فیلتر UV در عکاسی چیست؟

فیلتر UV یک فیلتر شیشه ای است که به قسمت جلوی لنز دوربین شما متصل شده و اشعه ماوراrav بنفش را مسدود می کند. قبلاً برای عکاسی از فیلم ضروری بودند ، اما اکنون بیشتر عکاسان از آنها برای محافظت از لنزهای خود استفاده می کنند.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: روش های خلاقانه در استفاده از رینگ لایت

 

اطلاعات غلط زیادی در مورد فیلترهای UV وجود دارد. برخی از عکاسان قسم می خورند که اینها بسیار ضروری هستند ، در حالی که دیگران به همان اندازه مطمئن هستند که کل اتلاف پول هستند. در برخی از مغازه های عکاسی ، فروشندگان به شما اجازه نمی دهند با یک لنز جدید خارج شوید ، مگر اینکه برای یک فیلتر UV نیز انتخاب کنید. اگر دیگران بخواهید آنها را بخرید ، شما را از در بیرون می خندند. حقیقت چیست؟ 

فیلتر UV چه کاری انجام می دهد؟

یک فیلتر اشعه ماورا بنفش نور UV را هنگام ورود به لنز مسدود می کند. به عنوان کرم ضد آفتاب برای دوربین خود در نظر بگیرید. برخی از فیلم های قدیمی عکاسی به نور ماورا بنفش بسیار حساس بودند ، بنابراین اگر از فیلتر UV استفاده نمی کردید ، در نهایت با تیرگی آبی در عکس های خود مواجه می شدید. این امر مخصوصاً اگر در جایی عکاسی می کردید که نور ماورا UV بنفش زیادی وجود دارد ، مانند یک روز واقعاً آفتابی یا در ارتفاعات ، بسیار معمول بود. 

 

آیا فیلتر UV از لنز شما محافظت می کند؟

ایده اصلی این است که ، اگر لنز 2000 دلاری خود را بیندازید ، به جای شکستن عنصر جلوی لنز ، فیلتر UV 35 دلاری خود را می شکنید. خیلی ساده تر است که فقط فیلتر جدید را انتخاب کنید تا اینکه لنز خود را برای تعمیر – احتمالاً – از آن خارج کنید. متأسفانه ، گرچه این ایده از نظر تئوری خوب به نظر می رسد ، اما در عمل چندان قابل قبول نیست.

استیو پری از گالری Backcountry قطره ای از فیلترهای مختلف لنزها و لنزها را آزمایش کرد و آنچه که او یافت این بود که فیلترها در صورت وجود ، حداقل محافظت را ایجاد می کنند.

مهمترین نکته پری این بود که شیشه در فیلترهای UV بسیار ضعیف تر از شیشه ای است که در عنصر جلوی لنزها استفاده می شود ، بنابراین فیلترها از قطره هایی جدا می شوند که حتی باعث لنز شدن لنز نمی شوند ، صرف نظر از اینکه فیلتر روی آن وجود دارد یا نه همچنین ، اگر لنز به اندازه کافی ضربه بخورد که عنصر جلو آسیب ببیند ، به طور معمول آسیب داخلی نیز زیاد است. حتی در موارد معدودی که فیلتر UV می توانست از عنصر جلو محافظت کند ، به هر حال لنز مرده بود.

این همه بدان معنی است که اگر لنز خود را با فیلتر UV بیاندازید و فیلتر خراب شود اما لنز آن را خراب نکنید ، تمام تلاش شما این بود که یک فیلتر را بشکنید. از هر جهت لنز خوب بود. و اگر لنز خود را بدون فیلتر UV رها کنید و خراب شود ، یک فیلتر آن را ذخیره نمی کند.

این بدان معنا نیست که فیلترهای UV هیچ گونه محافظتی ندارند. این فقط به این معنی است که آنها هیچ محافظتی در برابر قطره های سخت ندارند. آنها برای محافظت از لنز شما در برابر گرد و غبار ، خراش ، شن و ماسه ، اسپری دریا و سایر خطرات کوچک زیست محیطی عالی هستند.

 

اثرات نوری فیلترهای UV

یک نکته نهایی در مورد فیلترهای UV باید در نظر گرفته شود: قرار دادن هر لیوان اضافی جلوی لنزها بر کیفیت تصویر تأثیر می گذارد.

فیلترهای UV درصد کمی از نور را که از آنها عبور می کند مسدود می کنند. به دلیل نحوه تعامل نور با فیلتر شما ، این امر از وضوح و کنتراست تصاویر بسیار کمی می کاهد. این یک اثر به سختی قابل توجه است و به راحتی در فتوشاپ رفع می شود ، اما در آنجا وجود دارد. در فیلترهای ارزان از مارک های بدون نام نیز بدتر است. فیلترهایی مانند Hoya ، B + W ، Zeiss ، Canon و Nikon کمترین تأثیر را داشتند ، در حالی که فیلترهای مارک هایی مانند Tiffen بیشترین تأثیر را داشتند.

به طور جدی تر ، فیلترهای UV همچنین باعث می شوند که اگر از صحنه ای با منبع نور روشن در آن عکس می گیرید ، در عکس های خود شعله ور شدن لنز یا شبح بگیرید. در تصویر بالا ، برخی از مصنوعات ناشی از فیلتر UV و شعله ور شدن لنز را مشاهده می کنید.

 

آیا باید از فیلتر UV استفاده کنید؟

تصمیم گیری در مورد استفاده یا عدم استفاده از فیلتر UV یک سوال ساده نیست. واقعاً بستگی دارد. بهترین توصیه ای که می توانم به شما بکنم این است:

یک فیلتر UV از لنز شما در برابر گرد و غبار و خراشیدگی محافظت نمی کند. اگر در ساحل یا کویر تیراندازی می کنید ، پوشیدن آن ایده خوبی است ، اما در غیر این صورت ، بدون یکی دیگر خوب هستید.
فیلترهای UV تأثیر کمی در کیفیت تصاویر شما دارند. بیشتر اوقات ، تفاوتی ایجاد نمی کند. اما اگر کاملاً به بالاترین کیفیت تصویر ممکن احتیاج دارید ، یا عکس های شما در حال نمایش لعاب لنز و سایر مصنوعات هستند ، باید فیلتر UV خود را بردارید.
من استدلال می کنم که قطعاً در کیف دوربین شما جایی برای فیلتر UV وجود دارد.

اما این که شما دائماً نگه داشتن آن بر روی دوربین خود ارزش آن را دارید ، به خود شما بستگی دارد. ترجیح می دهم فیلترهای اشعه ماورا بنفش خود را در صورتی که بر تصاویر من تأثیر می گذارند بردارم ، اگر افراد از جایی کثیف عکس می گیرند ترجیح می دهند آنها را بگذارند.

 

مرتبط: نور ثابت LED در عکاسی چیست؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *