عمق میدان در عکس

وقتی در حال عکاسی از یک تصویر هستید، داستانی را نیز برای بیننده تعریف می کنید. وظیفه شما این است که به آنها بگویید کجا را باید نگاه کنند و توجه آنها را به عناصر کلیدی عکس معطوف کنید. تعدادی ابزار وجود دارد که می توانید از آنها برای بیان “داستان” تصویر خود استفاده کنید. یکی از این ابزارها عمق میدان (dof) است.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت بزرگ

 

عمق میدان چیست؟

به عبارت ساده تر، عمق میدان میزان فوکوس بودن تصویر شماست. به عبارت فنی تر، عمق میدان فاصله ای است در یک تصویر که در آن اشیا “به طور قابل قبولی در فوکوس” ظاهر می شوند یا سطح “شارپنس قابل قبول” دارند.

چرا از عمق میدان در عکاسی استفاده می کنیم؟

کنترل مقدار عکسی که در فوکوس است یکی از بهترین ابزارهای عکاس برای کمک به جلب نظر بیننده به جایی است که می خواهید. برای مثال، مناظر معمولاً طوری عکس می‌گیرند که همه چیز در فوکوس باشد، بنابراین عکاسان از دیافراگم‌های لنز کوچک (مانند f11 یا f16) عکس می‌گیرند.

با این حال، می‌توانید با فوکوس کردن تنها بخشی از عکس، لایه‌بندی در تصویر خود ایجاد کنید. اگر برخی از اشیاء پیش زمینه خارج از فوکوس دارید (مثلاً برخی از برگ ها)، آنها به تصویر شما عمق می دهند. بیننده واقعاً احساس می کند که از میان آن برگ ها به سوژه اصلی شما نگاه می کند. برای دستیابی به این اثر، با دیافراگم لنز بازتر (به عنوان مثال f/2.8 یا f1.4) عکس بگیرید.

چه عواملی بر عمق میدان تاثیر می گذارند؟

چند عامل مختلف بر عمق میدان در عکاسی دیجیتال تأثیر می‌گذارند، صرف نظر از اینکه از دوربین DSLR یا گوشی هوشمند استفاده می‌کنید. این عوامل عبارتند از: فاصله کانونی، دیافراگم، فاصله دوربین تا سوژه و اندازه سنسور.

با درک این عوامل و تنظیمات دوربینی که آنها را کنترل می کنند، می توانید این افکت عکاسی را برای افزایش عمق میدان، بهبود کیفیت تصویر، جابجایی بین فوکوس شارپ و فوکوس ملایم دستکاری کنید و به طور کلی تنوع بیشتری به نمونه کار عکاسی شما می دهد.

چگونه فاصله کانونی بر عمق میدان تاثیر می گذارد؟

فاصله کانونی لنز دوربین به عمق میدان کمک می کند: فاصله کانونی بیشتر مربوط به عمق میدان کمتر و فاصله کانونی کوتاهتر مربوط به عمق میدان بیشتر است.

به طور کلی، لنزهای زاویه باز عمق میدان عمیق تری نسبت به لنزهای تله فوتو دارند که می توانند فاصله فوکوس چشمگیری را ارائه دهند، اما گاهی اوقات در گزینه ها محدودتر هستند. از سوی دیگر، یک لنز زوم فواصل فوکوس متعددی را ارائه می دهد و بنابراین می تواند مجموعه وسیعی از کارهای عکاسی را انجام دهد.
در عکاسی، حرف “f” مخفف فاصله کانونی لنز است. یک f بزرگ به این معنی است که لنز به فرد اجازه می دهد یک نقطه کانونی را در فاصله دورتر انتخاب کند. فاصله کانونی در اندازه گیری مولفه بعدی در عکاسی عمق میدان بسیار مهم است: دیافراگم.

دیافراگم چگونه بر عمق میدان تاثیر می گذارد؟

درک اینکه چگونه دیافراگم بر رابطه سوژه با پس زمینه آن تأثیر می گذارد، یکی از اولین گام ها برای تبدیل شدن به یک عکاس بهتر است.
دیافراگم میزان بزرگی دهانه‌ای است که نور را به داخل می‌دهد، که با F-stop بیان می‌شود. F-stop غیر منطقی هستند، زیرا هرچه تعداد آنها بزرگتر باشد، دهانه کوچکتر است. بنابراین یک f کوچک برابر با دیافراگم بزرگ است.
برای مثال، f2.8 دو برابر f4 نور و 16 برابر f11 به دوربین اجازه می دهد. دیافراگم بر عمق میدان تأثیر می‌گذارد: دهانه‌های بزرگ‌تر عمق میدان کمتری ایجاد می‌کنند، در حالی که دهانه‌های کوچک‌تر باعث می‌شود تصویر بیشتر در فوکوس باشد.

اعداد F-stop در تمام تجهیزات عکاسی یکسان نیستند و می توانند به نوع دوربین شما بستگی داشته باشند. اکثر عکاسانی که با دوربین نیکون یا کانن عکاسی کرده‌اند، با برخی از f-stopهای رایج در مقیاس دیافراگم آشنا هستند:

f/1.4 (دیافراگم بسیار بزرگ برای ورود نور تا حد امکان)
f/2.0 (نصف نور f/1.4 را می دهد)
f/2.8 (نصف نور f/2.0 را می دهد)
f/4.0
f/5.6
f/8.0
f/11.0
f/16.0
f/22.0
f/32.0 (کوچکترین دیافراگم استاندارد، تقریباً هیچ نوری را وارد نمی کند)
به یاد داشته باشید که هر عدد f-stop یک تنظیم دیافراگم را در رابطه با حداکثر دیافراگم لنز نشان می دهد. هر چه مقدار مخرج عدد f-stop بزرگتر باشد، نور کمتری به سنسور دوربین می رسد.

چگونه فاصله دوربین تا سوژه بر عمق میدان تاثیر می گذارد؟

فاصله دوربین-سوژه فاصله بین دوربین شما و سوژه شما است. هر چه فاصله دوربین و سوژه کمتر باشد – یا به عبارت دیگر، هر چه به سوژه خود نزدیکتر باشید – عمق میدان کمتر است.

تصور کنید قبل از اینکه به دیوار برخورد کنید، هشت فوت فضا در مقابل خود دارید. اگر سوژه شما همسطح با دیوار باشد و دوربین شما هشت فوت فاصله داشته باشد، عمق میدان صفر است (و جلوه مورد نظر در تصویر شما نشان داده نمی شود). حالا تصور کنید که سوژه شما تا یک فوتی دوربین حرکت می کند. به طور ناگهانی، عمق میدان افزایش یافته است و اثر در تصویر شما نمایش داده می شود.

اندازه سنسور چگونه بر عمق میدان تاثیر می گذارد؟

اندازه سنسور دوربین آخرین فاکتور مهم در عمق میدان است. اگر سایر عوامل یکسان باشند – دیافراگم، فاصله کانونی، فاصله دوربین تا سوژه – یک حسگر بزرگتر عمق میدان کمتری خواهد داشت. به طور کلی دوربین هایی با سنسورهای کوچکتر عمق میدان بیشتری دارند.

اندازه سنسور بین مدل های دوربین متفاوت است. دوربین های دارای سنسورهای فول فریم دارای مساحت سطح زیادی هستند در حالی که دوربین هایی با سنسورهای جدیدتر APS-C دارای سطح کمتری هستند. اندازه سنسور عامل مهمی در انتخاب دوربین برای استفاده است، زیرا به طور مستقیم بر کیفیت عکس‌های شما (و در نتیجه، بیان خلاقانه شما) تأثیر می‌گذارد.

آیا سرعت شاتر بر عمق میدان تاثیر می گذارد؟

یکی از عواملی که بر عمق میدان تأثیر نمی گذارد؟ سرعت شاتر.

در حالی که تغییر سرعت شاتر ممکن است تأثیر متفاوتی بر عمق میدان شما داشته باشد، آنچه در واقع اتفاق می‌افتد این است که دیافراگم شما برای متعادل کردن مقدار جدید نور تغییر می‌کند.

نحوه اضافه کردن عمق میدان در یک DSLR در چهار مرحله:

بهترین راه برای یادگیری نحوه بدست آوردن عمق میدان، بازی با تنظیمات دوربین و گرفتن عکس های مختلف است. در اینجا نحوه تشخیص عمق میدان در یک DSLR آمده است.

1- چیزی برای عکاسی پیدا کنید (هر شی کوچکی به خوبی کار می کند) و آن را کاملاً نزدیک دوربین خود قرار دهید.
2- دوربین خود را در حالت اولویت دیافراگم قرار دهید، دیافراگم خود را تا حد امکان باز کنید (در حالت ایده‌آل f/2.8 یا بیشتر)، و روی جسم فوکوس کنید.
3- یک عکس بگیرید، سپس دیافراگم خود را کمی بیشتر ببندید (مثلاً f5.6) و عکس دیگری بگیرید. در نهایت، دیافراگم خود را حتی بیشتر ببندید (مثلاً f16) و یک عکس دیگر بگیرید.
4- اکنون به هر سه عکس نگاه کنید و خواهید دید که چگونه با دیافراگم کوچکتر (عدد f-stop بالاتر) عکس را بیشتر در فوکوس قرار می دهید.

نحوه اضافه کردن عمق میدان در آیفون در 6 مرحله:

با شروع آیفون 7 پلاس و iOS 10.1، هر آیفونی با دوربین دوگانه می‌تواند عکس‌هایی با عمق میدان مشابه دوربین‌های DSLR بگیرد.

1- برنامه دوربین خود را باز کنید.
2- انگشت خود را روی «حالت پرتره» بکشید.
3- سوژه خود را قفل کنید
4- هر دستورالعملی را روی صفحه نمایش دنبال کنید.
5- هنگامی که علامت “اثر عمق” ظاهر شد، فوکوس خود را دوباره روی سوژه خود قفل کنید. روشنایی را به اثر دلخواه خود تنظیم کنید، سپس شاتر را فشار دهید.
6- هنگام استفاده از این حالت، مطمئن شوید که آیفون خود را ثابت نگه دارید (یا استفاده از سه پایه را در نظر بگیرید)، زیرا این فرآیند کمی بیشتر از یک عکس معمولی طول می کشد. اگر تلفن شما حرکت می کند، تصویر حاصل ممکن است تار باشد.

چگونه عمق میدان را در عکس های خود کاهش دهیم؟

فرض کنید می خواهید یک افکت عمق میدان کم در عکس های خود ایجاد کنید، جایی که یکی از جنبه های عکس را برای فوکوس بودن مشخص می کنید. معمولاً این سوژه پیش‌زمینه شماست، با پس‌زمینه تا حدودی. برای ایجاد عمق میدان کم در یک DSLR، باید:

1- از دیافراگم بازتر استفاده کنید

هر چه نور بیشتری وارد کنید، ایجاد آن عمق میدان کم آسان تر است.

2- از یک لنز تله فوتو برای عکاسی از یک شی که نسبتا نزدیک است استفاده کنید

افزایش فاصله کانونی (عدد f بزرگتر) یک لنز تله فوتو فرصت های بیشتری را در اختیار عکاس قرار می دهد. در حالی که برخی از آماتورها بر این باورند که چنین لنزهایی فقط برای عکاسی از اجسام دور با فوکوس واضح و یکنواخت استفاده می‌شوند، اما در واقع می‌توان از آن‌ها برای ایجاد جلوه شگفت‌انگیز عمق کم در پرتره‌های نزدیک استفاده کرد.

3- از نظر فیزیکی به سوژه خود نزدیکتر شوید

اگر لنز تله ندارید، مشکلی نیست. با نزدیک‌تر شدن فیزیکی به جسمی که از آن عکس می‌گیرید، می‌توانید از تمام مزایایی که در غیر این صورت یک لنز طولانی‌تر فراهم می‌کند، لذت ببرید – از جمله توانایی فوکوس به روشی که عمق میدان کم ایجاد می‌کند.

دایره سردرگمی چیست؟

هنگامی که عمق میدان را تعیین می کنید، دایره سردرگمی یک عنصر مهم است.
عکاسان به صفحه فوکوس دو بعدی اشاره می کنند که در آن اشیاء با واضح ترین درجه فوکوس ظاهر می شوند. این هواپیما در عمق میدان قرار دارد.

. دایره سردرگمی به مقادیر دیافراگم اشاره دارد که لنز شما قادر است در آن فوکوس کند.
. این دایره سردرگمی همچنین درجه تحملی است که چشم انسان قبل از اینکه بین یک شی خارج از فوکوس و یک شی در کانون تمایز قائل شود. به عبارت دیگر، در حالی که ممکن است یک تصویر واقعاً کاملاً در فوکوس نباشد، در فوکوس ظاهر می‌شود زیرا چشم انسان واقعاً نمی‌تواند بین چیزی که کمی خارج از فوکوس است و چیزی که کاملاً در فوکوس است تشخیص دهد.

مطالب مرتبط: چرا در عکاسی از حالت دستی استفاده می کنیم؟
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *