عکاسی ماکرو

عکاسی ماکرو یکی از ژانرهای مورد علاقه عکاسان می باشد. ولی عکاسی ماکرو برای عکاسان مبتدی همیشه کار آسانی نیست. با یادگیری مهارت های صحیح و تمرینات بسیار می توانید تبدیل به یک عکاس حرفه ای در ژانر ماکرو شوید.

عکاسی ماکرو چیست؟

عکاسی ماکرو در واقع عکاسی نزدیک از سوژه های کوچک مانند حشرات گلها و غیره می باشد. بطوریکه سوژه ها در اندازه واقعی دیده شوند. این موضوع با عکاسی با لنزهای تله فوتو کاملا متفاوت است که در ادامه مقاله به توضیح آن خواهیم پرداخت.

عکاسی ماکرو اساسا بدان معناست که شما باید از سوژه هایی عکس بگیرید که اندازه آنها با اندازه سنسور دوربین عکاسی تان برابر و یا کوچکتر از آن باشد. این یک تعریف بسیار سخت گیرانه است و خیلی از عکس هایی که در جاهای مختلف مشاهده می کنید با این تعریف فنی مطابقت ندارند.

معرفی عکاسی ماکرو برای مبتدیان

عکاسان مبتدی برای یادگیری عکاسی ماکرو باید مراحل زیر را طی کنند.

اصطلاحات عکاسی ماکرو را درک کنید

تجهیزات مناسب دوربین و لنز را انتخاب کنید

عمق میدان کافی انتخاب کنید

تنظیمات دوربین و فلاش را برای یک عکس مناسب انتخاب کنید

روی مهمترین قسمت سوژه خود فوکوس کنید

رفتارهای مشترک حشرات مختلف را بیاموزید

ترکیب مناسب را انتخاب کرده و عکس خود را بگیرید

بزرگنمایی در عکاسی ماکرو چیست؟

نکته مهم در عکاسی ماکرو این است که بزرگنمایی در عکاسی ماکرو 1:1 است. یعنی اجسام یا حشرات در اندازه واقعی شان دیده میشوند.

در عکاسی معمولی وقتی که شما از یک لنز تله فوتو استفاده می کنید در واقع یک تصویر کلوزآپ از سوژه ثبت می کنید که نسبت به اندازه واقعی تصویر آن برروی سنسور دوربین بزرگنمایی شده است. یعنی ممکن است شما تصویر را 5 یا 10 برابر بزرگتر کنید. تفاوت اصلی عکاسی ماکرو با عکاسی معمولی در این است.

بهترین دوربین برای عکاسی ماکرو: بدون آینه یا DSLR ؟

برای عکاسی ماکرو هم دوربین های DSLR و هم دوربین های بدون آینه خوبی وجود دارند. نکته مهم در انتخاب دوربین مناسب برای عکاسی ماکرو این است که دوربین شما کمترین تاخیر را از زمان مشاهده سوژه تا ثبت تصویر بر روی سنسور داشته باشد.

 

نکته دوم این است که کدامیک از این دو نوع دوربین عکاسی دارای تنوع لنز ماکروی بیشتری است. با توجه به نکات فوق دوربین های DSLR برنده هستند. زیرا هم تنوع لنز بیشتری دارند و هم اینکه دوربین های بدون آینه دارای تاخیر جزئی در نمایش تصاویر در نمایشگر هستند. اگر می خواهید از دوربین های بدون آینه استفاده کنید حتما یک منظره یاب الکترونیکی برای آن تهیه کنید.

 

دوربین های فول فریم در مقابل کراپ سنسور

در عکاسی تراکم پیکسل های سنسور مهم است. یعنی هرچه تراکم پیکسل ها در هر میلی متر مربع بیشتر باشد در عکاسی ماکرو برای ثبت جزئیات کاربرد بهتری خواهد داشت. بنابراین تعریف دوربین های کراپ سنسور در عکاسی ماکرو عملکرد بهتری خواهند داشت.

 

در مورد برندهای کانن و نیکون نیز باید یاد آور شد که دوربین های نیکون در عکاسی ماکرو نتایج بهتری را ثبت نموده اند.

چون سیستم پردازنده دوربین های کانن به گونه ای طراحی شده که هنگام عکاسی در بزرگنمایی 1:1 مقدار دیافراگم را اشتباه می کنند و این نکته ای است هر عکاسی باید بداند.

در مقالات بعدی در مجله مینیاتور در مورد فوکوس در عکاسی ماکرو، عمق میدان در عکاسی ماکرو و نحوه ترکیب بندی کادر در عکاسی ماکرو صحبت خواهیم کرد.

 

مطالب مرتبط:  استفاده از انعکاس در عکاسی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *