها ظاهر می شود.

 

مطالب مرتبطلنز تله فوتو چیست؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *