عمق میدان در عکاسی ماکرو

عمق میدان مقدار فاصله بین نزدیکترین و دورترین اشیاء است که در یک عکس با فوکوس قابل قبول واضح ظاهر می شود، بسته به نوع دوربین، دیافراگم و فاصله فوکوس متفاوت است. اگر به عکاسی ماکرو علاقه دارید، احتمالاً این را می دانید و زمانی که در فواصل ماکرو عکاسی می کنید بسیار مهم است.

این تصویر با یک لنز ماکرو 100 میلی‌متری با یک مبدل متصل شده و در فاصله 4 اینچی از جسم برای دستیابی به این نوع بزرگ‌نمایی انجام شده است. دستیابی به عمق میدانی که در اینجا می بینید غیرممکن است، زیرا هیچ راهی برای فوکوس کردن کل حلقه با این فاصله کانونی و این فاصله تا جسم وجود ندارد.

در این تصویر خاص f/8 به شما عمق میدان بسیار کم می دهد، بنابراین اگر عمق میدان بیشتری میخواهید ، به نظر می رسد f/32  انتخاب بهتری باشد. اما اگر دقیق‌تر نگاه کنید، متوجه می‌شوید که به این راحتی نیست.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: << رینگ لایت حرفه ای >>

 

تصویر بزرگ‌نمایی‌شده به شما نشان می‌دهد که f/8 عمق میدان کم‌تری دارد، اما به دلیل اینکه نشان‌دهنده نقطه‌ی شیرین این لنز است، جزئیات فوق‌العاده‌ای را در مناطق فوکوس‌شده به شما می‌دهد. از طرف دیگر f/32 به شما عمق میدان بیشتری می دهد، اما به طور کلی فاقد جزئیات است.

این فقدان جزئیات به دلیل پراش است، یعنی خمیدگی جزئی نور در حین عبور از لبه یک جسم که به تصویر عکاسی شده یک جلوه فوکوس ملایم می دهد. بنابراین، فوکوس شارپ و عمق میدان زیاد در این تصویر به دلیل محدودیت های نوری غیرممکن است.

یک راه حل عالی برای این محدودیت ها Focus Stacking (همچنین به عنوان ادغام سطح کانونی، Z-Stacking یا Focus Blending نیز شناخته می شود) است که تصاویر عکاسی شده با فواصل فوکوس مختلف را در یک تصویر نهایی با عمق میدان بیشتر ترکیب می کند.

این تکنیک تنها در صورتی امکان پذیر است که دوربین، و تمام عناصر روی تصویر کاملا ثابت باشند، بنابراین استفاده از یک سه پایه واقعا مهم است.

فاکتور مهم دیگر، عکاسی و فوکوس بدون دست زدن به دوربین است. در این تصویر خاص، دوربین به یک کامپیوتر متصل شده بود و از یک برنامه عکسبرداری از راه دور برای فوکوس کردن تصویر استفاده شد.

بهترین راه برای ثبت این تصاویر این است که ابتدا با فوکوس بر روی نزدیکترین منطقه شروع کنید، سپس به عکاسی ادامه دهید، مطمئن شوید که تمام طول فوکوس را پوشش داده اید (با هر عکس متوالی فوکوس را از دوربین دورتر کنید). برای تنظیم دقیق فوکوس برای هر عکس، فقط از ریموت شاتر و برنامه از راه دور استفاده کنید.

تعداد نهایی عکس‌ها بستگی به این دارد که می‌خواهید تصویرتان چقدر دقیق باشد، اما به خاطر داشته باشید که هر چه تعداد عکس‌های بیشتری داشته باشید، پردازش آن سخت‌تر می‌شود. این تصویر خاص با ادغام 21 تصویر ساخته شده است.

مطالب مرتبط: معروف ترین عکاسان پرتره
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *