رفع نشت نور در عکاسی لانگ اکسپوژر

افزایش سرعت شاتر و ثبت تصاویر با استفاده از تکنیک عکاسی با نوردهی طولانی می تواند منجر به برخی تصاویر شگفت انگیز شود. با این حال ، مانند هر روش ، عوامل دیگری نیز وجود دارد که باید برای جلوگیری از آسیب دیدن تصویر در نظر بگیرید.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت بهتر است یا سافت باکس؟

 

چندین عامل از این قبیل در کار با سرعت شاتر پایین وجود دارد اما یکی از موارد مهم که اغلب به زیر رادار می رود ، نشت نور است. این موارد معمولاً در هنگام استفاده از فیلترهای چگالی خنثی اتفاق می افتد و رفع آنها در مراحل پردازش تقریباً غیرممکن است.

بنابراین ، نشت نور دقیقاً چیست و چرا در عکاسی با نوردهی طولانی مدت رخ می دهد؟ 

نشت نور چیست؟

نشت های نور به اشکال ، اندازه ها و رنگ های مختلفی وجود دارد اما معمولاً به صورت یک تابش خیره کننده یا درخشش ناخواسته دیده می شود که در گوشه های تصویر ظاهر می شود. در موارد شدید ، آنها به عنوان یک لکه بزرگ بد رنگ که قسمتهای زیادی از قاب را پوشانده است دیده می شوند. مانند مثال زیر.

همانطور که مشاهده کردید ، رفع نشتی از نور مانند این تقریباً غیرممکن است در پردازش پس از پردازش. این چیزی است که باید در زمینه با آن حل شود.

نشت نور بیشتر برای عکاسی با نوردهی طولانی مدت است. این بدان معناست که هنگام استفاده از سرعت شاتر “عادی” کمتر احتمال دارد که آنها را مشاهده کنید. اگر ، با این وجود ، آنها را برای همه تصاویر خود مشاهده می کنید ، این نشان می دهد که لنز یا دوربین شما آسیب دیده است.

دلیل اینکه بیشتر آنها را در عکاسی با نوردهی طولانی مدت بیشتر می بینیم این است که برای رسیدن به این سرعت شاتر پایین از فیلترهای تیره استفاده می کنیم. این بدان معناست که برای بدست آوردن تصویری با نوردهی بهتر به نور بیشتری نیاز داریم. اما سوراخ ها یا شکاف های کوچک می توانند حسگر دوربین را در معرض نور اضافی قرار دهند که باعث این آثار ناخواسته می شود.

از آنجا که اصلاح این مناطق در مراحل پردازش تقریباً غیرممکن است ، باید مشکل موجود در زمینه را برطرف کنیم. خوشبختانه ، چند راه حل ساده وجود دارد که مطمئن شوید دیگر هرگز نشتی نور را مشاهده نمی کنید.

منظره یاب را بپوشانید

منظره یاب متداول ترین منبع نشت نور در عکاسی با نوردهی طولانی است. این حالت به ویژه در مواردی استفاده می شود که از فیلترهای چگالی خنثی برای دستیابی به نوردهی طولانی در طول روز استفاده می کنید یا وقتی منبع روشنایی در پشت خود دارید.

به این دلیل که نوری که از طریق منظره یاب وارد می شود بسیار روشن تر از آن است که از طریق لنز وارد می شود. به طور معمول ، هنگامی که از فیلتر استفاده نمی کنید ، نور در هر دو طرف دوربین یکسان است ، به این معنی که هیچ تابشی را نمی بینید. اکنون نور بسیار کمی وجود دارد که از طریق منظره یاب به سمت سنسور راه پیدا می کند. با این وجود ، نور کمی که باعث ایجاد آن می شود کافی است که باعث خیرگی و بد رنگی شود که اکنون به عنوان نشت نور می شناسید.

مسلماً عدم پوشش منظره یاب دلیل اصلی نشت نور در عکاسی با نوردهی طولانی است. خبر خوب این است که بسیاری از دوربین های مدرن دارای توابع داخلی برای مسدود کردن منظره یاب هستند. اینها به کرکره منظره یاب معروف هستند.

اگر دوربین شما آنها را ندارد نگران نباشید. کافی است یک تکه مقوا ، یک پارچه میکروفیبر تیره یا دست خود را جلوی منظره یاب قرار دهید تا از ورود نور جلوگیری کند. همچنین می توانید یک پوشش منظره یاب خریداری کنید.

توجه: این مورد در مورد دوربین های بدون آینه صدق نمی کند زیرا منظره یاب الکترونیکی هیچ نوری را عبور نمی دهد.

فیلترهای چگالی خنثی (ND)  را در شکاف اول قرار دهید

فیلترها در عکاسی با نوردهی طولانی مدت مهم هستند. به طور خاص ، فیلترهای Neutral Density برای دستیابی به سرعت شاتر پایین که اجسام متحرک را کاملاً تاری یا مبهم می کند ، ضروری هستند. چند سیستم فیلتر مختلف وجود دارد اما تعداد بیشتری از عکاسان به فیلترهای مربعی وابسته هستند.

این فیلترها درون یک نگهدارنده فیلتر قرار می گیرند که معمولاً از دو تا سه شکاف تشکیل شده است. شاید فکر نکنید مهم است که فیلترها را به چه ترتیب قرار دهید اما در واقع یک فاکتور بسیار مهم است.

همانطور که اشاره کردم ، نور می تواند از طریق شکافهای کوچک نشت کند و تابش خیره کننده ایجاد کند. اگر فیلتر Neutral Density را در شکاف اول قرار ندهید ، این شکاف ها دقیقاً همان چیزی است که به دست می آورید.

این فیلترها غالباً دارای لبه کف هستند که از ایجاد شکاف بین فیلتر و نگهدارنده فیلتر جلوگیری می کند. بدیهی است که این تنها در صورتی کار می کند که فیلتر در شکاف اول قرار گیرد تا واشر نشتی محکم به سمت نگهدارنده فشرده شود.

برخی از تولیدکنندگان فیلتر وجود دارند که شامل واشر مهر و موم سبک نیستند. اگر این در شرایط شما درست است ، من اکیداً توصیه می کنم مقداری خریداری کنید. این هزینه ها بیش از 10 دلار نیست و به من اعتماد کنید ، ارزش هر سنت را دارند.

از فیلترهای پیچ دار یا دایره ای استفاده کنید

سیستم های فیلتر مربع در میان عکاسان منظره محبوب هستند اما این سیستم بسیار گران قیمت است و همیشه آسان ترین مکان برای شروع نیست. علاوه بر اینکه یک سیستم حجیم تر هستند ، به احتمال زیاد دارای شکاف های کوچکی هستند که در آن نور می تواند عبور کند.

فیلترهای دایره ای مستقیماً روی نخ فیلتر لنز نصب می شوند. این امر احتمال نشت نور را بیشتر کاهش می دهد. آنها به خوبی فیلترهای مربع هستند اما انعطاف پذیری کمتری دارند زیرا استفاده همزمان از چند فیلتر ایده آل نیست.

4 شکافها و روزنه های موجود در لنز یا دوربین را بپوشانید
سه روش بالا باید تمام نشت های نور را از بین ببرد. اگر هنوز برخی از آنها را تجربه می کنید ، نشانگر خوبی است که لنز یا دوربین آسیب دیده است. در این صورت ، من اکیداً توصیه می کنم با فروشگاه دوربین محلی خود تماس گرفته و تجهیزات را برای یک سرویس ارسال کنید.

قبل از آن ، شما می خواهید محل نشت نور را پیدا کنید. بهترین راه برای این کار بیرون آوردن نوار گاف قابل اعتماد است. تکه های کوچک را برش دهید و شکاف ها و بازشوها را در اطراف دوربین بچسبانید تا جایی که منبع را پیدا کنید. به یاد داشته باشید که پس از گرفتن عکس ، هر بار یک قطعه را بپوشانید. اگر نشتی نور همچنان وجود دارد ، مکان بعدی را بپوشانید و دوباره امتحان کنید.

فراموش نکنید که نگهدارنده فیلتر را نیز بپوشانید ، زیرا ممکن است یک سیستم ضعیف ساخته شده دلیل نشت نور باشد.

مطالب مرتبط:  میکروفون Sennheiser MKE 200
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *