عکاسی در حالت BULB

امروزه با کمک دوربین های دیجیتال مدرن می توانید شاتر دوربین را تا 30 و یا بیشتر باز نگه دارید. یعنی هر مقدار زمانی را که برای بازماندن شاتر انتخاب کنید شاتر به همان اندازه باز خواهند ماند و سپس به طور خودکار بسته می شود.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: فاصله مناسب از رینگ لایت چقدر است؟

 

وقتی که حالت BULB را در دوربین عکاسی خود فعال می کنید می توانید شاتر دوربین به هر اندازه که خودتان می خواهید باز نگه دارید و بسته شدن شاتر نیز در اختیار شما خواهد بود ممکن است هنگام عکاسی در حالت BULB عکس های شما تار شوند واین به دلیل لرزشهای ناخواسته ای است که از دست شما به دوربین منتقل می شود.

 

بنابراین هنگام عکاسی در حالت BULB بهتر است که از یک ریموت شاتر استفاده کنید. ریموت شاتر به شما امکان می دهد که بدون لمس دوربین شاتر را فعال کنید. در حالت BULB وقتی که شما دکمه شاتر را فشار می دهید شاتر باز می شود و تا زمانی که دست خود را از روی دکمه شاتر برنداشته اید شاتر همچنان باز می ماند با رها کردن دکمه شاتر بسته خواهد شد.

 

برای دست یابی به وضوح بالاتر از سه پایه استفاده کنید

سه پایه یکی از تجهیزات ضروری برای عکاسی در حالت BULB است سعی کنید از سه پایه های آلومینیومی یا فیبر کربن استفاده کنید و هیچگاه سراغ سه پایه های پلاستیکی نروید چون سه پایه های پلاستیکی وزن دوربین را تحمل نمی کنند.

 

استفاده از فیلتر مناسب برای عکاسی در حالت BULB

شما زمانی که می خواهید از یک صاعقه در حالت BULB عکاسی کنید نیاز به نوردهی طولانی خواهید داشت. بهترین زمان برای عکاسی از صاعقه ساعات آبی یا تاریک است. در این حالت ممکن است نور شدید صاعقه باعث ایجاد پدیده اوراکسپوژر شود. بنابراین در اینجا استفاده از فیلترهای ND یا چگالی خنثی ضروری به نظر می رسد.

 

به عنوان مثال مقدار نوری که شما در مدت نوردهی نیم ثانیه دریافت می کنید اگر بخواهید همان مقدار نور را با یک فیلتر ND8 دریافت کنید باید شاتر به مدت دو دقیقه و 8 ثانیه باز بماند. استفاده از فیلترهای پلاریزه نیز بسیار مفید است و بازتاب ها را از روی سطوح فلزی از بین برده و رنگ ها را اشباع می کند.

 

در حالت عکاسی BULB به عناصر متحرک در کادر توجه کنید

ترکیب بندی در حالت عکاسی BULB بسیار مهم است. برای جلوگیری از هرگونه مشکل ترکیب باید عناصر متحرک را کنترل کنید. این می تواند شامل ابرها رودخانه ها آب امواج دریا و غیره باشد. این عناصر متحرک می توانند تاثیر منفی در ترکیب بندی شما داشته باشند.

 

توجه داشته باشید که در حالت عکاسی BULB اگر ایزوی شما بیش از اندازه مجاز باشد می تواند باعث ایجاد نویز در عکس های شما شود.

 

چگونه حالت BULB را در دوربین خود فعال کنیم؟

 

 

از برخی از مدل های کانن حالت BULB با حرف B بر روی دکمه چرخان مود نمایش داده می شود. در برخی از دوربین های نیکون نیز با ورود به منوی تنظیمات می توانید حالت BULB را فعال کنید. بسته به مدل دوربین می توانید از روی کاتالوگ دوربین این حالت را پیدا کنید.

 

مطالب مرتبط:  عکاسی معماری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *