عکاسی با نور طبیعی در روزهای ابری

2 مرحله عکاسی در روز ابری

مانند هر چیزی در عکاسی، کمی برنامه ریزی و دانستن اینکه به دنبال چه چیزی باشید، کلید یک عکاسی عالی در هر آب و هوایی است. در یک روز ابری شدید باید بر دو چالش غلبه کرد.

بخش اول این است که بفهمید نور از کجا می‌آید وقتی که واقعاً نمی‌توانید خورشید را ببینید.
دومین چالش عکاسی در روزهای ابری، گرفتن نور و هدایت آن به گونه ای است که نوری زیبا، ملایم و جهت دار ایجاد کند که برای پرتره عالی است.

1- تعیین جهت نور در روزهای ابری

نیازی به گفتن نیست که وقتی خورشید می تابد، می دانید که نور از کجا آمده است. بنابراین، ما در مورد روزهای آفتابی صحبت نمی کنیم. حتی روزهای ابری معمولی هم نیست.

ما در مورد عکاسی در روز ابری در روزهایی صحبت می کنیم که نمی توانید تصور کنید یک عکس خوب بگیرید. روزهایی که ابرها آنقدر غلیظ هستند که حتی کوچکترین سایه ای دیده نمی شود و هر چقدر هم که آسمان را بررسی کنید، نمی توانی بفهمید که خورشید کجاست.

ممکن است در این روزهای ابری شدید فکر کنید که جهت نور تفاوتی نمی کند.

وقتی نمی توانید سایه ای را در روزهای ابری شدید ببینید، به این معنی نیست که نور جهت ندارد. فقط باید بیشتر نگاه کنید.

از دست خود برای یافتن جهت نور در روزهای ابری استفاده کنید

دست خود را در مقابلتان صاف نگه دارید ولی دست خود را بچرخانید تا انگشت شست به سمت آسمان و انگشت کوچکتان به سمت زمین باشد.
حالا دستتان را کمی بچرخانید تا کف دستتان به سمت آسمان متمایل شود. حدود نیمی از دستتان را به صورت دایره ای بچرخید و مشاهده کنید که چگونه کف دستتان با چرخش روشن تر و تیره تر می شود.
در واقع، برای امتحان کردن این کار حتی نیازی به بیرون بودن ندارید. همین الان دست به کار شوید. تا زمانی که داخل یک اتاق سیاه و سفید نباشید، می‌توانید جهت نور را تشخیص دهید.

اکنون که می‌دانید نور از کجا می‌آید، می‌دانید که چگونه نور به سوژه شما برخورد می‌کند – از جلو، پشت یا کنار. بنابراین می توانید تصمیم بگیرید که سوژه خود را برای عکس مورد نظر خود در کجا قرار دهید.

2- هدایت نور در روزهای ابری

میتوان از نور طبیعی مانند سافت باکس در نورپردازی استودیو استفاده کرد.

به جای اینکه نور کسل کننده فقط همه جا باشد، مسدود و هدایت می شود که همه چیز را تغییر می دهد. بازی نور و سایه در سراسر سوژه ، عکسی کسل کننده را به سطح جدیدی می برد.

مکان مناسبی برای عکاسی در نور طبیعی در روز ابری چیست؟

جایگاه تماشاچی

اینجا جایگاه تماشاگران در یک زمین ورزشی محلی است. در نگاه اول خیلی جالب یا زیبا نیست. اما برای عکاسی در روزهای ابری، نحوه عبور کانال های نور در آنجا بسیار زیبا است!

همانطور که می بینید فقط در جلو باز است و پنجره هایی در طرفین دارد.

این از نقطه نظر نور به این معنی است که نور عمدتاً از جلو وارد می شود و نور پراکنده از طرفین وارد می شود. سقف و دیوار پشتی مانع از ورود نور به سازه می شوند، بنابراین هر چه به پشت نزدیکتر شوید، تاریک تر می شود.

ساختارها را به هم نزدیک کنید

در نهایت، اینجا مکانی است که صرفاً مجموعه‌ای از کلبه‌های چوبی سیاه رنگ نزدیک به هم است.

نور از شکاف‌های باریک بین کلبه‌ها به زیبایی عبور می‌کند، حتی در تلخ‌ترین روزها.

این مکان برای عکاسی در روزهای ابری به دو دلیل عالی است:

سقفی در بالای سر وجود ندارد، بنابراین نور از بالا نور موی خوبی را به سوژه اضافه می کند
و داشتن مشکی زیاد نزدیک به سوژه من پر منفی ایجاد می کند تا سایه ها را عمیق تر کند و کنتراست بیشتری ایجاد کند.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: بهترین رینگ لایت برای Tik Tok

 

کوچه‌های باریک با ساختمان‌های بلند در دو طرف نیز مکان‌های بسیار خوبی را ایجاد می‌کنند. این شبیه به موارد فوق است، اما با نور پراکنده تر، زیرا فضا بزرگتر خواهد بود.

ترفند این است که به دنبال مکان های مناسب باشید که برای عکاسی در روزهای ابری کاملاً طراحی شده اند. آنها همه جا هستند و اکنون می دانید که به دنبال چه چیزی باشید!

بنابراین، در یک روز آب و هوای بد بروید و این مکان‌ها را جستجو کنید. شما نور را حس خواهید کرد و آنها شما را هیجان زده و مشتاق خواهند کرد تا در روز ابری بعدی برای عکاسی برگردید.

مطالب مرتبط: تاثیر نور کلیدی بر عکس ها
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *