زوایای مهم نوردهی در عکاسی

1- تقسیم روشنایی

روشنایی تقسیم شده دقیقاً همانطور که از نامش پیداست – صورت را دقیقاً به نیمه های مساوی تقسیم می کند که یک طرف آن در نور است و طرف دیگر در سایه قرار دارد. این اغلب برای ایجاد تصاویر دراماتیک برای مواردی مانند پرتره یک نوازنده یا یک هنرمند استفاده می شود. نورپردازی تقسیم شده الگوی مردانه تری است و به همین دلیل معمولاً در مردان بیشتر از زنان و زنان مناسب است. به خاطر داشته باشید ، هیچ قانون سخت و سریعی وجود ندارد ، بنابراین پیشنهاد می کنم از اطلاعاتی که در اینجا ارائه می دهم به عنوان نقطه شروع یا راهنما استفاده کنید. 

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: مرکز خرید و فروش رینگ لایت در تهران

 

برای دستیابی به روشنایی منشعب ، به سادگی منبع نور را 90 درجه در سمت چپ یا راست سوژه و احتمالاً حتی کمی در پشت سر قرار دهید. جایی که نور را نسبت به سوژه قرار می دهید به صورت فرد بستگی دارد. ببینید چگونه نور به آنها می افتد و مطابق آن تنظیم کنید. در نورپردازی تقسیم شده واقعی ، چشم در سمت سایه صورت فقط نور چشم را می گیرد. اگر با چرخاندن صورت آنها کمی نور روی گونه آنها بیفتد ، ممکن است صورت آنها برای نور تقسیم شده ایده آل نباشد.

توجه: هر الگوی نوری را می توان در هر نمای صورت ایجاد کرد (نمای جلویی هر دو گوش یا صورت یا حتی نیمرخ را نشان می دهد). فقط بخاطر داشته باشید که منبع نور شما برای حفظ الگوی نور باید از چهره پیروی کند. اگر آنها سر خود را برگردانند الگوی تغییر می کند. بنابراین می توانید از این مورد به نفع خود استفاده کنید تا فقط با چرخاندن اندکی سرشان ، پاتن را تنظیم کنید.

2- روشنایی حلقه

روشنایی حلقه ای با ایجاد سایه کوچکی از بینی افراد روی گونه های آنها ایجاد می شود. برای ایجاد روشنایی حلقه ای ، منبع نور باید کمی بالاتر از سطح چشم و در حدود 30-45 درجه از دوربین باشد (بستگی به شخص دارد ، شما باید یاد بگیرید چگونه چهره افراد را بخوانید).

به این تصویر نگاه کنید تا ببینید سایه ها به کجا می افتند و در طرف چپ آنها می توانید سایه کوچکی از بینی آنها را ببینید. در روشنایی حلقه سایه بینی و گونه را لمس نکنید. سایه را کوچک و کمی به سمت پایین نگه دارید ، اما از داشتن منبع نور بیش از حد بالا که باعث ایجاد سایه های عجیب و غریب و از بین رفتن چراغ های جلو شود ، توجه داشته باشید. نور حلقه احتمالاً رایج ترین یا محبوب ترین الگوی نور است زیرا ایجاد آن آسان است .

در این نمودار پس زمینه سیاه نمایانگر ساحل درختان پشت آنها است. خورشید از بالای درختان می آید اما کاملاً در سایه قرار دارند. در دوربین سمت چپ برای بازتاب نور به صورت سوژه ها از یک بازتابنده سفید استفاده می شود. بازتابنده ممکن است در آفتاب باشد یا نباشد اما شما می توانید نور را حتی اگر اینگونه نباشد ، بگیرید. فقط با زاویه بازی کنید ، با تغییر در محل بازتابنده می توانید الگوی نور را تغییر دهید. برای نورپردازی حلقه باید جایی در حدود 30-45 درجه از دوربین باشد. همچنین باید کمی بالاتر از سطح چشم آنها باشد ، بنابراین سایه یا حلقه بینی آنها به سمت گوشه دهان زاویه دارد. این یک اشتباهی است که من اغلب می بینم مبتدی ها با بازتابنده ها این است که آنها را پایین قرار داده و به سمت بالا قرار می دهند. این قسمت پایین بینی سوژه شما را روشن می کند و الگوی زیبایی ایجاد نمی کند.

3- نورپردازی رامبراند

نورپردازی رامبراند به این دلیل نامگذاری شده است که نقاش رامبراند اغلب از این الگوی نور در نقاشی های خود استفاده می کند ، همانطور که در تصویر سلفی وی در اینجا می بینید. نور رامبراند با مثلث نور روی گونه مشخص می شود. برخلاف روشنایی حلقه ای که سایه بینی و گونه بهم نمی خورد ، در نور رامبراند آنها به هم می رسند که باعث ایجاد مثلث کوچکی از نور در وسط می شود. برای ایجاد نور مناسب رامبراند اطمینان حاصل کنید که چشم در سمت سایه صورت نور دارد و دارای نور گیر است ، در غیر این صورت چشم “مرده” خواهد بود و درخشش خوبی نخواهد داشت. نور رامبراند چشمگیرتر است ، بنابراین مانند نورپردازی منشعب باعث ایجاد روحیه بیشتر و احساس تاریک تری به تصویر شما می شود. به طور مناسب از آن استفاده کنید.

4- نوردهی پروانه ای

نور پروانه به درستی به سایه پروانه ای شکل گفته می شود که با قرار دادن منبع نور اصلی در بالا و مستقیم در پشت دوربین در زیر بینی ایجاد می شود. عکاس اساساً در حال عکاسی از زیر منبع نور برای این الگو است. بیشتر اوقات برای عکسهای به سبک پر زرق و برق و ایجاد سایه در زیر گونه و چانه استفاده می شود. همچنین برای افراد مسن تر چاپلوس است زیرا کمتر از نور جانبی بر چین و چروک تأکید می کند.

5- نوردهی گسترده

نورپردازی گسترده نه چندان یک الگوی خاص بلکه یک سبک نورپردازی است. هر یک از الگوهای زیر نور می تواند گسترده یا کوتاه باشد: حلقه ، رامبراند ، تقسیم شده.

6- نوردهی کوتاه

نور کوتاه در مقابل نور گسترده است. همانطور که با مثال اینجا می بینید ، روشنایی کوتاه قسمت کناری را به سمت دوربین (آنچه بزرگتر به نظر می رسد) در سایه بیشتری قرار می دهد.

این اغلب برای پرتره های کم نور یا تاریک تر استفاده می شود. بیشتر صورت را در سایه قرار می دهد ، بیشتر مجسمه سازی می کند ، کیفیت های سه بعدی به آن می بخشد و برای بیشتر افراد لاغر است.

مطالب مرتبط:  روش حذف پدیده Glare یا خیرگی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *