فاصله فلنج در دوربین چیست؟

فاصله فلنج چیست؟

فاصله فلنج فاصله بین مانت لنز و سنسور در دوربین است.

در تولیدکنندگان و در انواع دوربین ها نیز متفاوت است.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: استفاده از رینگ لایت در آرایش

 

مهمترین عاملی که فاصله فلنج دوربین را تعیین می کند این است که آیا آینه دارد یا خیر؟ یک مکانیزم آینه ای حداقل فاصله فلنج مورد نیاز برای یک سیستم دوربین را افزایش می دهد.

اگر مانت لنز را (و در نتیجه عناصر شیشه عقب) را خیلی عقب قرار دهید ، هر بار که دکمه شاتر را میفشارید، آینه به آن برخورد می کند.

به طور معمول ، سیستم های SLR و DSLR ، که شامل یک آینه هستند ، فاصله فلنجی در حدود 45 میلی متر دارند. به طور خاص ، مانت Canon EF 44 میلی متر ، Nikon’s F 46.5 میلی متر است. سایر پایه های DSLR نیز مشابه هستند. 

دوربین های بدون آینه دیجیتال (MILC) که آینه ندارند ، می توانند آن را به کمتر از 20 میلی متر کاهش دهند. سونی E-Mount دارای 18 میلی متر است ، سیستم MFT دارای فاصله فلنج 19.25 میلی متر است.

فوکوس چگونه فاصله فلنج را تعیین می کند

لنزهای دوربین بسیار شبیه به چشم ما کار می کنند. اگر به درستی نصب شود ، می توانند تا بی نهایت تمرکز کنند (هر چیزی که دور باشد) ، و می توانند از نزدیک تمرکز کنند.

بیشتر لنزها با حرکت عنصر (های) عقب خود تمرکز می کنند. برای رسیدن به فوکوس نزدیک ، عنصر عقب فاصله بیشتری از سنسور دارد. هنگام فوکوس روی بی نهایت ، آن عنصر به سنسور نزدیکتر است.

اگر لنز نتواند به اندازه کافی به سنسور نزدیک شود ، فوکوس تا بی نهایت غیرممکن است. این به شدت استفاده عملی از هر لنز را محدود می کند ، به جز لنزهای ماکرو.

این پدیده تعیین می کند که چه لنزهایی را می توان در پایه های مختلف دوربین سازگار کرد.

تطبیق لنزها

فاصله فلنج مشخص می کند که آیا یک لنز خاص می تواند با بدنه دوربین خاصی سازگار شود.

ماهیت اصلی اینجاست: اگر فاصله فلنج در نظر گرفته شده بیشتر از فاصله فلنج بدنه باشد ، می توان لنز را به دوربین وصل کرد.

ضخامت آداپتورهای لنز دقیقاً به اندازه تفاوت فاصله فلنج دوربین و لنز است. بنابراین ، تفاوت باید به اندازه کافی قابل توجه باشد تا آداپتور جا بیفتد.

به عنوان مثال ، شما نمی توانید یک لنز MFT را با دوربین E-mount Sony تطبیق دهید. تفاوت آنها فقط 1.25 میلی متر است ، یک آداپتور نازک به سختی امکان پذیر است. به طور کلی ، آداپتورهای لنزهای بدون آینه به ندرت وجود دارند.

تفاوت فقط بین پایه های Canon EF و Nikon F 2.5 میلی متر است. این نسبتاً کوتاه است ، اما امکان ایجاد یک آداپتور غیر الکترونیکی را فراهم می کند. این بدان معنی است که شما می توانید لنزهای Nikon را با دوربین های Canon تطبیق دهید ، اما کنترل دیافراگم نخواهید داشت و باید به صورت دستی فوکوس کنید. اما معکوس عمل نمی کند ، بنابراین نمی توانید به راحتی لنز Canon را روی دوربین نیکون قرار دهید.

آداپتورهای نوری

اگر می خواهید لنزهایی را که به دلیل فاصله کانونی فلنج کوتاه تر ، مناسب نیستند ، سازگار کنید ، گزینه دیگری وجود دارد.

آداپتورهای نوری شامل یک عنصر لنز است که کانون لنز را تغییر می دهد. به این ترتیب ، آنها می توانند فوکوس بینهایت را دورتر از سنسور انجام دهند.

هر چند یک مشکل وجود دارد. بیشتر اوقات این آداپتورها کیفیت نوری را به شدت کاهش می دهند. آنها ممکن است وضوح را کاهش داده و تغییر رنگ جدی یا ایجاد حاشیه را ایجاد کنند.

بنابراین ، استفاده از آنها را توصیه نمی کنیم ، مگر اینکه ناگزیر باشید.

وقتی نوبت به سازگاری می رسد ، پایه های بدون آینه یک مزیت قابل توجه دارند.

فاصله فلنج آنها بسیار کم است. بنابراین ، می توانید عملاً هر لنزی را بر روی آنها وفق دهید.

Sony’s E-mount که محبوب ترین پایه بدون آینه تمام فریم است ، پیشرو در این بازی است. آداپتورهای E-mount را می توانید تقریباً در هر لنزی پیدا کنید.

برای لنزهای کنترل شده الکترونیکی (مانند Canon EF) آداپتورهایی وجود دارند که داده های الکترونیکی را منتقل می کنند. بنابراین ، شما می توانید فوکوس خودکار کرده و دیافراگم یک لنز EF را از یک دوربین E-mount سونی کنترل کنید.

لنزهای vintage به همین دلیل در دهه گذشته دوباره مد شده اند. به راحتی می توانید لنز Helios 58 mm f / 2 را با قیمت 20 دلار تهیه کنید. یک آداپتور دستی چند دلار دیگر هزینه دارد. شما می توانید یک لنز عالی و ویژه بر روی یک دوربین مدرن داشته باشید.

اگر می خواهید بدانید که سنسور شما در کجای دوربین قرار دارد ، دایره را با یک خط از بالای دوربین خود پیدا کنید. خط صفحه سنسور را نشان می دهد.

مطالب مرتبط: تکنیک دالی زوم در عکاسی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *