راهنمای کامل عکاسی عروسی

عکاسی عروسی یکی از چالش‌برانگیزترین و در عین حال کامل‌ترین ژانرهای عکاسی است که مهارت‌های افراد، توانایی‌های فنی و استقامت بدنی شما را به چالش می‌کشد. برای موفقیت به عنوان یک عکاس عروسی، باید در بسیاری از موضوعات، از نحوه کار با دوربین تا نحوه بازاریابی کسب و کار خود، متخصص شوید.

خرید انواع رینگ لایت اورجینال در فروشگاه مینیاتور

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: نحوه تنظیم و استفاده از رینگ لایت

 

این راهنمای با نکات عکاسی عروسی برای عکاسان مشتاق عروسی پر شده است. از راه اندازی کسب و کار و عکاسی از عروسی گرفته تا نکات ظریف بازاریابی، سبک ها، قیمت ها و قراردادها با شما صحبت خواهیم کرد. به دنبال ایده هایی باشید که شما را هیجان زده می کند.

عکاسی عروسی برای همه نیست. و با این حال سبک های مختلفی وجود دارد که به هر عکاس اجازه می دهد راه خود را برای تطبیق با این تخصص پیدا کند. مانند بسیاری از چیزهای خلاقانه، قوانین و بهترین شیوه ها به همراه راه هایی وجود دارد که می توانید آن را از آن خود کنید.

مسیری است که با شادی‌ها و دردهای بی‌شمار مشتریان همراه است. این خطرات و استرس زیاد است زیرا شما فقط یک فرصت و یک روز دارید تا همه چیز مهم را برای زوج خود ثبت کنید. 

عکاسی عروسی چیست؟

عکاسی عروسی یک تخصص عکاسی است که بر عکس گرفتن از افراد و رویدادهای اطراف عروسی تمرکز دارد. عکاسی عروسی می تواند به سادگی شامل گرفتن یک مراسم عروسی و پرتره های گروهی عروس، داماد و مهمانانشان باشد. یا، عکاسی عروسی می تواند شامل ثبت همه چیز از خواستگاری و نامزدی گرفته تا کل روز عروسی از جمله محل پذیرایی و دکوراسیون باشد.

عکاسان عروسی اغلب نیاز به داشتن طیف گسترده ای از مهارت ها از عکاسی پرتره تا عکاسی خبری دارند. تکنیک‌هایی که یک عکاس استفاده می‌کند می‌تواند بر اساس سبک عکاسی عروسی‌شان متفاوت باشد، همانطور که بعداً در این راهنما به آن خواهیم پرداخت. شاید شما در حال تجسم پرتره های رسمی خانوادگی، لحظه های صادقانه یک در زندگی، یا پرتره های خلاقانه هستید.

تا جایی که رشته های عکاسی پیش می روند، عکاسی عروسی اغلب به عنوان یکی از بهترین ها برای کسب درآمد واقعی با دوربین شما معرفی می شود. دستمزد شما تحت تأثیر چیزهای مختلفی از جمله محل زندگی شما، میزان هزینه ای که می توانید دریافت کنید و تعداد عروسی هایی که می توانید فیلمبرداری کنید، خواهد بود.

چگونه به عنوان یک عکاس عروسی شروع کنیم؟

راه اندازی یک کسب و کار عکاسی عروسی به آسانی راه اندازی یک وب سایت است. به نوعی

در واقع بهترین راه برای شروع عکاسی عروسی، شروع آن است. 

عکاسان حرفه ای واقعا دوست ندارند در مورد زوج هایی که دوستانی را برای عکاسی مجانی از عروسی خود استخدام کرده اند بشنوند. با این حال، آن زوج ممکن است به هر حال یک عکاس حرفه ای استخدام نکرده باشند. اگر می خواهید تجربه خود را توسعه دهید و با زوجی ملاقات کنید که بودجه لازم برای استخدام یک عکاس حرفه ای را ندارند، می تواند یک تجربه یادگیری عالی باشد.

با این حال، اگر در عکاسی متخصص نیستید، روز عروسی یک زوج زمان مناسبی برای یادگیری اصول اولیه نیست. برای اکثر عکاسان، یک مسیر خوب، اول تبدیل شدن به عکاس حرفه ای است. شما می توانید تجربه ارزشمندی هم در هنر و هم در تجارت کسب کنید، بدون اینکه خاطرات با ارزش افراد را در معرض خطر عکس های بد یا از دست رفته قرار دهید.

بنابراین چگونه می توان یک کسب و کار عکاسی عروسی را راه اندازی کرد؟ از عروسی ها عکس بگیرید، پول در بیاورید، تکرار کنید. 

کسب و کار خود را بازاریابی کنید و مشتری پیدا کنید. سپس، نحوه عکاسی از عروسی هایی که برای آن استخدام شده اید را بیابید. و در نهایت، برخی از بهترین شیوه ها را برای اداره یک کسب و کار واقعی بیاموزید.

اگر می خواهید یک عکاس عروسی خوداشتغال باشید، فقط یک عکاس نیستید. شما مهره های زیادی دارید که قرار است از آنها استفاده کنید، از جمله بازاریاب، طراح وب سایت، حسابدار، فروشنده و غیره. جنبه های زیادی برای کسب و کار عکاسی وجود دارد و شما باید همه آنها را خودتان انجام دهید یا برون سپاری کنید.

از یک طرح تجاری استفاده کنید. این بدان معنی است که بفهمید چگونه می خواهید رشد کنید، مشتری پیدا کنید و درآمد کسب کنید. می توانید با انجام یک تحلیل رقابتی از سایر عکاسان عروسی در منطقه خود شروع کنید.

بخشی از طرح کسب و کار شما قیمت گذاری است که در بخش بعدی بیشتر در مورد آن صحبت خواهیم کرد. اساساً هدف کسب درآمد بیشتر از آنچه که خرج می‌کنید است که به معنای بودجه‌بندی است. برای کمک به جدا ماندن همه چیز، یک حساب بانکی تجاری جداگانه باز کنید.

سپس، از خود بپرسید که چگونه می خواهید متمایز شوید تا بتوانید کار کنید. در مرحله بعد، بیایید یکی از اولین موانع راه اندازی کسب و کار شما، یافتن مشتریان را از بین ببریم. بازاریابی یک اسب وحشی است که ما سعی خواهیم کرد آن را اهلی کنیم و سوار آن شویم.

پنج گام ساده برای راه اندازی کسب و کار

برای به دست آوردن تجربه، شروع کنید، فیلمبرداری کنید یا در عروسی عکس بگیرید.
پول در بیاورید، وقتی شروع به دریافت هزینه برای کار خود کردید، در تجارت هستید.
همه چیز را با یک طرح کسب و کار رسمی کنید که به شما کمک می کند جنبه تجاری همه چیز و چگونگی رشد یک تجارت سودآور را درک کنید.
بری از کارها را انجام دهید مانند دریافت جواز کسب، افتتاح حساب بانکی و غیره.
دریابید که چگونه مشتریان بیشتری به دست آورید.

این ما را به موضوع همیشه مهم بازاریابی می رساند.

بازاریابی عکاسی عروسی 

تا زمانی که مشتریانی پیدا نکنید، تجارت عروسی ندارید – زوج هایی که ازدواج می کنند و مایل به استخدام شما هستند. در بیشتر موارد، این به معنای یادگیری در مورد بازاریابی عکاسی عروسی است. خوشبختانه و متأسفانه تکنیک های بازاریابی بی شماری وجود دارد که می توانید برای یافتن مشتریان از آنها استفاده کنید.

اگر قرار بود به دنبال عکاس عروسی بگردید، از کجا شروع می کردید؟ آیا می خواهید در گوگل جستجو کنید؟ آیا هشتگ ها را جستجو می کنید یا از دوستان خود می پرسید که عکاس عروسی آنها چه کسی بوده است؟

اگر فهرستی از این راه‌هایی که زوج‌ها برای عکاسان پیدا می‌کنند تهیه کنید، می‌توانید از آن استفاده کنید.

برندسازی عکاسی عروسی

یک کلمه مهم در بازاریابی عکاسی عروسی و یافتن مشتری، «برندسازی» است. باید برندی ایجاد کنید که انواع مشتریان عکاسی عروسی را که می خواهید به آنها خدمت کنید جذب کند.

بنابراین، می‌توانیم به این ایده برگردیم که چگونه در بین عکاسان منطقه خود متمایز شوید. اغلب زوج ها به دنبال سبک خاصی از عکاسی یا شخصیت خاصی از عکاس خود هستند. یا شاید آنها به دنبال شخصی هستند که متناسب با بودجه آنها باشد یا عکس ها را به روش خاصی ویرایش کند.

شما می توانید از ایده برندسازی و تعریف مشتری ایده آل خود استفاده کنید تا به شما کمک کند نه تنها مکان بلکه نحوه بازاریابی عکاسی عروسی خود را تعیین کنید. از برندسازی برای تعیین اینکه چه کلمات کلیدی را با سئو هدف قرار می دهید یا چگونه از رقبا متمایز شوید، استفاده کنید.

و سپس می توانید همه آنها را پیگیری کنید. می‌توانید تبلیغاتی را که اجرا می‌کنید ردیابی کنید، همچنین می‌توانید ردیابی کنید که سرنخ‌هایتان از کجا آمده‌اند و کدام‌ها را رزرو کنید.

لوازم ضروری در عکاسی عروسی

در مرحله بعد، به تجهیزات عکاسی عروسی نیاز دارید.

اولین چیزی که شما نیاز دارید تجهیزات عکاسی عروسی است که باید آن را بخرید. عکاسی که استرس دارد، عکاس خلاقی نیست. داشتن وسایل گران قیمت زیاد و نداشتن درآمد می تواند شما را تحت فشار قرار دهد.

دوم، به وسایلی نیاز دارید که نحوه استفاده از آن را بلد باشید. داشتن انبوهی از دارایی هایی که هنوز نمی دانید چگونه از آنها استفاده کنید، بسیار بی معنی است. ساده شروع کنید و سپس بسازید، در خرید وسایلی که در روز عروسی شما را غرق می کنند، عجله نکنید.

سوم، به وسایل عکاسی عروسی نیاز دارید که بتوانید حمل کنید. دلیل اینکه عکاسی عروسی از پرتره سنتی به هنر عکاسی خبری تبدیل شده است این است که تجهیزات سبک‌تر و سریع‌تر به ما این امکان را می‌دهد که همه جا باشیم و همه چیز را بگیریم.

یک کیت اولیه برای عکاسی عروسی

دوربین (ترجیحا دارای اسلات کارت دوگانه)
لنزها (شاید 24-70 میلی متر یا شاید 35 میلی متر و 85 میلی متر)
فلاش و ماشه فلاش 
یک پایه سبک 
راه های حمل وسایل خود مانند بند دوربین یا غلاف و کیف دوربین.
کیت لوازم جانبی با باتری‌های یدکی، شارژر، کارت‌های حافظه، پارچه‌های لنز و پلاریزر.
یک نسخه پشتیبان از هر چیزی که ممکن است خراب شود! یک دوربین دیگر، فلاش و غیره.

همانطور که تجربه و سطح راحتی را با تجهیزات خود به دست می آورید، تجهیزات خود را اضافه خواهید کرد. 

در نهایت، تمام وسایل و لوازم جانبی را که هیچ کس هرگز نمی بیند، فراموش نکنید. به رایانه ای با مانیتوری که می توانید روی آن ویرایش کنید، نرم افزار، کارت خوان، هارد دیسک و یا حتی فضای ذخیره سازی ابری و غیره نیاز دارید. اما ساده شروع کنید.

نکات اساسی برای عکاسی از عروسی

کیف دوربین شما پر شده است، یک زوج شما را استخدام کردند تا مهمترین لحظاتشان را ثبت کنید و شما حالا باید از عروسی عکس بگیرید.

بیایید به سه نکته اساسی اشاره کنیم که به شما کمک می کند در اولین عروسی موفق شوید.

1. آشنایی. اول، اگر در عروسی های زیادی نرفته اید، ممکن است لازم باشد خودتان را با اتفاقاتی که در آنها می افتد آشنا کنید. 

2. خدمات. دوم، این صنعت خدمات است. بله، شما یک هنرمند هستید و آنجا هستید تا به مشتریان خود خدمت کنید، بنابراین به آنها خدمات خوبی ارائه دهید.

3. سادگی. در نهایت، سعی نکنید زیاد کار کنید. ساده بهترین است، انجام چند کار همزمان دشوار است، و اگر آرام و متمرکز بمانید بهتر عمل خواهید کرد. به خصوص وقتی مبتدی هستید.

اگر روابط مثبتی با زوج های خود داشته باشید، تجربه بهتری خواهید داشت.

لحظات مهم عروسی که عکاسان نباید از دست بدهند

لحظات شیرین با پدر و مادر
عروس در راهرو راه می رود
احساسات و لطافت در هنگام سوگند خوردن
اولین بوسه
خروج بعد از مراسم
عکس های گروهی از افراد مهم برای زوج شما
پرتره های زوج
رقص ها، آیین ها، سنت ها
سخنرانی ها
هر چیزی که برای زوج خاص شما مهم است
این یک نکته است: از زوج خود بپرسید. از آنها لیست نخواهید، فقط از آنها بپرسید که در مورد چه چیزی بیشتر هیجان زده هستند و اولویت های آنها چیست. اگر انتظارات آنها را بدانید، خود را برای موفقیت آماده خواهید کرد.

آیا آنها بیشتر به آماده شدن اهمیت می دهند یا مهمانی رقص؟ آیا آنها با مادربزرگ بسیار نزدیک هستند؟ آیا آنها 100 ساعت را صرف طراحی و ساخت دکوراسیون کرده اند؟

محل قرار گرفتن خود در طول عروسی

پیش بینی لحظات به موقعیت یابی ختم می شود. وقتی به این فکر می کنید که در طول یک عروسی در کجا قرار بگیرید، به این فکر کنید که از لحظه قبل جلوتر باشید.

در فوتبال، شما یاد می گیرید که توپ را به جایی که هم تیمی تان قرار است باشد، پاس دهید. اگر کسی در حال دویدن در زمین باشد و شما توپ را به جایی که او هست پاس دهید، به همان جایی که او بود ختم می شود. در عوض، باید پیش بینی کنید که آنها کجا خواهند بود.

وقتی به این فکر می کنید که در طول عروسی در کجا قرار بگیرید، برنامه ریزی کنید که برای عکسی که قرار است اتفاق بیفتد کجا باید باشید. با پیش بینی اینکه عروس در راهرو راه می رود، باید در موقعیتی باشید که بتوانید از آن عکس بگیرید. 

برای اینکه تشبیه ورزشی کمی بیشتر شود، یک برنامه بازی برای روز عروسی ایجاد کنید. زوج شما کجا هستند، چه اتفاقی در حال رخ دادن است و بهترین زاویه برای عکاسی از آن چیست؟

بسیار مهم است که قبل از عروسی محل برگزاری را جستجو کنید تا تغییراتی در برنامه بازی خود ایجاد کنید. به عنوان مثال، برخی از کلیساها قوانینی در مورد مکان هایی که می توانید یا نمی توانید در طول مراسم بروید، دارند که ممکن است از شما بخواهد نه تنها برنامه بازی خود را تنظیم کنید، بلکه لنزی با فاصله کانونی طولانی تر نیز آماده کنید.

استراتژی برای موقعیت یابی

1. لحظه قبل از وقوع را پیش بینی کنید. به عنوان مثال، وقتی عروس در راهرو می رود.

2. خود را جلوتر از لحظه قرار دهید. به عنوان مثال، در راهروی نزدیک جلو ی عروس باشید تا بتوانید او را هنگام راه رفتن بگیرید.

3. از قبل به لحظه بعد و جایی که باید باشید فکر کنید.

داشتن یک عکاس دوم به عنوان عکاس عروسی

داشتن یک عکاس دوم به عنوان عکاس عروسی آزاد است. دو نفر می توانند بیش از یک کار را انجام دهند. در اصل، بهترین راه برای حضور همزمان در دو مکان، داشتن دو عکاس است.

از نقطه نظر کسب و کار، بسیاری از زوج ها به صورت آنلاین در مورد مزایای داشتن دو عکاس مطالعه می کنند. بنابراین، آنها ممکن است از شما در مورد استخدام یک عکاس دوم سؤال کنند. اگر این چیزی است که شما قادر به ارائه آن هستید، می توانید برای آن هزینه کنید.

چگونه و چرا عکس هایی همراه با جزئیات بگیرید

چگونگی و چرایی عکسبرداری از جزئیات عروسی موضوعی است که به طرز شگفت انگیزی بحث برانگیز است. برخی از عکاسان در عکاسی از جزئیات عروسی تخصص دارند و برخی دیگر از عکاسی از آنها امتناع می ورزند.

نماهای با جزئیات می توانند به تنظیم صحنه و بیان داستان کمک کنند. بسیاری از زوج‌ها پول زیادی را برای همه چیز از دعوت‌نامه‌ها گرفته تا گل‌ها و تزئینات اصلی خود خرج می‌کنند. عروس ها اغلب روی جواهرات، کفش ها و کیک عروسی خود فکر می کنند.

زمان عکاسی از جزئیات عروسی

اگر می خواهید جزئیات را ثبت کنید، باید آن را به برنامه بازی خود اضافه کنید. جزئیات مراسم و پذیرایی در حالت ایده‌آل باید قبل از ورود مهمانان عکسبرداری شود و نوشیدنی‌های خود را روی میز بچینند. سایر جزئیات را می توان در جای خود به تصویر کشید، مانند گل های موجود در دست ساقدوش ها.

8 مهارت عکاسی عروسی برای مبتدیان

آشنایی با تنظیمات دوربین.
آشنایی با مراسم عروسی و انتخاب نوع تصاویر برای عکاسی.
دیدن لحظه ها. مثلا زمانی خنده یک نفر به اوج می رسد؟ آیا می توانید لبخند را پیش بینی کنید؟
دیدن نور. رنگ نور چیست؟ آیا نرم است یا سخت و شدت آن چقدر است؟
کار با مشتریان و دیدن زیبایی در همه آنها، تک تک آنها. تعداد زیادی مشتری متفاوت و منحصر به فرد زیبا. 
آرامش خود را در یک روز پرمشغله، حفظ کنید.
گرفتن تصاویر گروهی محکم، تمیز، ثابت و قابل اعتماد.
جزییات قاب‌بندی کوچک مانند کات کردن افراد در مکان‌های نامناسب.

انتخاب سبک عکاسی عروسی

با کسب تجربه در عکاسی عروسی، سبک های مختلف را تشخیص خواهید داد. و همانطور که قبلاً اشاره کردیم، سبک شما بر برند شما و در نتیجه مشتریانی که برای خدمات رسانی انتخاب می کنید تأثیر می گذارد. این تغییر، انتخاب خدمت به مشتریان خاص است.

سبک‌های عکاسی عروسی متفاوت است و طیف گسترده‌ای از ژست‌های سنتی و برنامه‌ریزی شده تا عکاسی خام وجود دارد. همچنین انواع مختلفی از سبک های ویرایش، سبک های ژست گرفتن و موارد دیگر وجود دارد. شما می خواهید سبک عکاسی عروسی خود را بر اساس آنچه خلاقیت شما را افزایش می دهد انتخاب کنید.

سبک های عکاسی عروسی

سنتی: ژست گرفتن بیشتر، کار بیشتر از یک لیست عکس
فتوژورنالیستی: داستان سرایی بیشتر، صمیمیت بیشتر
هنرهای زیبا: پرتره‌های هنری و دراماتیک‌تر، اغلب ویرایش‌شده‌
بی زمان: عکس های کلاسیکی که عکس گرفته و ویرایش می شوند 
Moody/Trendy: عکس‌هایی که به روشی مد روز گرفته و ویرایش شده‌اند
تحریریه: جزئیات زیاد و تصاویر صحنه‌پردازی برای روایت داستان
ماجراجویی: صحنه‌سازی با پرتره‌های منظره و عناصر ماجراجویانه
سبک خود را بسازید، پیچ و تاب خود را اضافه کنید: مد، فیلم، هوس انگیز، غم انگیز، هیجان انگیز، عاشقانه، طبیعی، منحصر به فرد، قدیمی، سیاه و سفید، هوایی و غیره.

نحوه قیمت گذاری عکس عروسی

در ابتدا، ممکن است برای رقابتی بودن عکاسی عروسی خود قیمت گذاری کنید. ممکن است بخواهید فقط کار بیشتری داشته باشید تا بتوانید نمونه کار خود را بسازید. در نهایت، شما می خواهید آنقدر هزینه کنید که بتوانید به خودتان حقوق بپردازید.

ریاضی ساده این است که هزینه انجام تجارت خود را با حقوق مورد نظر خود جمع کنید و سپس بر تعداد عروسی هایی که می خواهید یا می توانید عکس بگیرید تقسیم کنید. اما چیزهای بیشتری در مورد قیمت گذاری عکاسی عروسی وجود دارد.

بنابراین اولین قدم تعیین بودجه است. فکر می‌کنید از قبل یک دوربین دارید، بنابراین بودجه‌ای برای آن در نظر نمی‌گیرید، اما ممکن است یک لنز را خراب می‌کنید و باید آن را تعمیر کنید یا وقتی دزدیده شد، آن را تعویض کنید.

در اینجا چند دسته برای بودجه وجود دارد: هزینه های حسابداری و حقوقی، تبلیغات، هزینه های فروش (چاپ، حمل و نقل، مالیات بر فروش)، آموزش، تجهیزات و نگهداری، بیمه، مجوزها و عضویت ها، مجوزها و هزینه ها، لوازم اداری و نرم افزار، تلفن و اینترنت، هزینه های سفر، طراحی و نگهداری وب سایت، بیمه درمانی، مالیات و حقوق.

توجه داشته باشید که برخی از هزینه های شما با افزایش درآمد مانند هزینه های چاپ آلبوم و چاپ و مالیات بر فروش افزایش می یابد.

چگونه پکیج های عکاسی عروسی خود را طراحی کنیم؟

این ما را به نحوه طراحی بسته های عکاسی عروسی می رساند. این به این بستگی دارد که شما چگونه تجارت را دوست دارید و چقدر فروشنده خوبی هستید.

شما ممکن است در مورد یک بسته همه جانبه که شامل همه چیزهایی است که این زوج نیاز دارند تصمیم بگیرید. این هزینه ورودی برای زوجین بالاتر است، اما آنها می دانند که بعد از روز عروسی آنها را افزایش نمی دهید. 

از طرف دیگر، ممکن است با دانستن این که وقتی عکس‌های شما را می‌بینند، هزینه کمی برای آنها داشته باشد، کیف پول خود را باز می‌کنند تا تمام چاپ‌ها، محصولات و افزونه‌هایی را که می‌توانید ارائه دهید سفارش دهند. هر دو گزینه از شما می خواهند که نحوه فروش را بیابید، البته کمی متفاوت.

قرارداد عکاسی عروسی، نگهدارنده و موارد دیگر

همه ما دوست داریم در دنیایی زندگی کنیم که در آن مردم با یکدیگر همانطور رفتار کنند که ما می خواهیم با ما رفتار کنند. با این حال، یک روز پر استرس و پر توقع مانند روز عروسی را در نظر بگیرید و ناگهان ممکن است احساسات آسیب دیده ایجاد شود. شما به قراردادی نیاز دارید که ترجیحاً توسط یک وکیل بررسی شود.

قرارداد خود را به عنوان یک ارتباط مهربان و واضح در نظر بگیرید. شما می توانید به وضوح مواردی را بیان کنید، مانند آنچه در اینجا گنجانده شده است، آنچه نیست و آنچه که به عنوان انتظارات هر یک از طرفین وجود دارد. به عنوان مثال، در صورت یک بیماری همه گیر جهانی تکلیف شما چه خواهد بود؟

نتیجه گیری

ما در این بررسی کامل درباره اصول اولیه عکاسی عروسی و نکاتی برای عکاسان مشتاق عروسی از موضوعات زیادی صحبت کردیم. شما باید بدانید از کجا شروع کنید و چگونه کسب و کار خود را راه اندازی کنید. همانطور که این عناصر عکاسی عروسی را یاد می گیرید، می توانید مهارت ها و خلاقیت خود را گسترش دهید.

عکاسی عروسی چالش برانگیز و با ارزش است. مانند هر صنعت دیگری، چیزهایی وجود دارد که باید بر آنها غلبه کرد یا به گذشته نگاه کرد و همچنین چیزهای زیادی وجود دارد که دیوانه وار عاشق آنها شوید. 

مطالب مرتبط: بررسی تخصصی نیکون D7500
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *