لنز تله فوتو چیست؟

لنز تله فوتو به لنزهایی گفته می شود که دارای فاصله کانونی طولانی باشند. تعیین مقدار فاصله کانونی دارای تعریف مشخصی نیست. برخی از عکاسان فاصله کانونی بیشتر از 60 میلی متر را تله فوتو می گویند.

برخی دیگر بالای 105 میلی متر را تله می نامند. در هر صورت لنز تله کمک می کند تا سوژه ها در فاصله دور نزدیک به نظر برسند. یک لنز تله می تواند لنز زوم یا پرایم باشد. به عنوان لنز زوم 80-400 و لنز پرایم 600 هر دو لنز تله فوتو هستند.

لنزهای تله فوتو برای بزرگ کردن تصویر اشیاء در فواصل دور به چندین قطعه عدسی در داخل خود احتیاج دارند. به همین دلیل لنزهای تله اغلب سنگین و حجیم هستند. لنزهای تله بزرگ معمولا دارای یک پایه هستند که به روی سه پایه پیچ می شود.

 

انواع لنزهای تله فوتو

لنزهای تله بر اساس فاصله کانونی اغلب به سه گروه تقسیم می شوند.

1-لنزهای بین 85 تا 135 میلی متر. این لنزها معمولا برای عکاسی پرتره استفاده می شوند.

2-لنزهای بین 135 تا 300 میلی متر. این فاصله کانونی جزو پرطرفدارترین ها بین عکاسان می باشند و بسیار کاربردی هستند.

 

3-لنزهای بالای 300 میلی متر. از این لنزها با عنوان سوپر تله یاد می شود. این لنزها معمولا در عکاسی حیات وحش استفاده می شوند و بسیار گران قیمت هستند.

 

 

لنزهای تله فوتو و سرعت شاتر

لنزهای تله فوتو به خاطر داشتن وزن و حجم زیاد مستعد لرزش هستند. بنابراین تنظیماتی که برای یک لنز واید انجام می دهید در مورد لنز تله کاربردی نخواهد بود. در هنگام استفاده از لنزهای تله کوچکترین لرزشی باعث ایجاد تاری در عکس می شود.

به عنوان یک قاعده کلی مخرج سرعت شاتر باید برابر با فاصله کانونی یا بیشتر از آن باشد. مثلا سرعت شاتر برای یک لنز 100 میلی متر باید 1/100 ثانیه و برای یک لنز 200 میلی متری  1/200 ثانیه باشد.

 

 

تاثیر لنزهای تله فوتو بر پس زمینه

لنزهای تله فوتو فاصله بین سوژه و پس زمینه را بسیار کمتر از فاصله واقعی نمایش می دهند. این چیزی است که عکاسان از آن به عنوان فشرده سازی یاد می کنند.

فشرده سازی لنز باعث می شود که پس زمینه تار به نظر برسد. یعنی اثر بوکه را تقویت می کند.

 

تفاوت لنز تله و لنز زوم

اصطلاح لنز تله و لنز زوم کاملا با هم متفاوت هستند. لنز زوم به لنزی گفته می شود که قابلیت تغییر فاصله کانونی را دارد. لنز زوم می تواند در دسته بندی لنزهای واید یا لنزهای تله قرار گیرد. مثلا لنز 16-35 یک لنز زوم واید و لنز 70-200 یک لنز زوم تله می باشد.

 

مطالب مرتبطدیافراگم در عکاسی چیست؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *