فوکوس دکمه پشتی در دوربین عکاسی

فوکوس دکمه پشتی یک تکنیک است که در آن فوکوس و دکمه شاتر از هم جدا می شوند. این یک روش مفید برای جلوگیری از درگیر شدن مداوم سیستم فوکوس خودکار هنگام آزاد شدن شاتر است. در این مقاله نگاه دقیق تری خواهیم داشت به اینکه فوکوس دکمه پشتی چیست و چگونه می توانید از آن در عکاسی استفاده کنید.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: راهنمای خرید رینگ لایت

 

یکی از زمینه های اصلی که بسیاری از عکاسان اغلب با آن دست و پنجه نرم می کنند به ویژه هنگام شروع کار فوکوس است. اینجاست که فوکوس دکمه پشتی به کار می آید.

بیشتر دوربین های عکاسی دیجیتال پیشرفته امروزی دارای یک دکمه اختصاصی AF-ON هستند که به طور خاص برای فوکوس طراحی شده اند هنگامی که دکمه شاتر را تا نیمه فشار می دهید سیستم فوکوس فعال شده و سعی می کند برروی سوژه فوکوس کند. اگر دکمه شاتر را کمی بیشتر فشار دهید شاتر آزاد شده و یک عکس ناخواسته گرفته می شود.

 

 

این اساسا به این معنی است که دکمه شاتر برای دو منظور استفاده می شود. هنگامی که شما با دقت تمام روی یک سوژه با استفاده از دکمه شاتر فوکوس می کنید اگر دکمه شاتر را بفشارید فوکوس را از دست خواهید داد و باید مجددا فوکوس کنید.

ولی با کمک دکمه فوکوس پشتی می توانید این فوکوس را همواره حفظ کنید. همچنین می توانید حالت فوکوس خودکار را روی AF-C یا فوکوس مداوم نگه دارید.

 

مزایای استفاده از فوکوس دکمه پشتی

یکی از مزایای استفاده از فوکوس دکمه پشتی قابلیت عکاسی در حالت AF-C با تمام مزایای AF-S است. مثلا وقتی می خواهید از یک پرنده در حال پرواز عکس بگیرید می توانید دکمه AF-ON را نگه دارید تا فوکوس روی پرنده قفل شود.

سپس در حالت عکاسی پی درپی انگشت خود را روی دکمه شاتر بفشارید و بدون از دست دادن فوکوس تعداد زیادی عکس از پرنده بگیرید.

 

استفاده از فوکوس دکمه پشتی در عکاسی از آسمان شب

اگر سعی کرده اید که از کهکشان راه شیری عکاسی کنید احتمالا می دانید که دستیابی به ترکیب و فوکوس صحیح چقدر مهم است. در این مواقع بجای اینکه دائما بین فوکوس خودکار و فوکوس دستی جابجا شوید بهتر است از فوکوس دکمه پشتی استفاده کنید و سپس با آزاد کردن شاتر هر تعداد عکس که نیاز دارید بگیرید.

 

اگر از فوکوس دکمه پشتی در حالت عکاسی پی درپی استفاده کنید می توانید هر زمان که می خواهید با رها کردن دکمه AF-ON فوکوس را از روی سوژه بردارید در حالی با نگه داشتن دکمه شاتر می توانید همچنان به صورت پیاپی عکس بگیرید.

 

معایب فوکوس دکمه پشتی

یکی از اشکالات فوکوس دکمه پشتی این است که برای کار با آن به هماهنگی عالی نیاز دارید. حفظ این هماهنگی هنگامی که در شرایط آب و هوایی قرار دارید یا وقتی که از لنزهای سنگین استفاده می کنید کمی مشکل است.

 

نکته منفی دیگری در مورد استفاده از فوکوس دکمه پشتی این است که اگر سوژه بسیار پرتحرک باشد مانند پرنده در حال پرواز استفاده از این سیستم ممکن است انگشت شصت شما را خسته کند و مجبور شوید که آن را رها کنید.

 

مطالب مرتبطفوکوس استکینگ (FOCUS STACKING)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *