سرعت شاتر مناسب در عکاسی

سرعت شاتر یکی از مهمترین تنظیماتی است که باید به عنوان یک عکاس بدانید. این کار اساسی تر از این نمی شود. به طور خاص ، سرعت شاتر مدت زمانی است که سنسور دوربین (یا فیلم) شما در معرض نور قرار دارد – اساساً مدت زمانی که دوربین شما برای گرفتن عکس صرف می کند. هرچند به نظر ساده می رسد ، سرعت شاتر تأثیر زیادی بر نحوه نمایش تصاویر دارد. در این مقاله ، مهمترین نکات را برای درک سرعت شاتر و انتخاب بهترین تنظیمات ممکن برای عکسهای شما بیان خواهیم کرد.

1- ارتباط سرعت شاتر با نوردهی را بدانید

بزرگترین و بارزترین کاری که سرعت شاتر انجام می دهد روشن یا تاریک شدن عکس های شما است.

سرعت شاتر در قرار گرفتن در معرض تأثیر می گذارد. از نظر جسمی میزان نوری را که گرفته اید تغییر می دهد.

می توانید به این فکر کنید مثل بیرون رفتن در طوفان باران. اگر فقط برای چند ثانیه باید بیرون بیایید ، خوب خواهید شد – اما اگر چند دقیقه بیرون باشید ، خسته خواهید شد.

این خیلی متفاوت از آنچه در عکاسی اتفاق می افتد نیست. سرعت شاتر طولانی – قرار گرفتن در معرض نور سنسور برای مدت زمان قابل توجهی – به این معنی است که عکس شما روشن تر خواهد شد. سرعت شاتر کوتاه به این معنی است که شما نور کمتری را ضبط می کنید ، زیرا سنسور شما برای مدت زمان طولانی در معرض نور نیست.

این باید منطقی باشد روشنایی عکس به مدت زمانی که سنسور دوربین شما دنیا را می بیند بستگی دارد. در اینجا یک مثال سریع آورده شده است:

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت برای عکاسی از غذا

 

2- تعریف سرعت شاتر را به خاطر بسپارید

چرا آن را سرعت شاتر می نامیم؟

واقعاً ساده است. یک پرده شاتر فیزیکی جلوی سنسور دوربین شما نشسته و مسیر نور را مسدود می کند. هنگام عکس گرفتن ، پرده شاتر از مسیر خارج شده و به نور اجازه می دهد تا به سنسور دوربین شما ضربه بزند.

چه مدت نور به هر نقطه از سنسور دوربین شما برخورد می کند؟ این سرعت شاتر است.

بنابراین ، تعریف فنی سرعت شاتر این است: مدت زمانی که سنسور دوربین (یا فیلم) شما در معرض نور قرار دارد.

3- محدوده سرعت شاتر موجود را پیدا کنید

هر دوربین محدوده ای از سرعت شاتر دارد که در واقع به شما امکان تنظیم می دهد. به عنوان مثال ، دوربین شما ممکن است از 1/4000 ثانیه تا 30 ثانیه نوردهی را ثبت کند.

برای تنظیم این ، شما باید در حالت دستی یا حالت اولویت شاتر باشید (در بیشتر دوربین ها به عنوان “S” یا “Tv” نشان داده می شود). این چیزی نیست که بتوانید از طریق خودکار به آن دسترسی پیدا کنید – در خودکار ، دوربین شما بدون ورودی شما سرعت شاتر را انتخاب می کند.

اگر عکس روشن تری می خواهید ، از سرعت شاتر بیشتر استفاده کنید. لازم نیست تا 30 ثانیه هم باشد. حتی چیزی در حدود 100/1 ثانیه یا 25/1 ثانیه در بیشتر مواقع به خوبی کار می کند و به اندازه کافی عکس روشن به شما می دهد.

این محدوده ها کاملاً معمولی هستند. و صادقانه بگویم ، شما بندرت چیز دیگری می خواهید یا به آن احتیاج دارید. حتی دوربین هایی با 1/4000 تا 30 ثانیه برای بیشتر اهداف کافی هستند.

همچنین ، نمی توانید فقط مقداری را در آن محدوده انتخاب کنید. تا آنجا که می تواند سرگرم کننده باشد ، هیچ دلیلی عملی برای دوربین ها وجود ندارد که اجازه سرعت شاتر عجیب و غریب مانند 1/7878 ثانیه یا 1/99 ثانیه را بدهند.

درعوض ، بسته به دوربین ، می توانید سرعت شاتر را با افزایش مرحله سوم و گاهی اوقات با نیم توقف تنظیم کنید. به عنوان مثال ، در بسیاری از دوربین ها می توانید سرعت شاتر را 1 ثانیه ، 1.3 ثانیه ، 1.6 ثانیه و 2 ثانیه تنظیم کنید. (این نیز به عنوان یک نمونه کوچک از کل دامنه است.)

وقتی سرعت شاتر دو برابر کم می شود ، دو برابر نور وارد می کنید.

4- از موشن بلور به طور منطقی استفاده کنید

این نکته نباید تعجب آور باشد.

بگویید که از سرعت شاتر 1/2500 ثانیه استفاده می کنید. شاتر شما سریعتر از یک چشم به هم زدن باز و بسته می شود. پس اگر از سوژه ای که به سرعت حرکت می کند عکس می گیرید چه اتفاقی می افتد؟

این موضوع فقط برای ورزشهای سریع و موضوعات مربوط به حیات وحش مربوط نیست. اگر در حال عکاسی دستی هستید ، دستان شما تاری به عکس اضافه می کنند.

مهم نیست که چقدر پایدار باشید ، نگه داشتن یک عکس کاملا واضح با سرعت شاتر طولانی غیرممکن است. (بله ، دوربینی کردن دوربین در مقابل چیزی به عنوان تقلب به حساب می آید.) به طور معمول ، اگر از سرعت شاتر در حدود 1/50 ثانیه یا بیشتر استفاده کنید ، تار محسوسی ایجاد نمی کند ، اما این کاملاً به لنز شما بستگی دارد.

هرکسی که عکس واضح و بدون تاری حرکت می خواهد ، باید به سرعت شاتر اهمیت دهد. در روزهای بادی ، جایی که علف ها و برگ ها به اطراف می وزند ، یافتن سرعت شاتر مناسب برای گرفتن عکس واضح همیشه آسان نیست.

نکته آخر: اگر در شرایط تاریک تری عکس می گیرید ، جایی که برای گرفتن عکس های روشن به سرعت شاتر طولانی احتیاج دارید ، یک سه پایه داشته باشید. با سه پایه خوب ، لرزش دوربین اصلاً مهم نیست ، زیرا دوربین شما کاملاً ساکن است.

این کاری است که من همیشه برای عکاسی منظره انجام می دهم. به این ترتیب ، بدون نگرانی از لرزش دوربین ، می توانم از تمام محدوده سرعت شاتر دوربین خود – از 1/8000 تا 30 ثانیه – استفاده کنم.

همه چیز عالی نیست اگر سوژه در حال حرکت باشد ، مهم نیست که دوربین شما در هر عکس ثابت باشد.

بنابراین ، یک سه پایه تضمین کننده تصاویر واضح نیست. اما اگر از یکی استفاده می کنید ، حداقل می دانید که تاری بیشتری به عکس اضافه نمی کنید. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که به اندازه کافی سریع سرعت شاتر را انتخاب کنید تا هر حرکتی در صحنه را منجمد کند ، و شما خوب خواهید بود.

5- جنبه خلاقانه عکاسی را فراموش نکنید

تاری حرکت همیشه چیز بدی نیست. گاهی شگفت آور است

به عنوان مثال به عکس زیر نگاهی بیندازید. در اینجا ، از سرعت شاتر 30 ثانیه ای برای عکاسی از امواج اقیانوس که به سمت  ساحل حرکت می کنند استفاده شده است:

مطالب مرتبط: تکنیک سیلوئت در عکاسی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *