عکاسی از خودروی در حال حرکت

عکاسی از خودرو

عکاسی از خودروی در حال حرکت با عکاسی از خودروی پارک شده تفاوتهایی دارد. برخی از خودروها واقعا سریع هستند بنابراین همه دوست دارند که آنها را در عمل ببینند.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: بهترین رینگ لایت برای کاشت ناخن

مکان عکاسی

وقتی صحبت از مکان عکاسی می شود برخی فکر می کنند که باید در اتوبان یا جاده های بین شهری باشد، ولی این کار بسیار خطرناک است. بنابراین باید جاده ای با تراکم ترافیکی بسیار پایین پیدا کنید مثلا یک جاده کوهستانی یا یک جاده ساحلی.

اثر حرکتی

در عکاسی حرکتی می توانید با تار نشان دادن محیط اطراف خودرو اثر حرکتی را نشان دهید، علاوه بر این نشان دادن حرکت چرخها نیز بسیار مهم است.

اهمیت نور

شما باید در ساعتی از روز عکاسی کنید که نور بسیار نرم باشد و از تابش شدید نور خورشید پرهیز کنید. مثلا عکاسی از خودرو در حوالی ظهر بدترین ساعت برای عکاسی است زیرا باعث ایجاد سایه و کنتراست شدید در عکس می شود و ممکن است نتوانید تمام اجزای ظاهری خودرو را در تصویر ثبت کنید. بنابراین سعی کنید در هنگام طلوع یا غروب افتاب عکاسی کنید تا بتوانید با تنظیمات مناسب دوربین تمام اجزای خودرو را در تصویر ثبت کنید.

روشهای عکاسی از خودرو در حال حرکت

1- ACTION FREEZE

به معنی فریز کردن حرکت خودرو می باشد. این روش تصویری شارپ از خودرو را ثبت می کند ولی معایبی نیز دارد. در این روش خودرو در حال حرکت مانند خودروی پارک شده به نظر می رسد ولی در مورد موتور سیکلت یا دوچرخه چنین نیست، یعنی هیچگاه موتور سیکلت یا دوچرخه نمی تواند در حال سکون به شکل ایستاده باقی بماند. مثلا در عکس پایین اگر تصویر راننده در خودرو مشخص نبود ممکن بود بیننده فکر کند که خودرو پارک شده است.

بنابراین در این روش، عکاسی از یک خودروی در حال عبور از میان آب می تواند تکنیک بسیار خوبی برای نشان دادن خودروی در حال حرکت باشد.

همچنین برای عکاسی از خودروهای در حال حرکت در پیست مسابقه نیز می تواند مناسب باشد.

2- CAR TO CAR SHOOTING (عکاسی ماشین به ماشین)

این ساده ترین و بهترین روش برای عکاسی از خودرو در حال حرکت است. نکته اصلی اینجاست که در این روش سرعت حرکت دوربین با سرعت حرکت سوژه برابر است. سعی کنید تا جای ممکن از زمان نوردهی بالاتری استفاده کنید اما دقت کنید که تصویر خودرو باید شارپ باشد. سرعت شاتر 1/60 ثانیه سرعت مناسبی است، با این سرعت تصویر خودرو شارپ و جاده و تمام فضای اطراف خودرو تار به نظر می رسد که به خوبی حرکت خودرو را به نمایش می گذارد.

اگر می خواهید حرکت در پس زمینه بیشتر نمایان شود می توانید سرعت شاتر را پایین تر بیاورید ولی با لرزش دست ممکن است تصویر خودرو تار شود، پس بهتر است سرعت خودرو را بالاتر ببریم تا حرکت در پس زمینه نمایان تر شود. همیشه سعی کنید به سوژه نزدیک باشید و فاصله کانونی لنز را در وایدترین حالت قرار دهید. در این مواقع لرزشگیر لنز و دوربین مفید هستند اما اثر معجزه آسایی نخواهند داشت. برای عکاسی می توانید در صندلی ردیف عقب یا در صندوق عقب بنشینید. نشستن در صندوق عقب زاویه دید بسیار خوبی فراهم می کند ولی خطر پرتاب شدن به بیرون را نیز به همراه دارد.

3- PANNING

پنینگ یک تکنیک عکاسی است که سرعت شاتر آهسته را با سرعت حرکت دوربین ترکیب می کند تا احساس سرعت در اطراف یک جسم متحرک ایجاد کند. این روش عکاسی به طور معمول بر روی موضوعی انجام می شود که به صورت افقی نسبت دوربین حرکت می کند.

در واقع خودرو باید نسبت به لنز دوربین عکاسی شما زاویه 90 درجه داشته باشد همچنین نباید خودرو به سمت شما در حال حرکت باشد ولی این کار چندان راحتی نیست. در این روش سرعت شاتر نرمال دوربین 1/40 تا 1/80 ثانیه است اما اگر لرزشگیر دوربین یا لنز را روشن کنید می توانید تا 1/25 ثانیه هم عکاسی کنید. هرچه حرکت خودرو سریعتر باشد عکاس راحت تر می تواند حرکت افقی دوربین خود را تنظیم کند و از لرزشهای ناخواسته دست جلوگیری می شود.

4- RIGS

یکی از جالب ترین وسایل برای عکاسی از خودروی در حال حرکت استفاده از RIG یا نگهدارنده دوربین عکاسی است.

این نگهدارنده ها برای عکاسی از قسمتهای خاصی از خودرو یا حتی برای کل خودرو استفاده می شود. ثابت بودن دوربین عکاسی این امکان را به شما می دهد تا از نوردهی های طولانی استفاده کنید.

لرزش دوربین هنگام عکاسی بستگی به استحکام میله نگهدارنده دارد. البته حرکت در جاده های ناهموار نیز می تواند باعث لرزش دوربین و تاری تصویر خودرو شود. این نگهدارنده ها توسط مکنده های قوی به بدنه خودرو متصل می شوند. برای داشتن دید وسیع تر می توانید از لنزهای واید یا از میله های نگهدارنده بلندتر استفاده کنید. ولی استفاده از میله بلندتر می تواند باعث لرزش دوربین و تاری عکس شود. در عکاسی با تکنیک RIG معمولا تصویر میله نگهدارنده دوربین در عکس ثبت میشود که با استفاده از نرم افزار فتوشاپ آن را حذف می کنند.

 

مطالب مرتبط

آشنایی با تاریخچه دوربین عکاسی نیکون

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *