عکاسی مادون قرمز

نور مادون قرمز نوری است که با چشم قابل مشاهده نیست. گرفتن عکس با نور مادون قرمز چیزی است که باعث می شود اجسام نامرئی قابل مشاهده باشند. در حالت کلی دید چشم ما بهتر از دوربین است. مخصوصا وقتی صحبت از دامنه دینامیکی باشد. اما ما نمی توانیم نور مادون قرمز را ببینیم.

 سنسور اغلب دوربین های عکاسی دیجیتال نور مادون قرمز را می بیند. به همین دلیل است که می توانیم عکس های مادون قرمز دیجیتال بگیریم. اما مخلوط کردن نورمرئی و نور مادون قرمز کیفیت تصویر دوربین را پایین می آورد.

تولیدکنندگان دوربین های عکاسی برای جلوگیری از رسیدن نور مادون قرمز به سنسور دوربین یک فیلتر در جلوی آن قرار می دهند. اما این فیلترها به طور صددرصد مانع رسیدن نور مادون قرمز نمی شوند.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت رنگی RGB

 

مشکلات ناشی از عکاسی مادون قرمز

یکی از مشکلات ناشی از عکاسی مادون قرمز این است که اکثر سیستم های نورسنجی داخل دوربین با توجه به نور مرئی کار می کنند. عکاسی مادون قرمز می تواند فوکوس خودکار شما را فریب دهد. بنابراین اگر با یک دوربین اصلاح نشده کار می کنید بهتر است که از فوکوس دستی استفاده کنید.

 

مشکل دیگر وجود نقطه داغ در عکسهای شما است. به دلیل پوشش داخلی لوله برخی از لنزها یک نقطه داغ مادون قرمز در برخی از عکس ها ظاهر می شود. نقطه چیزی شبیه به یک نیم دایره است که در وسط عکس ظاهر می شود که روشن تر از قسمتهای دیگر عکس بوده و درجه حرارت رنگی متفاوتی دارد.

این نقطه داغ در صورت استفاده از دیافراگم های باز کمی پهن تر به نظر می رسد. البته با ویرایش می توان نقطه داغ را از بین برد.

 

تست ریموت کنترل

ریموت کنترل تلویزیون را به سمت دوربین خود گرفته و یکی از دکمه ها را فشرده و نگه دارید. نوری که از ریموت کنترل ساطع شده را در دوربین خود خواهید دید.

 

تجهیزات مورد نیاز برای عکاسی مادون قرمز

اولین چیزی که برای عکاسی مادون قرمز نیاز دارید یک دوربین عکاسی است که بتواند نور مادون قرمز را ببینید. یکی از دوربین های خوب برای عکاسی مادون قرمز دوربین عکاسی پاناسونیک Lumix DMC-GF2 می باشد.

مورد بعدی استفاده از یک سه پایه است. هنگام عکاسی مادون قرمز باید یک فیلتر جلوی لنز خود قرار دهید تا از ورود نورهای مرئی و نور ماورا بنفش به سنسور دوربین جلوگیری کند.

 

 

ساعت طلایی برای عکاسی مادون قرمز

ساعت طلایی برای عکاسی معمولی هنگام طلوع و غروب آفتاب می باشد. همچنین ساعات آبی نیز برای عکاسی معمولی بسیار مفید هستند. ولی در مورد عکاسی مادون قرمز چنین نیست. ساعت طلایی برای عکاسی مادون قرمز هنگام ظهر است.

 

سوژه ها در عکاسی مادون قرمز

انتخاب سوژه و محیط در عکاسی مادون قرمز بسیار مهم است. بیشتر عکس های مادون قرمز از مناظر گرفته می شوند. به خاطر اینکه غیر معمول و جالب به نظر می رسند.

 

 

در طبیعت واکنش عناصر مختلف نسبت به نور مادون قرمز متفاوت است. آسمان آبی و آب نور مادون قرمز را جذب می کنند. اما ابرها چمن ها و درختان با برگ های بزرگ نور مادون قرمز را منعکس می کنند.

 

اما درختان کاج و صنوبر نور مادون قرمز را جذب می کنند. همچنین عکس های ماکروی مادون قرمز از حشرات نیز بسیار جالب هستند. در زیر نمونه هایی از عکس های مادون قرمز را می بینید که در ساعات ظهر گرفته شده اند.

 

مطالب مرتبطچه زمانی از فوکوس دستی استفاده کنیم؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *