عکاسی از منظره با لنز تله فوتو

در حالی که یکی از ویژگی های بارز عکاسی از مناظر استفاده از لنز زاویه دید عظیم برای عظمت گسترده طبیعت و ایجاد احساس عمق است ، اما مواردی وجود دارد که انتخاب فاصله کانونی بیشتر می تواند خلاقیت شما را افزایش داده و منجر به عکس های بهتر شود. 

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: بهترین رینگ لایت های سال 2021

 

لنزهای تله قطعاً در دنیای عکاسی منظره جایگاهی دارند. این لنزهای بسیار کارآمد و همه کاره می توانند تأثیر زیادی در کار شما داشته باشند ، به شما این امکان را می دهد که با دیدن دنیا متفاوت به عکاسی خود بپردازید – در نتیجه نمونه کارهایی از تصاویر متنوع و منحصر به فرد است.

هنوز قانع نشده اید؟ بیایید نگاهی بیندازیم به اینکه لنزهای تله در واقع چیست و همچنین ده نکته برتر ما برای استفاده از یک زمینه برای ایجاد تصاویر منظره خیره کننده.

لنز تله فوتو چیست؟

به طور کلی ، لنز تله فوتو به عنوان هر لنزی با فاصله کانونی بیش از 50 میلی متر در نظر گرفته می شود.

هدف این لنزها بزرگنمایی سوژه ها در فواصل متوسط تا دور است ، به طوری که بطور مداوم بتوانید از چیزی که در دورنمای دورتر است عکس بگیرید.

آیا لنزهای تله برای عکاسی از منظره مناسب هستند؟

بزرگنمایی تله یکی از بهترین لنزهایی است که می توانید در کیت دوربین خود برای عکاسی منظره داشته باشید. به این دلیل که چنین لنزی به شما امکان می دهد اشیا و سایر جزئیات را با عمق میدان بسیار باریکتر در منظره جدا کنید. می توانید روی خطوط ، الگوها ، لایه ها ، بافت ها و حتی شبح ها بزرگنمایی کنید تا تصاویر انتزاعی تری داشته باشید یا هنگامی که با صحنه ای با کمبود علاقه پیش زمینه روبرو هستید.

برخلاف لنزهای زاویه دید عریض ، که می توانند خطوط جلو را اغراق کرده و با حس عمق فوق العاده ای بر موضوعات تأکید کنند ، لنزهای تله برای صحنه های صمیمی تر ، جایی که تمرکز بر روی شکل و فرم است تا چشم اندازهای بزرگ و بزرگ ، عالی هستند.

تقریباً هر سازنده دوربین حداقل یک لنز تله فوتو در خط خود دارد ، بنابراین یافتن یک نوع دوربین خاص شما دشوار نیست. برخی از محبوب ترین لنزهای تله فوتو موجود در بازار امروز شامل Canon EF 70-200mm f / 4L USM ، Sony FE 70-200mm f / 2.8 G Master و Nikon AF-P 70-300mm f / 4.5-5.6E ED VR حتی تولیدکنندگان شخص ثالث نیز لنزهای تله فوتو عالی را برای متناسب کردن دوربین های فول فریم از مارک های بزرگ تولید می کنند که از مشهورترین آنها Sigma و Tamron هستند.

بنابراین چه شما دنبال یک تله میان برد یا یک لنز بزرگنمایی فوق العاده تله فوتو باشید ، بدون شک چیزی متناسب با نیازهای شما در دسترس خواهد بود.

چه زمانی باید از لنز تله استفاده کنم؟

از لنزهای تله فوتو ممکن است برای ایجاد نزدیک شدن سوژه دور در قاب شما و همچنین پر کردن قاب به روشی معنی دار استفاده شود. آنها برای عکاسی از حیات وحش ، برای جدا کردن جزئیات در خارج از طبیعت و همچنین برای گرفتن عکس ، عکس گرفتن از ماه و عکس نجومی در اعماق آسمان هنگامی که به تلسکوپ دسترسی ندارید ، عالی هستند.

همچنین یک لنز تله به شما فرصت می دهد تا آزمایش کنید ، به ویژه هنگامی که فضای نامرتب یا فاقد پیش زمینه جالب در صحنه وجود داشته باشد. به جای گرفتن نمای زاویه دید گسترده ، می توانید عناصر خاص را جدا کرده و به روش دیگری علاقه ایجاد کنید.

7 نکته برای عکاسی منظره با لنز تله فوتو

در طول تورهای عکاسی ما ، گاهی می شنویم که عکاسان می گویند در استفاده از لنزهای تله ای مشکلی دارند ، فقط به این دلیل که قادر به تصویربرداری از مناظر اطراف نیستند. بعضی از عکاسان ساختن یک ترکیب با لنز تله را دشوار می دانند ، در حالی که دیگران فقط نمی دانند چگونه از آنها به طور موثر استفاده کنند یا حتی از کجا شروع کنند.

استفاده از لنز تله برای عکاسی از چشم انداز در ابتدا می تواند کمی دشوار باشد زیرا برای استفاده از لنز زاویه دید کاملاً متفاوت به یک روش متفاوت نیاز دارد. بنابراین برای کمک به شما در استفاده هر چه بهتر از این تجهیزات ، در اینجا هشت نکته برتر در مورد نحوه استفاده از لنز تله برای عکاسی منظره آورده شده است.

 1- از سه پایه استفاده کنید

نکته ای که در مورد لنزهای تله وجود دارد این است که بیشتر اوقات ، بزرگ هستند. اغلب اوقات ، آنها همچنین می توانند بسیار سنگین باشند. به همین ترتیب ، ناگفته نماند که هنگام عکسبرداری از تصاویر تله در میدان ، وزن لنز دوربین شما را مستعد لرزش می کند. این می تواند بر کیفیت تصویر تأثیر بگذارد ، بنابراین برای اطمینان از وضوح مطلوب تصاویر ، بهترین کار نصب دوربین روی سه پایه است.

اگر لنز تله فوتو شما دارای یک حلقه نصب سه پایه است ، بهتر است از آن استفاده کنید تا اینکه دوربین را همانطور که معمولاً روی سه پایه قرار دهید. حلقه نصب سه پایه به تعادل لنز کمک می کند ، به این معنی که فشار بیشتری روی سر سه پایه شما وارد نخواهد شد. در صورت عدم تعادل ، یک عدسی سنگین باعث می شود که سر سه پایه شما سقوط کند یا هنگامی که می خواهید عکس بگیرید حرکت می کند. نتیجه می تواند بسیار آزار دهنده باشد ، به ویژه هنگامی که آن قاب کامل ترکیب را از دست می دهید.

در حالی که امکان گرفتن لنز تله هنگام عکاسی از مناظر وجود دارد ، اما به احتمال زیاد مجبور خواهید بود که از ISO بسیار بالاتر از آنچه در صورت قرار گرفتن دوربین روی سه پایه استفاده می کنید ، استفاده کنید. این احتمال ورود نویز بیشتر به تصاویر را افزایش می دهد ، بنابراین در صورت امکان ، هنگام عکسبرداری با فاصله کانونی بیشتر ، از سه پایه استفاده کنید.

2- ایزو را افزایش دهید

این امر ما را به نکته بعدی می رساند ، این است که هنگام عکاسی با لنز تله ، از افزایش ISO حتی در هنگام عکسبرداری روی سه پایه سود زیادی خواهید برد.

با توجه به وزن و اندازه کلی آنها ، لنزهای تله مستعد حرکت هستند – اگر از بدن عکس می گیرید با بدن خود و اگر از سه پایه استفاده می کنید با باد همراه باشید. در هر صورت ، بدون شک درجاتی از لرزش دوربین را تجربه خواهید کرد ، از جمله در لحظه آزاد کردن شاتر ، هنگامی که اجزای الکترونیکی درون دوربین شما حرکت می کنند.

هر حرکت یا لرزش می تواند کیفیت کلی تصاویر شما را تحت تأثیر قرار دهد و بنابراین در صورت امکان ، باید حساسیت ISO دوربین خود را افزایش دهید. با عکسبرداری با ISO بالاتر ، برای عکاسی منظره بهتر می توانید با لنز تله عکس های واضح تری بگیرید.

3- در حالت Live View فوکوس کنید

با توجه به اینکه عکاسی از منظره تله کاملاً جزئیات را نشان می دهد ، بزرگنمایی در چنین فاصله کانونی طولانی به معنای این است که بیننده شما قادر خواهد بود از جنبه های بی اهمیت تا تمام نقاط عالی تا کاملاً کوچک ، از تمام اجزای عکس های شما دیدن کند. نکته ها. در هنگام تمرکز فضای خطای کمی برای شما باقی خواهد ماند. در حقیقت ، حتی اگر سوژه شما فقط کمی از تمرکز خارج شده باشد ، کاملاً مشهود خواهد بود.

برای اطمینان از فوکوس واضح هنگام عکاسی با لنز تله ، سعی کنید با Live View در پشت صفحه LCD دوربین خود فوکوس کنید. این روزها اکثر دوربین های دیجیتال از این عملکرد برخوردار هستند ، در حالی که حتی بعضی از آنها دارای نمایشگرهای LCD هستند که می توانند در جهات مختلف متمایل شوند و فوکوس را نیز بیشتر می کنند.

اصولاً Live View به شما این امکان را می دهد که به جای منظره یاب کوچک از صفحه نمایش LCD دوربین خود استفاده کنید و نمایشی بسیار بزرگتر از صحنه ای که می توانید با چشم غیر مسلح مشاهده کنید به شما ارائه می دهد.

با استفاده از Live View ، می توانید موضوع خود را بزرگنمایی کنید تا بتوانید دقیق تر روی یک منطقه خاص فوکوس کنید. به ویژه هنگامی که سوژه دور است ، مثلاً با کوه یا درخت در فاصله دور بسیار مفید است.

4- از ریموت شاتر استفاده کنید

ریموت شاتر معمولاً یکی از آخرین مواردی است که در هنگام خرید لوازم جانبی به ذهن خریدار خطور می کند. با این حال ، این یک وسیله ارزشمند برای عکاسی از منظره است ، به ویژه هنگام استفاده از یک لنز تله فوتو سنگین.

ریموت شاتر شما را قادر می سازد بدون نیاز به لمس دوربین ، شاتر دوربین خود را روشن کنید. این میزان لرزش دوربین را که هنگام تماس فیزیکی هنگام فشار دادن دکمه انتشار شاتر معرفی می کنید ، کاهش می دهد ، که می تواند به شما در گرفتن تصاویر منظره بسیار واضح و بهتر کمک کند.

ریموت شاتر ممکن است به صورت بی سیم ، با بلوتوث یا با استفاده از کابل به دوربین شما متصل شود. معمولاً می توانید در فاصله کمی از دوربین خود بایستید و با فشار دادن دکمه روی ریموت شاتر دوربین را روشن کنید.

دامنه ریموت شاتر در بازار از قیمت ارزان تا گران قیمت کاملاً متفاوت است. معمولاً می توانید گزینه های عالی ساخته شده توسط تولیدکنندگان ثالث را با قیمت های مناسب پیدا کنید.

اگر فاقد ریموت شاتر هستید یا اگر علاقه ای به سرمایه گذاری در آن ندارید ، استفاده از عملکرد تاخیر در شاتر را در دوربین خود در نظر بگیرید. اکثر DSLR ها به شما امکان می دهند تاخیر 2 ثانیه ای تنظیم کنید ، به این معنی که پس از فشار دادن دکمه ، چند ثانیه تا آزاد شدن شاتر وجود دارد. این زمان کافی است تا دوربین شما از حرکت اولیه ای که در اثر تماس فیزیکی شما ایجاد شده است ، بر طرف شود و در نتیجه لرزش دوربین کاهش یابد.

5- لرزشگیر تصویر را روشن کنید

تثبیت کننده تصویر عملکردی است که در بیشتر لنزهای تله وجود دارد و خطر گرفتن عکسهای تار را کاهش می دهد. اساساً ، این لنزها دارای یک عنصر شناور هستند که برای جبران لرزش دوربین هنگام روشن شدن ویژگی لرزشگیر ، به طور خودکار حرکت می کنند.

این ویژگی به ویژه هنگام عکاسی دستی با لنز تله بسیار مفید است. همچنین بهتر است آن را برای عکاسی از چشم انداز در شرایط وزش باد روشن کنید ، زیرا تثبیت کننده تصویر در لنز تله فوتو می تواند لرزش و حرکتی را که در اثر برخورد باد با سه پایه شما ایجاد می شود خنثی کند.

6- یک دیافراگم متوسط را انتخاب کنید

به طور معمول در عکاسی منظره با لنز زاویه دید گسترده ، هدف این است که همه چیز از پیش زمینه تا پشت در کانون توجه باشد. این اغلب به معنای عکسبرداری با دیافراگم های کوچکتر است – بسته به گردش کار و صحنه ، این می تواند از f / 8 تا f / 16 باشد و اغلب شامل گرفتن چندین عکس برای فوکوس استیک است.

عکسبرداری با لنز تله کاملاً متفاوت نیست. شما همچنان می خواهید در لنز خود در محدوده دیافراگم مطلوب عکس بگیرید تا اطمینان حاصل کنید که در نهایت واضح ترین تصاویر را خواهید داشت. در عکاسی منظره ، این به عنوان “نقطه شیرین” لنز شما شناخته می شود و با بیشتر لنزهای تله فوتو ، جایی بین f / 8 و f / 11 سقوط می کند. 

نه تنها با لنز تله ای بین این دیافراگم ها تصاویر واضح تری خواهید گرفت ، بلکه از عمق میدان کافی نیز اطمینان خواهید داشت.

7- صحنه را فشرده کنید

یکی از مزایای استفاده از لنز تله داشتن قابلیت فشرده سازی چشم انداز صحنه است. این دقیقا چه معنی ای می دهد؟ به بیان ساده ، وقتی از لنز تله برای عکسبرداری قسمتهایی از منظره که دورتر از دوربین شما هستند استفاده می کنید ، نتیجه این است که به نظر می رسد بزرگتر و فشرده تر از قبل هستند.

یکی از این کاربردها برای این تکنیک ، عکاسی از ماه است. با استفاده از لنز تله فوتو می توانید ماه را در پس زمینه در مقایسه با سوژه خود در پیش زمینه ، مانند کوه ، به سادگی با فاصله بیشتر ، بسیار بزرگ نشان دهید. اگر بخواهید با همان لنز تله همان صحنه را در همان فاصله بگیرید ، آنگاه ماه و کوه فوق العاده کوچک به نظر می رسند.

مطالب مرتبط:  استفاده از تنش داینامیک در عکاسی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *