راهنمای انتخاب سوژه برای عکاسی

سوژه جوهره عکس شماست. دو عکاس می توانند در یک نقطه، در یک زمان بایستند و به یک صحنه نگاه کنند و سوژه های کاملاً متفاوتی را انتخاب کنند.

موضوعی که انتخاب می کنید و جایی که آن را قرار می دهید نتیجه نهایی شما را تعیین می کند. اما چگونه سوژه عکاسی را انتخاب می کنید؟ و چگونه می دانید آن را در کجای قاب قرار دهید؟

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: استفاده از رینگ لایت در عکاسی پرتره

 

سوژه در عکاسی چیست؟

سوژه اساساً همان چیزی است که عکس درباره آن است. اگر به تصاویر یا حتی دیگر آثار هنری نگاه کنید، متوجه خواهید شد که چیزی یا شخصی در کانون توجه قرار دارند.

سوژه شخص، موجود یا شیئی است که عکاس می خواهد توجه را به آن جلب کند. این می تواند چیزی منحصر به فرد یا شیئی باشد که از محیط خود بیرون می زند.

اما لزوماً نیازی نیست که سوژه شما چیز خارق‌العاده‌ای باشد – اشیاء روزمره مانند یک صندلی یا یک پنجره نیز می‌توانند سوژه‌های عکاسی فوق‌العاده‌ای ایجاد کنند.

در عکاسی پرتره، این یک شخص خواهد بود. در عکاسی غذا، این یک ظرف یا یک ماده غذایی است. در عکاسی حیات وحش، این می تواند یک شامپانزه باشد که روی یک درخت نشسته است.

ژانرهای عکاسی وجود دارند که تقریباً همیشه سوژه های بیشتری در یک تصویر دارند. برای عکاسی سفر فکر کنید، جایی که سوژه ها اغلب شامل بناهای تاریخی و افراد مشهور هستند.

یا عکاسی ورزشی که اغلب به جای یک بازیکن، کل تیم ورزشی را به تصویر می کشد. در عکاسی منظره، سوژه می تواند کوه، درخت، ساحل یا حتی هر سه مورد باشد.

در عکس هایی مانند عکس فوق، تشخیص سوژه معمولا آسان است.

اما به عکاسی سورئال یا انتزاعی فکر کنید. اینها همیشه اشیاء قابل تشخیص را به نمایش نمی گذارند. بنابراین، در این موارد، موضوع عکاسی الگو، بافت یا حتی رنگ‌ها است.

ما باید بین یک سوژه عکاسی و یک شی عکاسی تمایز قائل شویم. یک عکس می تواند اشیاء زیادی در کادر داشته باشد. چیزی که آنها را به سوژه تبدیل می کند، نحوه قرار دادن یا برجسته شدن آنها توسط عکاس است.

به عبارت دیگر، اگر عکاس به آن معنای اضافی بدهد، یک شی تبدیل به سوژه عکاسی می شود.

چگونه یک سوژه برای عکس خود انتخاب کنیم؟

انتخاب سوژه همیشه آنطور که به نظر می رسد آسان نیست.

مواردی وجود دارد که سوژه عکس شما از قبل انتخاب شده است. اگر یک عکاس پرتره هستید، سوژه شما شخصی است که می خواهید پرتره او را بگیرید.

به عنوان یک عکاس عروسی باید روی عروس، داماد، مهمانان، حلقه ازدواج و کیک فوکوس کنید. شما طیف وسیعی از سوژه های ممکن را دارید. اما برای مثال نمی توانید از گارسون ها عکس بگیرید.

در موارد دیگر، شما آزادی خلاقانه دارید تا موضوع خود را مطابق میل خود انتخاب کنید. با این حال، این آزادی گاهی اوقات می تواند ناامید کننده تر از داشتن یک سوژه تعیین شده باشد.

نکاتی برای انتخاب و قرار دادن سوژه های عکاسی

1. یک داستان بگویید تا سوژه شما جالب تر شود

یک سوژه خوب انتخاب شده با بیننده صحبت می کند و داستانی را تعریف می کند. اگر عکس های شما باعث می شود مردم دوبار به نظر برسند، در مسیر درستی هستید.

با این حال، گاهی اوقات برای یافتن یک سوژه جالب کافی نیست. شما همچنین باید تصمیم بگیرید که چه چیزهای دیگری را می خواهید در کادر قرار دهید.

شاید بخواهید از یک فرد عکس نزدیک بگیرید تا احساسات در چشمان او نشان داده شود. یا دورتر می‌روید تا صحنه‌ای بزرگ‌تر را ترکیب کنید. به این ترتیب، می توانید داستانی را که می گویید و پیامی که عکس شما منتقل می کند شکل دهید.

همچنین می توانید سوژه ای را در نظر بگیرید که بخشی از یک مجموعه عکس خواهد بود. این یک راه عالی برای بیان یک داستان با عکس های شما است.

2. قوانین ترکیب بندی را برای یافتن مکان مناسب برای موضوع خود در نظر بگیرید

محل قرارگیری سوژه شما تعیین کننده میزان توجه آن است. داشتن یک شی واضح و در فوکوس کافی نیست. همچنین باید از قوانین ترکیب بندی استفاده کنید تا مطمئن شوید که چشم بیننده سوژه شما را پیدا می کند.

می توانید از خطوط پیشرو برای جلب توجه بینندگان به سوژه خود استفاده کنید. یا می توانید قانون یک سوم را اعمال کنید و سوژه(های) خود را در اطراف نقاط مورد علاقه قرار دهید.

هنگامی که از سوژه های متحرک عکاسی می کنید، مطمئن شوید که در کادر در جهتی که به سمت آن حرکت می کنند، فضای خالی بگذارید.

زمانی که سوژه در جهت خاصی نگاه می کند، همین قانون صدق می کند. این قرارگیری از نظر بصری برای چشم ها جذاب است و باعث می شود سوژه شما بیشتر برجسته شود.

3. برای تاکید بر سوژه خود به دنبال نور و کنتراست باشید

سوژه ای را پیدا کنید که به دلیل کنتراست رنگ یا نور از اطراف خود متمایز باشد. رنگ‌های متضاد عموماً سوژه شما را برجسته می‌کنند.

همچنین می توانید از کنتراست به صورت روایی استفاده کنید. سازه ای ساخته دست بشر در منظره طبیعی با بیننده صحبت می کند. پرتره یک مرد ثروتمند و یک مرد فقیر باعث تحریک احساسات می شود. حتی می توانید با بافت ها یا اشکال متضاد بازی کنید.

جهت های مختلف نور می تواند معانی مختلفی به سوژه شما بدهد. به عنوان مثال، نور جانبی، سایه ایجاد می کند و به صحنه شما درام می بخشد.

نور پراکنده کنتراست را ملایم می کند و آرامش را منتقل می کند، در حالی که نور پس زمینه می تواند شبح های برجسته ای ایجاد کند.

از این ابزارها برای برجسته کردن سوژه خود استفاده کنید.

4. از یک سوژه معمولی به روشی فوق العاده عکس بگیرید

برای یافتن سوژه های عکاسی عالی، لازم نیست به شکار حیوانات عجیب و غریب یا مکان های دیدنی معروف بروید. می توانید با اشیاء معمولی مانند لیوان یا قطره باران نیز کار کنید.

با این حال، به جای یک رویکرد خسته کننده، می توانید خلاقیت به خرج دهید و آنها را به روشی غیرمعمول ثبت کنید. حتی می توانید اشیاء معمولی را به عکاسی انتزاعی تبدیل کنید.

5. یک پرسپکتیو متفاوت برای تغییر مقیاس سوژه خود انتخاب کنید

پرسپکتیو و زاویه ای که انتخاب می کنید می تواند معنای سوژه شما را تغییر دهد. با انتخاب یک زاویه متفاوت، می توانید شکل و اندازه سوژه خود را دستکاری کنید.

اگر از یک حیوان خانگی از سطح چشم خود عکس بگیرید، آن را کوچک نشان می دهد و به بیننده احساس برتری می کنید. با این حال، اگر آن را از سطح چشم حیوان خانگی بگیرید، بیننده را به همان موقعیت می رسانید و به او اجازه می دهید از منظر حیوان خانگی به دنیا نگاه کند.

زوایای و پرسپکتیوهای مختلف را آزمایش کنید تا ببینید احساس تصویر شما چگونه تغییر می کند.

6. صحنه را شلوغ نکنید تا سوژه خود را برجسته کنید

هر چیزی که در کادر می گیرید باید هدفی داشته باشد. و این هدف باید هدایت چشم بیننده به سوژه شما باشد.

اگر عناصر مزاحم در صحنه وجود داشته باشد، سوژه شما گم می شود. اگر صحنه بهم ریخته باشد، نمی توانید پیام خود را منتقل کنید یا روایت خود را بگویید.

به پیش زمینه و پس زمینه نیز فکر کنید. اگر چیزی درست به نظر نمی رسد یا با صحنه مناسب نیست، موقعیت خود را تغییر دهید.

هر عنصر باید به عکس شما اضافه شود و موضوع شما را برجسته کند.

7. برای یافتن موضوعات جدید تلاش کنید

اگر برای یافتن چیزهای جالب تلاش می کنید، ممکن است به دنبال راحتی باشید.

آیا عکاسی از مناظر را ترجیح می دهید زیرا از گرفتن افراد می ترسید؟ از دوستان یا اعضای خانواده خود بخواهید که برای شما مدل کنند و ژانر عکاسی جدیدی را امتحان کنید. شما حتی می توانید عناصر انسانی را به مناظر خود اضافه کنید!

آیا در یک استودیو از پرتره عکاسی کرده اید اما احساس خستگی می کنید؟ بیرون بروید و عکاسی خیابانی را امتحان کنید!

آزمایش موقعیت های جدید عکاسی به شما امکان می دهد منطقه راحتی خود را ترک کنید. گاهی اوقات بهترین نتایج حاصل از تجربیات غیرمنتظره و جدید است.

8. چالش های عکاسی را امتحان کنید تا خلاقیت خود را آزمایش کنید

آیا می خواهید خلاقیت خود را تقویت کنید؟ در یک چالش عکاسی شرکت کنید!

می توانید چالش هایی را بیابید که باعث می شوند هر روز از سوژه های مختلف عکاسی کنید. یا برعکس، شما باید یک سوژه را پیدا کنید اما در تنظیمات یا محیط های مختلف.

این چالش‌ها نه تنها به شما کمک می‌کنند خلاق‌تر شوید، بلکه مجموعه عکاسی شما نیز متنوع‌تر می‌شود. برای تبدیل شدن به یک عکاس عالی، بهبود مهارت‌های شما کلیدی است.

دوربین خود را همه جا ببرید، حتی اگر فقط گوشی هوشمند شما باشد. شما هرگز نمی دانید چه زمانی ممکن است سوژه عالی در مقابل شما ظاهر شود.

نتیجه

سوژه همان چیزی است که عکس شما در مورد آن است، بنابراین انتخاب و قرار دادن آن با دقت ضروری است.

از نکات فوق الذکر استفاده کنید تا مطمئن شوید که سوژه عکاسی شما توجه همه را به خود جلب می کند.

با این حال، زیاد به خود فشار نیاورید! بهترین سوژه هر چیزی است که شما از آن الهام بگیرید.

مطالب مرتبط: تاثیر محدوده داینامیکی در عکاسی منظره
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *