فاصله کانونی لنز به زبان ساده

درک فاصله کانونی کلید درک نحوه عملکرد دوربین شما است. فاصله کانونی یک لنز تعیین می‌کند که دوربین شما روی چه چیزی می‌تواند فوکوس کند و تصاویر شما چگونه ظاهر می‌شوند. از انتخاب لنز مناسب گرفته تا گرفتن عکس‌های بی‌نقص، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فاصله کانونی و تاثیر آن بر عکاسی، ادامه مطلب را بخوانید.

 

قیمت انواع رینگ لایت اورجینال در فروشگاه مینیاتور

 

فاصله کانونی چیست؟1

فاصله کانونی چیست؟

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: بهترین رینگ لایت برای Tik Tok

 

فاصله کانونی چیست؟

فاصله کانونی فاصله (اندازه گیری شده بر حسب میلی متر) بین نقطه همگرایی لنز شما و سنسور یا فیلم ضبط کننده تصویر است. فاصله کانونی فیلم یا لنز دوربین دیجیتال شما تعیین می کند که دوربین شما چه مقدار از صحنه را می تواند ثبت کند. اعداد کوچکتر زاویه دید بیشتری دارند و بیشتر صحنه را نشان می دهند، در حالی که اعداد بزرگتر زاویه دید باریکتری دارند و کمتر را نشان می دهند.

فاصله کانونی چیست؟

فاصله کانونی چیست؟

فاصله کانونی چگونه روی تصویر تأثیر می گذارد؟

فاصله کانونی از چند جهت بر ظاهر و کیفیت عکس تاثیر می گذارد:

میدان دید

فاصله کانونی تعیین می کند که چه مقدار از یک صحنه در یک تصویر گرفته شده است. لنزهای با فاصله کانونی کوتاه تر، لنزهای زاویه باز نامیده می شوند، زیرا به شما امکان می دهند میدان دید وسیع تری را در یک تصویر به دست آورید. لنزهایی با فواصل کانونی زیاد، لنزهای تله فوتو نامیده می شوند و میدان دید کمتری دارند.

https://youtu.be/Y0TKVDlOGk4

عمق میدان

لنزهایی با فواصل کانونی زیاد عمق میدان کم دارند، به این معنی که می‌توانند روی اجسام کوچک (حتی آنهایی که دور هستند) در فواصل مشخص تمرکز کنند. در همین حال، لنزهایی با فواصل کانونی کوتاه، عمق میدان بیشتری دارند، که آنها را قادر می‌سازد تا دامنه وسیع‌تری از عناصر را در فوکوس دریافت کنند.

چشم انداز

فاصله کانونی همچنین می تواند پرسپکتیو و مقیاس تصاویر شما را تغییر دهد. عدسی با فاصله کانونی کوتاه‌تر، پرسپکتیو را گسترش می‌دهد و فضای بیشتری بین عناصر عکس شما ایجاد می‌کند. در همین حال، لنزهای تله فوتو تمایل دارند عناصر را در کادر کنار هم قرار دهند تا پرسپکتیو را فشرده کنند.

لرزش تصویر

لرزش تصویر تاری و کاهش کیفیت تصویر است که از لرزش فشار دادن شاتر به وجود می آید. هنگام استفاده از لنز با فاصله کانونی طولانی و پرسپکتیو فشرده، لنز و دوربین شما به کوچکترین حرکت حساس تر هستند. با استفاده از سه پایه می توان از لرزش تصویر جلوگیری کرد.

فاصله کانونی چیست؟

فاصله کانونی چیست؟

مقایسه فاصله کانونی در لنزهای دوربین

طیف گسترده ای از لنزهای دوربین و در نتیجه فواصل کانونی متفاوتی در دسترس عکاسان جوان وجود دارد. لنزهای خاص برای انواع خاصی از عکاسی مناسب تر هستند. به عنوان مثال، زوایای فوق عریض برای عکاسی از منظره عالی هستند در حالی که تله فوتو گزینه بهتری برای عکاسی از حیات وحش است.

اولترا واید (فاصله کانونی 8 میلی متر تا 24 میلی متر)

به این لنزها گاهی لنزهای چشم ماهی نیز گفته می شود که منطقه دید بسیار وسیعی دارند. در حالی که آنها می توانند تصویری تا 180 درجه از اطراف لنز بگیرند، تصویر را به طور قابل توجهی تحریف می کنند و باعث می شوند همه چیز تقریباً در داخل یک کره ظاهر شود.

استاندارد (فاصله کانونی 24 تا 35 میلی متر)

فاصله کانونی کوچکتر و زاویه بازتر می تواند تصاویر را مخدوش کند. با عدسی با این اندازه، اعوجاج حداقل است و تصویر طبیعی تر به نظر می رسد. تقریباً همه چیز در فوکوس است مگر اینکه سوژه شما بسیار نزدیک به دوربین باشد و اعوجاج فضایی کمتری نسبت به یک لنز بسیار واید وجود داشته باشد، اما همچنان باعث می‌شود چیزها دورتر از آنچه هستند به نظر برسند.

لنز استاندارد (فاصله کانونی 35 تا 70 میلی متر)

این لنزهای همه کاره تقریباً برای هر نوع عکاسی، از پرتره گرفته تا مناظر، مناسب هستند. این لنزهای همه کاره تصاویر را تقریباً به همان شکلی که چشم انسان دنیا را می بیند ارائه می دهد و بسته به دیافراگم به راحتی در عمق میدان کم یا عمیق تنظیم می شود.

لنز تله فوتو (فاصله کانونی 70 میلی‌متر تا 300 میلی‌متر یا بیشتر)

این لنزها برای تشخیص سوژه‌های دور ایده‌آل هستند، مانند تلسکوپ. برای فشرده‌سازی سوژه و پس‌زمینه خوب است، که باعث می‌شود پس‌زمینه بسیار نزدیک‌تر به سوژه ظاهر شود. لنزهای تله فوتو اغلب دارای عمق میدان کم هستند، مگر اینکه هر چیزی که عکاسی می کنید دور باشد.

چگونه فاکتور برش بر فاصله کانونی تأثیر می گذارد؟

فاکتور برش یک اصطلاح عکاسی برای تفاوت بین اندازه سنسور دوربین شما و یک قاب فیلم 35 میلی متری سنتی است. فاکتور برش بر فاصله کانونی شما تأثیر می‌گذارد زیرا سنسور «برش‌خورده» کمتر از یک سنسور «فول فریم» تصویر ارائه‌شده را می‌گیرد و در نتیجه عکسی با بزرگ‌نمایی بیشتر به نظر می‌رسد. به عنوان مثال، برخی از برندهای دوربین، از جمله کانن و نیکون، DSLR می‌سازند. دوربین هایی با سنسورهای کوچکتر از 35 میلی متر. دوربین های DX نیکون دارای ضریب برش 1.5 هستند که به این معنی است که اندازه آنها فقط 75٪ از یک فریم فیلم سنتی است.

دوربین‌هایی با فاکتور برش بالاتر، میدان دید باریک‌تری تولید می‌کنند که می‌تواند احساس فاصله کانونی طولانی‌تری را ایجاد کند، حتی اگر از لنز با فاصله کانونی مناسب برای سوژه خود استفاده می‌کنید. برای جلوگیری از گرفتن عکس‌هایی که بیش از حد بزرگ‌نمایی می‌شوند، فاصله کانونی هر لنزی را که قصد استفاده از آن را دارید در ضریب برش سنسور دوربین خود ضرب کنید، سپس از عدد حاصل (فاصله کانونی موثر یا معادل) برای انجام هرگونه تنظیماتی در تجهیزات خود استفاده کنید. .

نحوه انتخاب لنز دوربین برای فاصله کانونی

استفاده از لنز تله فوتو برای پرتره به اندازه تلاش برای عکاسی از اسب آبی از راه دور، تنها با استفاده از یک لنز اولترا واید ثابت، سخت است. قبل از خرید یک لنز جدید، مطمئن شوید که از چه چیزی عکاسی می‌کنید و کاملاً آگاه باشید. این راهنمای مفید برای لنزهای دوربین را بررسی کنید که فاصله کانونی مناسب برای هر سوژه را در اختیار شما قرار می دهد.

بهترین لنز دوربین برای مبتدی

لنز 50 میلی‌متری محبوب‌ترین لنز استارت است، زیرا تعادل خوبی بین میدان دید و عمق میدان ایجاد می‌کند و برای تولید تصویری واضح نیازی به تغییر فاصله کانونی ندارد. در اینجا با انواع لنزهای دوربین بیشتر آشنا شوید.

بهترین لنز برای عکاسی

در سفر عکاسی در سفر از این نظر منحصر به فرد است که شما می خواهید سبک سفر کنید، اما می توانید جزئیات زیادی را ثبت کنید. یک لنز زوم استاندارد به شما امکان می دهد فاصله کانونی خود را تنظیم کنید و انعطاف کافی برای گرفتن هر عکس به شما می دهد. در راهنمای جامع ما در اینجا درباره عکاسی سفر بیشتر بیاموزید.

بهترین لنز برای عکاسی ورزشی

لنزهای زوم تله فوتو فواصل کانونی طولانی تری را ارائه می دهند که برای گرفتن صحنه های اکشن از دور ایده آل هستند. در اینجا درباره عکاسی ورزشی بیشتر بدانید.

بهترین لنز برای عکاسی منظره

قبل از رفتن به یک ماجراجویی در فضای باز، دو لنز را در نظر بگیرید: یک لنز واید (یا با زاویه دید فوق العاده)، و همچنین یک لنز استاندارد. با عکاسی منظره، می‌خواهید انعطاف‌پذیری لازم برای ثبت مقیاس و جزئیات را داشته باشید. در اینجا درباره عکاسی منظره بیشتر بدانید.

بهترین لنز برای عکاسی پرتره

لنزهای ثابت (همچنین به عنوان لنزهای پرایم شناخته می شوند) با فواصل کانونی بین 35 تا 70 میلی متر، لنزهای پرتره فوق العاده ای را ایجاد می کنند. فقدان گزینه‌های بزرگ‌نمایی در لنز ثابت، وضوح تصویر را برای پرتره تضمین می‌کند (بنابراین هیچ چهره‌ای مبهم یا تار وجود ندارد). در اینجا درباره عکاسی پرتره بیشتر بدانید.

بهترین لنز برای عکاسی ماکرو

یک لنز تله فوتو حداقل 200 میلی متری برای عکاسی ماکرو بهترین است. فاصله کانونی این لنز قدرتمند می تواند جزئیات ظریف را از دور ثبت کند. در راهنمای کامل ما در اینجا درباره عکاسی ماکرو بیشتر بیاموزید.

بهترین لنز برای عکاسی معماری

یک لنز با زاویه دید عریض استاندارد دارای میدان دید مناسبی برای ثبت بیشتر، اگر نه همه، یک ساختمان یا منظره شهری است.

بهترین لنز برای عکاسی خیابانی

مانند عکاسی پرتره، عکاسی خیابانی از ظاهر منحصر به فرد و شفافی که لنزهای ثابت استاندارد تولید می کنند سود می برد. با این حال، اگر می‌خواهید خلاق باشید، یک لنز زوم استاندارد را انتخاب کنید و از فواصل کانونی برای بازی با اندازه سوژه خود نسبت به پس‌زمینه استفاده کنید. برخی از نکات اولیه عکاسی خیابانی برای مبتدیان را در اینجا بیاموزید.

بهترین لنز برای عکاسی از حیات وحش

لنزهای زوم تله فوتو برای موقعیت‌های بالقوه خطرناک یا سناریوهایی که می‌خواهید صحنه‌ای را بدون ایجاد مزاحمت برای سوژه‌ها ثبت کنید، مفید هستند. حیات وحش می‌تواند غیرقابل پیش‌بینی باشد و لنز تله‌فوتو با فاصله کانونی زیاد به شما کمک می‌کند تا اطمینان حاصل کنید که می‌توانید فاصله کافی بین خود و حیات وحش را در حالی که هنوز عکس می‌گیرید حفظ کنید. نکات ما برای عکاسی بهتر از حیات وحش را اینجا بخوانید.

مطالب مرتبط: روش باز کردن قفل کارت حافظه
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *