عکاسی از تظاهرات

یکی از سخت ترین چیزها برای عکاسی یک صحنه اکشن یا موقعیتی است که در آن اتفاقات زیادی همزمان در حال رخ دادن هستند. به همین دلیل است که بسیاری از عکاسان – آماتور یا حرفه ای – چندان مشتاق عکاسی از اعتراضات نیستند.

گرفتن عکس از تظاهرات و رویدادهایی با ماهیت مشابه چالش برانگیز است.

با این حال، این چیزی است که می تواند بسیاری را مجذوب خود کند، به خصوص عکاسانی که وقف استفاده از عکس های خود برای گفتن یک داستان یا کاوش و به اشتراک گذاری یک پیام هستند.

 

قیمت انواع رینگ لایت اورجینال در فروشگاه مینیاتور

عکاسی از تظاهرات 1

عکاسی از تظاهرات 1

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: فاصله مناسب از رینگ لایت چقدر است؟

به همین ترتیب، عکاسی از تظاهرات به عکاسان اجازه می دهد تا احساسات واقعی و خام را تجربه کنند. به ترسیم تصویر واضح تری از چیزهایی که اتفاق افتاده یا در حال وقوع هستند کمک می کند. در بسیاری از موقعیت‌ها، عکاسی از تظاهرات می‌تواند به توضیح بهتر برخی مسائل یا حوادث کمک کند.

با این حال، از آنجایی که اقدامات اعتراضی رویدادهایی هستند که افراد زیادی را درگیر می‌کنند و در آن بسیاری از اتفاقات همزمان در حال وقوع هستند، گرفتن عکس‌های خوب می‌تواند دشوار باشد. 

کل صحنه (و تجربه) ممکن است کمی بیش از حد هیجان انگیز باشد و ممکن است یک عکاس را تحت تأثیر قرار دهد. به همین دلیل است که اگر تصمیم دارید به عکاسی تظاهرات بپردازید، مهم است که بدانید چه کاری انجام می‌دهید (و به چه چیزی وارد می‌شوید).

عکاسی از تظاهرات 2

نکاتی که باید هنگام عکاسی از تظاهرات به خاطر بسپارید
قبل از تصمیم گیری برای گرفتن عکس از یک تظاهرات، برای یک عکاس ضروری است که چندین چیز را به خاطر بسپارد:

1- اول از همه؛ منطقه یا محل اعتراض را مطالعه کنید. اگر می توانید نقشه را مطالعه کنید و از آن کپی کنید. این به شما این امکان را می دهد که در صورت وقوع اتفاقی در حین اعتراض، نقاط خروجی احتمالی را یادداشت کنید.
2- به معترضانی که پلاکاردها یا تابلوهایی را در دست دارند، مخصوصاً معترضان بزرگ، توجه داشته باشید. حتی در تظاهرات مسالمت آمیز، بسیاری از شرکت کنندگان تابلوها و پلاکاردهایی در دست خواهند داشت که می توانند به راحتی تاب بخورند و به شما یا وسایل دوربین شما ضربه بزنند. پس تمام تلاش خود را بکنید که خیلی نزدیک نباشید. علیرغم برنامه ریزی دقیق و انجام همه کارها برای حفظ آرامش و ایمن بودن تظاهرات، همچنان ممکن است حوادثی رخ دهد.
3- همگام شدن با تمام اقداماتی که در اعتراض اتفاق می افتد آسان نیست. پس مطمئن شوید که آماده هستید. اطمینان حاصل کنید که تجهیزات شما از جمله باتری یدکی، فلاش و حتی دوربین یدکی کامل است. به همین ترتیب، شما همچنین باید خود را برای همه اقدامات آماده کنید. بنابراین خود را از نظر فیزیکی آماده کنید. آماده باشید تا وارد عمل واقعی شوید. ویتامین های اضافی مصرف کنید و پیراهن اضافی بیاورید. این به شما این امکان را می دهد که تمام اقدامات را دنبال کنید و به شما کمک می کند عکس های دراماتیک بگیرید.
4- فراموش نکنید که یک لنز زوم تله فوتو خوب، لنز زوم میان رده و لنز واید همراه داشته باشید.
5- از دوربین و لنز با آب بندی آب و هوا استفاده کنید. این ابزار شما را در برابر آب و گرد و غبار مقاوم می کند.
6- لباس مناسب بپوشید شما به یک مهمانی یا یک جلسه کاری نمی روید، بنابراین تا می توانید لباس راحتی بپوشید. راحت‌ترین شلوار جین، محکم‌ترین کفش‌های پیاده‌روی و پیراهن نخی شما این کار را می‌کند. اگر فصل بارانی است، فراموش نکنید که یک ژاکت کلاه دار، یک پانچو یا یک کت بارانی به همراه داشته باشید. اگر آفتاب زیاد است، از عینک آفتابی استفاده کنید. همچنین می توانید روسری یا کلاه بپوشید. در صورتی که کسی از اسپری فلفل یا گاز اشک آور استفاده کند، اینها نیز از شما محافظت می کنند.
7- از آنجایی که افراد زیادی در تظاهرات حضور خواهند داشت، از عکاسان دیگر، از جمله کسانی که با دوربین تلفن همراه خود عکس می گیرند، انتظار داشته باشید. به این ترتیب، مهم است که فضای خود را بشناسید و علامت گذاری کنید. همیشه با یک یا دو خط آماده باشید – مانند «لطفا فضای من را نپوشانید. من قبل از آمدن تو در این موقعیت بودم.» – این به ایجاد فضای بصری که به درستی متعلق به شماست کمک می کند.
8- حتی اگر ده‌ها عکاس در این رویداد عکس می‌گیرند، تمام تلاش خود را بکنید تا همه اقدامات مهم را از دست ندهید. فقط به این دلیل که عکاسان دیگر آنجا هستند به این معنی نیست که می توانید راحت باشید و فقط از صحنه هایی که دوست دارید عکس بگیرید! به یاد داشته باشید، همه چیز در یک اعتراض عملا هر دقیقه اتفاق می افتد.
9- به پلیس توجه کنید. هیچ قانونی را زیر پا نگذارید مگر اینکه بخواهید شب را در زندان بگذرانید. اگر اوضاع داغ شد و اقدامات خشونت آمیز رخ داد، با سایر عکاسان و اعضای رسانه همراه باشید. به پلیس هم نزدیک باشید فراموش نکنید که به کسی در خانواده یا محل کار خود بگویید که کجا می روید.
10- استفاده از ضد آفتاب را فراموش نکنید، به خصوص اگر اعتراض در تابستان یا در گرم ترین زمان روز انجام شود.
11- در آخر فراموش نکنید که یک بطری بزرگ آب به همراه داشته باشید. هیدراتاسیون در یک موقعیت بسیار فعال مانند اعتراض مهم است. اگر به خوبی هیدراته نشوید، ممکن است در وسط صحنه بیهوش شوید.

عکاسی از تظاهرات 3

عکاسی از تظاهرات 3

نکات عکاسی اعتراضی

اکنون که مراحل آماده سازی را انجام داده اید، در اینجا نکاتی را دنبال کنید تا مطمئن شوید که عکس های اعتراضی شما درست از آب در می آیند.

نزدیک عمل باشید
شما باید احساسات افراد درگیر در اعتراض را به تصویر بکشید. اگرچه می توانید از نزدیک عکس های شدید بگیرید، اما حواستان باشد که چه نوع معترضانی را پوشش می دهید. به عنوان مثال، اگر نمی خواهند هویتشان فاش شود و نوعی لباس مبدل به تن دارند. خودتان را مجبور نکنید که از آنها بدون ماسک یا هر چیزی که دارند عکس بگیرید.

از کل اکشنی که در اطراف شما اتفاق می افتد عکس بگیرید
… اما به صحنه های به یاد ماندنی تر توجه بیشتری کنید. به عنوان مثال، در اعتراضی که از مقامات خواسته می‌شود برای افزایش آدم‌ربایی‌ها در یک منطقه کاری انجام دهند، صحنه‌ای را اولویت‌بندی کنید که یک مادر و پسر یا دخترش که مدت‌ها پیش از دست داده بود، پس از سال‌ها جدایی، زمانی که کودک ربوده شد، دوباره به هم پیوستند. یا اگر خانواده ای روی صحنه می رود تا درباره خطرات خشونت در خانه صحبت کند، چند عکس خوب از آنها بگیرید. اینها صحنه های خاطره انگیزی هستند که برای مدتی در ذهن مردم می مانند.

عکس گرفتن از تابلوها یا پلاکاردهای اعتراضی را فراموش نکنید
این راه خوبی برای بیان ماجرای اعتراض است. همچنین، گرفتن صحنه هایی که درگیری دو طرف را نشان می دهد مهم است. لازم نیست دعوا یا درگیری باشد. این می تواند یک عکس ساده باشد که معترضان را در یک طرف و پلیس را در طرف دیگر نشان می دهد.

عکس هایی بگیرید که تعداد تخمینی از جمعیت را نشان می دهد
می توانید با استفاده از یک لنز واید، یا یک لنز تله فوتو، یا از پشت بام یا بالاترین طبقه یک ساختمان عکاسی کنید.

در نهایت، عکاسی RAW را فراموش نکنید
این به شما فضای بیشتری برای ویرایش خلاقانه می دهد. با این حال، از آنجایی که عکس‌های RAW می‌توانند فضای زیادی را اشغال کنند، باید فضای ذخیره‌سازی یا حافظه اضافی برای تصاویر خود داشته باشید.

عکاسی از تظاهرات 4

عکاسی از تظاهرات 4

نمونه هایی از عکس های اعتراضی سال های اخیر

برای اینکه تصوری از ظاهر یک عکس اعتراضی داشته باشید، نمونه‌هایی از موثرترین عکس‌های اعتراضی سال‌های اخیر را در لینک های زیر ببینید:

Jeff Widener’s Tiananmen Square Tank Man, June 1989. پس از کشتار میدان تیان‌آن‌من در چین، مردی ناشناس در مقابل چهار تانک ایستاد و آنها را از حرکت بیشتر باز داشت. مرد ناشناس به نماد مقاومت در برابر رژیم طاغوت تبدیل شد. عکس مذکور به یکی از تاثیرگذارترین تصاویر تمام دوران تبدیل شد.

Devin Allen’s the Million Man March, October 2015.. این عکس توسط دوین آلن، دختر کوچکی را نشان می دهد که به عنوان دختر یک افسر پلیس بازنشسته بالتیمور، مایکل ای. وود، جونیور شناسایی شده است. اداره پلیس بالتیمور

Ricky Flores’ rally in front of the United Nations in 2000. این عکس اعضای «زنان در سوگ و خشم» را نشان می‌دهد که در اعتراض به تبرئه افسران پلیسی که به آمادو دللوی غیرمسلح شلیک کردند، اعتراض کردند. زنان چادر مشکی پوشیده بودند و عکس های قربانی را در دست داشتند.

Jeff Lautenberger’s Occupy Demonstration in Oklahoma, October 2011. عکس لاتنبرگر مردی را نشان می دهد که دهان خود را با اسکناس یک دلاری پوشانده است. روی اسکناس عبارت #تسخیر با حروف درشت نوشته شده است.

Jonathan Bachman’s Black Lives Matter Baton Rouge protest against police officers in riot gear, July 2016. یک زن آفریقایی-آمریکایی تنها و سرکش در مقابل دو افسر پلیس ضد شورش ایستاده بود.

اینها نمونه هایی از عکاسی اعتراضی خوب هستند. اگر تمرین کنید و همه چیزهایی را که از هر پروژه یاد می‌گیرید به خاطر داشته باشید، طولی نمی‌کشد که شما نیز یک عکس اعتراضی استثنایی خلق می‌کنید.

 

مطالب مرتبط: آموزش روتوش صورت در فتوشاپ

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *