عکاسی آفوکال

عکاسی آفوکال یا عکسبرداری غیر کانونی تکنیکی است در عکاسی که بجای اتصال لنز بر روی بدنه دوربین عکاسی از دستگاههایی مانند میکروسکوپ یا تلسکوپ استفاده می شود. از عکاسی فوکال برای عکاسی و تحقیقات علمی استفاده می شود.

 

عکاسی فوکال با هرسیستمی که بتواند تصویر مجازی از نور موازی تولید کند کار می کند. تنظیمات عکاسی فوکال به این دلیل کار می کنند که چشمی دستگاه تصویربرداری نور هم افزایی را تولید می کند و لنز دوربین در بینهایت فوکوس می کند و یک سیستم کانونی بدون همگرایی یا واگرایی خالص در مسیر نور بین دو دستگاه ایجاد می کند.

 

 

در این سیستم دستگاه برروی جسم فوکوس کرده و دوربین در بالای چشمی در نزدیکترین جای ممکن قرار گرفته است. اشکال سیستم این است که دارای یک نسبت کانونی بالا با یک تصویر متناسب با نورکم است. همچنین یک نسبت کانونی بالا به معنای باریک بودن میدان دید است. میدان دید را می توان با استفاده از موارد زیر محاسبه کرد.

\alpha ={d \over f}\times {180 \over \pi }\equiv {180d \over \pi f}

\alpha =2\arctan {d \over 2f}

استفاده از تلسکوپ های نوری

یکی از روش های عکاسی فوکال، سوارشدن دوربینی است که لنز آن به پشت چشمی یک تلسکوپ نوری کپلریان متصل است. این ترکیب به لنز یک فوکوس طولانی را می دهد. در گذشته عکاسی فوکال با استفاده دوربین های 35 میلی متری یک روش عکاسی بسیار دشوار بود.

 

عکاسی آفوکال دیجیتال

با ظهور دوربین های عکاسی دیجیتال عکاسی فوکال رواج بیشتری پیدا کرد زیرا این دوربین به خاطر داشتن حجم کوچک به راحتی برروی تلسکوپ سوار می شوند.

یک دستگاه ثابت با کمترین قطعات متحرک که دارای تنظیماتی مانند فوکوس خودکار، نوردهی خودکار و تایمر برای زمان نوردهی می باشد و این امر باعث می شود که عکاسی فوکال با دوربین های دیجیتال آسان شود.

 

عکاسی نجومی آفوکال

یکی از راههای اتصال دوربین به تلسکوپ این است که دوربین عکاسی را بدون لنز مستقیما به تلسکوپ وصل کنیم، که این کار از طریق تبدیل کننده هایی انجام می شود.

 

 

علاوه بر روشهای فوق مبدل هایی وجود دارند که در قسمت جلویی لنز دوربین نصب می شوند که به آنها مبدل های تله ساید گفته می شود.این لنزها عرض پرتو ورودی نور را تغییر می دهند بدون اینکه بر واگرایی پرتو تاثیر بگذارند بنابراین می توانند فاصله کانونی موثر را بدون افزایش نسبت کانونی تا 3 برابر تغییر دهند.

 

مبدل هایی وجود دارند که می توانند فاصله کانونی موثر را تا 14 برابر نیز تغییر دهند و می توان آنها را با اکثر لنزهای دوربین عکاسی دیجیتال سازگار کرد.

مطالب مرتبط: عکاسی سه بعدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *