لنز تله کانورتور در عکاسی چیست؟

هنگام استفاده از لنزهای تله و ماکرو ، معمولاً بهتر است کادربندی دقیق تری روی سوژه ای که از آن عکس گرفته می شود ، داشته باشید. یکی از دلایل اصلی بزرگنمایی سوژه و بهبود جزئیات آن برای نمایش بهتر آن به بیننده است ، اما دلیل دیگر می تواند مربوط به بهبود کادربندی و ترکیب بندی باشد – با فوکوس دقیق روی سوژه ، معمولاً حذف موارد درهم ریخته اطراف سوژه ، که در نهایت ترکیب را ساده تر کرده و بهبود می بخشد.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: اثر رینگ لایت در عکاسی و فیلمبرداری

 

اگرچه عکاسان اغلب می توانند به سادگی به سوژه های خود نزدیک شوند تا کادر بندی دقیق تری داشته باشند ، اما گاهی اوقات به دلیل ماهیت موضوع (مانند هنگام عکاسی از حیات وحش) یا وقتی که در مسافت خاصی اقداماتی انجام می شود ، انجام این کار از نظر جسمی غیرممکن است. مانند عکاسی از فعالیتهای ورزشی). در چنین شرایطی ، یک تله کانورتور می تواند به کمک شما بیاید. اگرچه تله کانورتورها می توانند به طرز باورنکردنی مفید واقع شوند ، اما آنها دارای چند معایب جدی هستند که می تواند منجر به افزایش تاری و از دست دادن وضوح شود. بیایید نگاهی بیندازیم که یک تله کانورتور چیست و با جزئیات بیشتر به مزایا و معایب آن می پردازیم.

لنز تله کانورتور  چیست؟

یک لنز تله کانورتور ، که به عنوان اکستندر نیز شناخته می شود ، یک لنز ثانویه زوم کننده است که به طور معمول بین بدنه دوربین و یک لنز سازگار موجود پرایم متصل می شود. هدف از تله کانورتور (TC) افزایش فاصله كانونی موثر لنز اصلی است كه متأسفانه بهای كاهش وضوح و كاهش حداكثر دیافراگم (به دلیل از دست دادن نور) را دارد. اثر بزوم یک تله کانورتور و تأثیر آن بر حداکثر دیافراگم به ضریب ضرب آن بستگی دارد که از 1.2x تا 3.0x متغیر است (متداول ترین آنها معمولاً 1.4x و 2.0x است).

به عنوان مثال ، اگر شخصی از لنز تله فوتو 300 میلی متری f / 2.8 استفاده کند ، یک تله کانورتور 2.0x فاصله کانونی خود را دو برابر می کند و حداکثر دیافراگم خود را با دو استاپ کامل کاهش می دهد ، که باعث می شود لنز 600 میلی متر f / 5.6 باشد. تله کانورتور ها نیز همین تأثیر را روی لنزهای زوم دارند – کل دامنه زوم بزرگتر می شود و حداکثر دیافراگم آنها کاهش می یابد. به عنوان مثال ، 1.4x TC یک لنز 70-200mm f / 2.8 را به یک لنز 98-280mm f / 4.0 تبدیل می کند.

طراحی نوری

از نظر نوری ، یک تله کانورتور معمولاً از چندین عنصر نوری تشکیل شده است که تعداد کل آنها بسته به طراحی نوری و ضریب  کانونی تله کانورتور متفاوت است. به طور معمول ، هرچه ضریب بزرگتر باشد و هرچه طول تله کانورتور باشد، اندازه فیزیکی آن بزرگتر خواهد بود.

از آنجا که اکثر تله کانورتور ها برای استفاده با تعداد زیادی لنز طراحی شده اند ، در طراحی نوری آنها به طور معمول عناصر استاندارد لنز و بدون اصلاح نوری ترکیب می شوند ، که متأسفانه منجر به افزایش انحرافات نوری ، مانند انحراف رنگی جانبی می شود. با این حال ، در برخی موارد ، تولیدکنندگان سعی می کنند با انعکاس عناصر پیچیده تر لنز ، مانند عناصر کروی ، در تله کانورتور خود ، تأثیر انحرافات نوری را به حداقل برسانند.

استفاده از عناصر لنز با پراکندگی نوری بسیار کم نیز در تله کانورتور محدود است ، بخشی از آن به دلیل مشکلات احتمالی ناسازگاری با لنزهای پرایم است. استثناهایی نیز در این مورد وجود دارد – گاهی اوقات سازندگان، تله کانورتور را به طور خاص برای یک لنز طراحی می کنند و در چنین مواردی می توانند هر عنصر لنز نوری مناسب را به عنوان بخشی از گروه لنزهای تله فوتو ترکیب کنند.

تله کانورتور های متداول

اگرچه تقریباً هر سازنده لنز که در ساخت لنزهای فوق تله کار می کند ، تله کانورتور را نیز تولید می کند ، اما متداول ترین نمونه هایی که در بازار پیدا خواهید کرد ، به فاکتورهای ضرب 1.4x و 2.0x محدود می شوند. با این حال ، برخی از تولید کنندگان ، تله کانورتور های غیرمعمول بیشتری با فاکتورهای ضرب دیگر نیز تولید می کنند ، اما استفاده و کارایی آنها می تواند در لنزها بسیار متفاوت باشد.

نحوه نصب و استفاده از تله کانورتور

نصب یک تله کانورتور کاملاً آسان است – یک انتهای آن به دوربین متصل می شود و سر دیگر آن روی لنز است. قسمت نری که به نظر می رسد یک انتهای عادی لنز با تماس CPU باشد ، روی دوربین نصب شده است ، در حالی که انتهای مادگی لنز را دریافت می کند. فقط می توانید آن را از این طریق سوار کنید.

یک تله کانورتور معمولاً ابتدا به دوربین متصل می شود ، سپس لنز به انتهای تله کانورتور متصل می شود. اما اگر ترجیح می دهید ابتدا مبدل تله کانورتور را به لنز وصل کنید ، سپس این دو را بر روی دوربین نصب کنید ، این نیز یک گزینه است.

سازگاری لنز تله کانورتور

همانطور که در بالا ذکر شد ، در حالی که به طور معمول تله کانورتور برای کار با بیش از یک لنز ساخته می شوند ، هیچ تله کانورتوری در بازار وجود ندارد که با هر لنز کار کند. نیکون و کانن هر دو لیست نسبتاً کوچکی از لنزها (در مقایسه با خط کلی لنزها) دارند که به یک دلیل با تله کانورتور ها سازگار هستند – بیشتر لنزها برای جفت شدن با تله کانورتور ها طراحی نشده اند.

بعضی از آنها دارای محدودیت های فیزیکی هستند ، مانند اینکه یک عنصر عقب خیلی نزدیک به پایه دوربین قرار گرفته است ، در حالی که برخی دیگر محدودیت های نوری دارند. از آنجا که اکثر تله کانورتور ها به طور خاص برای لنزهای فوق تله حرفه ای طراحی شده اند ، بیشتر لنزهای زاویه باز ، استاندارد و تله با آنها سازگار نیستند. با این حال ، موارد استثنایی وجود دارد – برخی از لنزهای ماکرو ، مانند Nikon 105mm f / 2.8G VR ، با تله کانورتور نیکون بسیار خوب کار می کنند.

علاوه بر این ، ذکر این نکته مهم است که به استثنای موارد بسیار کمی ، تله کانورتور های ساخته شده توسط یک سازنده فقط برای کار با لنزهای یک سازنده طراحی شده اند ، حتی اگر پایه دوربین یکسان باشد.

 

جفت شدن لنز تله کانورتور با لنزهای Prime و Zoom

به طور کلی ، تله کانورتور ها با لنزهای فوق تله، بسیار بهتر از لنزهای زوم کار می کنند. دلایل مختلفی برای آن وجود دارد. نخست اینکه ، جدا از موارد استثنایی بسیار کم ، لنزهای زوم معمولاً کندتر از لنزهای پرایم هستند ، به این معنی که آنها در حال حاضر نور کمتری برای کار با سیستم فوکوس خودکار دوربین دریافت می کنند. در نتیجه ، ممکن است تأثیر زیادی در سرعت و دقت کلی فوکوس خودکار داشته باشد. در برخی موارد ، تله کانورتور ها می توانند به میزان قابل توجهی حداکثر دیافراگم لنز را کاهش دهند ، و به طور بالقوه توانایی فوکوس خودکار دوربین را غیرفعال می کند ، همانطور که در زیر توضیح داده شده است.

دوم اینکه ، بهینه سازی یک لنز زوم برای عملکرد مساوی در تمام فاصله های کانونی توسط تولید کننده بسیار دشوار است ، که باعث می شود وضوح تصویر در هنگام افزودن تله کانورتور ، متناسب نباشد.

سوم اینکه ، با بیشتر شدن عناصر لنز به صورت گروهی هنگام زوم ، کاهش کیفیت لنز و سایر مشکلات نوری آشکارتر می شوند.

جوانب مثبت و منفی استفاده از تله کانورتور

مزیت آشکار استفاده از تله کانورتور دسترسی گسترده با هزینه نسبتاً کم است. این امر به ویژه در هنگام استفاده از لنزهای پرایم با کیفیت بالا با انواع تله کانورتور درست می شود.

قابلیت انعطاف پذیری فاصله کانونی
به عنوان مثال ، Nikon 300mm f / 2.8G VR II یک لنز خارق العاده است که به خوبی با هر سه مبدل مدرن نیکون ، TC-14E III (1.4x) ، TC-17E II (1.7x) و TC-20E III (2.0) کار می کند. ایکس). با استفاده از این تله کانورتور ها ، 300 میلی متر f / 2.8G می تواند به لنزهای 420 میلی متر f / 4 ، 510 میلی متر f / 4.8 و 600 میلی متر f / 5.6 تبدیل شود ، که آن را به گزینه ای بسیار متنوع برای عکاسی ورزشی و حیات وحش تبدیل می کند. مبدل های تله 1.4x و 1.7x تأثیر کمی در عملکرد فوکوس خودکار و وضوح آن دارند زیرا لنز به طور خاص در طراحی خود بهینه شده بود تا بتواند به خوبی با این تله کانورتور ها جفت شود.

تله کانورتور 2.0x مطمئناً عملکرد AF و به ویژه وضوح را کاهش می دهد ، اما کاهش استاپ لنز با یک استاپ کامل ، آن را کاملاً قابل تنظیم می کند. در واقع ، این اجازه می دهد تا لنز 300 میلی متری سه فاصله کانونی اضافی را از 420 میلی متر تا 600 میلی متر پوشش دهد!

بدون تغییر در حداقل فاصله کانونی

مزیت دیگر تله کانورتور این است که روی حداقل فاصله فوکوس لنز تأثیری ندارند. تله کانورتور ها خصوصیات نوری لنزها را تحت تأثیر قرار نمی دهند – آنها فقط قسمت مرکزی کادر را بزرگ می کنند. این بدان معناست که اگر فردی بخواهد از یک لنز تله فوتو با حداقل فاصله فوکوس کوتاه استفاده کند ، می تواند به عنوان یک گزینه عالی برای عکسبرداری از فاصله نزدیک / ماکرو شدید نیز مورد استفاده قرار گیرد.

به عنوان مثال ، Nikon 300mm f / 4E PF ED دارای حداقل فاصله فوکوس چشمگیر 1.4 متر است. تله کانورتور 1.7x می تواند به طور قابل توجهی تا 510 میلی متر افزایش یابد. 

کاهش وضوح تصویر

اکنون بخاطر داشته باشید که بهترین حالت وقتی است که همه چیز تا بهترین دیافراگم لنز متوقف شود. 

اشاره به این نکته مهم است که درصدهای فوق فقط مربوط به مرکز قاب است. اگر به اعداد نگاه کنید ، متوجه خواهید شد که تله کانورتور ها به طور متفاوتی بر عملکرد میانی قاب و گوشه تأثیر می گذارند. این به دلیل این واقعیت است که گوشه های فوقانی انحراف لنز را به شدت بزرگ می کنند. در مورد Nikon TC-20E III ، وضوح لنز در مقایسه با مرکز با از دست دادن وضوح 43٪ بسیار بدتر بود.

کاهش کنتراست

علاوه بر از دست دادن وضوح ، کنتراست کلی لنز نیز کاهش می یابد ، که به ویژه در هنگام استفاده از مبدل های تله 2.0x قابل توجه است. به محض بارگیری تصاویر در نرم افزارهای پس از پردازش مانند Lightroom و Photoshop ، اختلافات را بلافاصله مشاهده خواهید کرد.

مطالب مرتبط:  یافتن مدل رایگان برای عکاسی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *