رابرت کاپا عکاس معروف مجارستانی

رابرت کاپا (متولد Endre Ernő Friedmann ؛ 22 اکتبر 1913 – 25 مه 1954) عکاس جنگ و مجله عکاسی مجارستانی-آمریکایی و همچنین همراه و شریک حرفه ای عکاس گردا تارو بود. برخی او را بزرگترین عکاس رزمی و ماجراجویی تاریخ می دانند. 

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: مفهوم لومن در رینگ لایت چیست؟

 

کاپا هنگامی که نوجوان بود از سرکوب سیاسی در مجارستان فرار کرد و به برلین رفت و در آنجا در دانشگاه ثبت نام کرد. او شاهد ظهور هیتلر بود که باعث شد وی به پاریس برود و در آنجا با گرتا پووریل دیدار و شروع به کار کرد. آنها با هم با نام مستعار رابرت کاپا کار می کردند و به عکاسان خبری تبدیل شدند. اگرچه او در بسیاری از کارهای اولیه مشارکت داشت ، اما به سرعت نام مستعار “Gerda Taro” خود را ایجاد کرد و آنها شروع به چاپ جداگانه کارهای خود کردند. وی متعاقباً پنج جنگ را به تصویر کشید: جنگ داخلی اسپانیا ، جنگ دوم چین و ژاپن ، جنگ جهانی دوم در سراسر اروپا ، جنگ اعراب – اسرائیل و جنگ اول هندوچین در سال 1948 ، با انتشار عکس های خود در مجلات و روزنامه های مهم. 

وی در طول زندگی حرفه ای خود بارها زندگی خود را به خطر انداخت ، به طرز چشمگیری به عنوان تنها عکاس غیرنظامی که در روز D در ساحل اوماها فرود آمد. وی روند جنگ جهانی دوم را در لندن ، آفریقای شمالی ، ایتالیا و آزادی پاریس مستند کرد. از دوستان و همکاران وی می توان به ارنست همینگوی ، اروین شاو ، جان اشتاین بک و کارگردان جان هاستون اشاره کرد.

در سال 1947 ، ژنرال آمریکایی دویت دی آیزنهاور برای کار در ضبط جنگ جهانی دوم در تصاویر ، به کاپا مدال آزادی اعطا کرد. در همان سال ، کپا با همکاری Magnum Photos در پاریس تاسیس شد. این سازمان اولین آژانس تعاونی عکاسان آزاد در سراسر جهان بود. مجارستان به احترام وی تمبر و سکه طلا صادر کرده است.

سالهای اول

کاپا در 22 اکتبر 1913 از خانواده یهودی جولیا (خواهر برکویتس) و دزو فریدمن در بوداپست ، اتریش-مجارستان ، اندره ارنی فریدمن متولد شد. مادر وی ، جولیانا هنریتا برکوویتس ، اهل ناگیکاپوس (وسیکه کاپوآنای فعلی ، اسلواکی) بود و دزو فریدمن از دهکده Csucsa در ترانسیلوانیا (Ciucea ، رومانی) بود. وی در سن 18 سالگی به اتهام همدردی کمونیست متهم شد و مجبور به فرار از مجارستان شد. 

او به برلین نقل مکان کرد و در آنجا در دانشگاه برلین ثبت نام کرد و در آنجا به صورت نیمه وقت به عنوان دستیار اتاق تاریک برای درآمد کار کرد و سپس به عنوان عکاس کارمندان آژانس عکاسی آلمان ، Dephot شد. در آن دوره بود که حزب نازی به قدرت رسید ، که باعث شد کاپا ، یهودی ، تصمیم بگیرد آلمان را ترک کند و به پاریس برود.

او با Gerta Pohorylle ، بعدا به Gerda Taro ، عکاس یهودی آلمانی که به همان دلایلی که به پاریس نقل مکان کرده بود ، به طور حرفه ای درگیر شد. هر دو تصمیم گرفتند با نام مستعار Capa کار کنند. در این زمان. این دو نفر بعداً نام های مستعار جدا کرده و کار خود را به طور مستقل منتشر کردند. کپا و تارو در کنار یک رابطه حرفه ای خود رابطه عاشقانه ای برقرار کردند. کاپا خواستگاری کرد و تارو نپذیرفت ، اما آنها به مشارکت خود ادامه دادند. وی همچنین یک اتاق تاریک را با هنری کارتیه برسون عکاس فرانسوی به اشتراک گذاشت که بعداً با او همکاری تعاونی عکس مگنوم را تاسیس کرد. 

اولین عکس منتشر شده کپا مربوط به سخنرانی لئون تروتسکی در کپنهاگ با موضوع “معنای انقلاب روسیه” در سال 1932 بود.

جنگ شهری اسپانیا 1936

از سال 1936 تا 1939 ، کاپا در اسپانیا کار کرد و از جنگ داخلی اسپانیا به همراه گردا تارو ، همراه و شریک عکاسی حرفه ای وی و دیوید سیمور عکاسی کرد. تارو در اثر برخورد وسیله نقلیه موتوری که در آن سفر می کرد (ظاهراً روی تخته ایستاده بود) با یک مخزن خارج از کنترل برخورد کرد ، جان خود را از دست داد. او در حال بازگشت از یک کار عکاسی بود که نبرد برونت را پوشش می داد.

در جریان آن جنگ بود که کاپا عکسی را که اکنون “سرباز در حال سقوط” نامیده می شود گرفت و تصور می کرد مرگ یک سرباز جمهوری خواه را نشان می دهد. عکس در مجلات فرانسه و سپس توسط مجله Life و Picture Post منتشر شد. اصالت عکس بعداً مورد س questionال قرار گرفت ، از جمله شواهد از جمله عکسهای دیگر از صحنه حاكی از آن بود كه صحنه به نمایش درآمده است. بزرگترین عکاس جنگ در جهان. 

کاپا روزنامه نگار و نویسنده آن زمان ارنست همینگوی را برای عکاسی از جنگ همراهی کرد ، که بعداً همینگوی در رمان خود ، برای چه کسی زنگ می زند (1940) توصیف می کند.  مجله لایف مقاله ای در مورد همینگوی و زمان وی در اسپانیا به همراه عکسهای بیشماری از کپا منتشر کرد. 

در دسامبر 2007 ، سه جعبه پر از رول فیلم ، حاوی 4500 نگاتیو 35 میلیمتری جنگ داخلی اسپانیا توسط کپا ، تارو و چیم (دیوید سیمور) ، که از سال 1939 گمشده تلقی می شد ، در مکزیک کشف شد. در سال 2011 ، تریشا زیف فیلمی با عنوان چمدان مکزیکی در مورد این تصاویر کارگردانی کرد. 

مقاومت چین در مقابل امپراتوری ژاپن

در سال 1938 ، وی برای ثبت مقاومت در برابر حمله ژاپن به شهر هانکو چین که اکنون در ووهان است سفر کرد. او تصاویر خود را برای مجله لایف ارسال کرد که برخی از آنها را در شماره 23 مه 1938 منتشر کرد.

جنگ جهانی دوم

در آغاز جنگ جهانی دوم ، کپا در شهر نیویورک بود و از پاریس به آنجا رفته بود تا به دنبال کار بگردد و از آزار و اذیت نازی ها فرار کند. در طول جنگ ، کپا را برای کارهای عکاسی به قسمت های مختلف تئاتر اروپا فرستادند. او برای اولین بار برای Collier’s Weekly عکس گرفت ، قبل از اینکه بعد از اخراج توسط Collier’s به زندگی روی آورد. وی تنها عکاس “بیگانه دشمن” برای متفقین بود. در 7 اکتبر 1943 رابرت کاپا به همراه ویل لانگ جونیور خبرنگار لایف در ناپل بود و در آنجا از بمب گذاری اداره پست ناپل عکس گرفت.

سفر به ساحل اوماها در روز D

گروهی از تصاویر معروف به “یازده باشکوه” توسط Capa در روز D گرفته شده است. با شرکت در حمله متفقین ، کپا به هنگ 16 پیاده ، لشکر 1 پیاده (“بزرگ سرخ”) در ساحل اوماها متصل شد. حمله پرسنل آمریكایی به ساحل اوماها با سنگین ترین مقاومت نیروهای آلمانی در داخل سنگرهای دیوار آتلانتیك مواجه شد. A. D. Coleman ، مورخ عکاسی ، پیشنهاد داده است که کاپا با همان سرنشین جرج A. Taylor ، فرمانده هنگ 16 پیاده ، که 1 ساعت پس از موج اول ، در نزدیکی Colleville-sur-Mer فرود آمد ، به ساحل سفر کرد. 

پس از آن کاپا اظهار داشت که او 106 عکس گرفته است ، اما بعداً کشف کرده است که به جز 11 عکس همه نابود شده است. این حادثه ممکن است به دلیل غرق شدن دوربینهای کپا در نرماندی ایجاد شده باشد  ، گرچه ادعای مکرر این است که یک دستیار جوان تصادفی تصاویر را در حالی که در آزمایشگاه عکس در لندن تولید می شدند ، نابود کرد. با این حال ، این روایت توسط کلمن و دیگران به چالش کشیده شده است. در سال 2016 ، جان جی موریس ، که سردبیر تصویر در دفتر زندگی لندن در سال 1944 بود ، موافقت کرد که به احتمال زیاد کاپا در روز D مجموعاً 11 عکس گرفته است. یازده چاپ در 19 ژوئن 1944 در شماره مجله لایف  با زیرنویس های نوشته شده توسط کارمندان مجله وارد شده است ، زیرا کپا یادداشت ها یا توصیف شفاهی آنچه را که نشان داده اند در اختیار زندگی قرار نمی دهد.

از آن زمان به بعد توضیحات شرح داده شده اشتباه بوده است ، همانطور که توضیحات بعدی توسط تصاویر خود کاپا شرح داده شد. [28] به عنوان مثال ، مردانی که توسط Life به عنوان پوشش پشت مانع خارپشتی توصیف شده اند ، اعضای Gap Assault Team 10 بودند – یك واحد تخریب نیروی دریایی ارتش آمریكا و ارتش آمریكا كه وظیفه منفجر كردن موانع و روشن كردن راه برای فرود آمدن هواپیما را دارد.

اتحاد جماهیر شوروی پس از جنگ

n 1947 کپا به همراه دوست خود ، نویسنده آمریکایی جان اشتاین بک به اتحاد جماهیر شوروی سفر کرد.  آنها در ابتدا هنگامی ملاقات می کردند که قبل از حمله متفقین به ایتالیا در سال 1943 ، در یک اتاق در هتل الجزایر با سایر خبرنگاران جنگی مشترک بودند. آنها دوباره در نیویورک ، جایی که اشتاین بک به او گفت که فکر می کند به دیدار اتحاد جماهیر شوروی فکر کند ، دوباره متصل شدند. 

کپا به آنها پیشنهاد کرد که با هم به آنجا بروند و در زمینه همکاری با یک کتاب ، کپا ملت جنگ زده را با عکس ثبت کنند.  این سفر منجر به اشتاین بک ، یک ژورنال روسی شد که هم به صورت کتاب و هم به صورت یک روزنامه روزنامه سندیکایی منتشر شد.  عکسها در مسکو ، کیف ، تفلیس ، باتومی و در میان خرابه های استالینگراد گرفته شده است. آنها تا زمان مرگ کاپا دوستان خوبی بودند. 

آژانس عکس مگنوم

در سال 1947 ، کپا با همکاری هنری کارتیه برسون ، ویلیام وندیورت ، دیوید سیمور و جورج راجر سرمایه گذاری مشترک Magnum Photos را در پاریس تأسیس کرد. این یک آژانس تعاونی برای مدیریت کار برای و توسط عکاسان مستقل بود ، و شهرت خود را به برتری روزنامه نگاران عکاسی تبدیل کرد. در سال 1952 ، او رئیس جمهور شد.

تاسیس اسرائیل

Capa در زمان تأسیس اسرائیل و در حالی که توسط کشورهای همسایه مورد حمله قرار گرفت ،به اسرائیل سفر کرد. او عکسهای بی شماری را که همراه با کتاب اروین شاو ، گزارش در مورد اسرائیل بود ، گرفت.

اولین جنگ هندوچین و مرگ در سال 1954

در اوایل دهه 1950 ، کپا برای نمایش در ارتباط با عکس مگنوم به ژاپن سفر کرد. در آنجا ، مجله لایف از او خواست که برای کار به جنوب شرقی آسیا برود ، جایی که فرانسوی ها هشت سال در جنگ اول هندوچین می جنگیدند. اگرچه او چند سال قبل ادعا کرده بود که با جنگ تمام شده است ، کپا کار را پذیرفت. او با دو روزنامه نگار Time-Life ، جان مکلین و جیم لوکاس ، با یک هنگ فرانسوی واقع در استان Thái Bình همراه شد. در 25 مه 1954 ، هنگ در حال عبور از یک منطقه خطرناک زیر آتش بود که کاپا تصمیم گرفت جیپ خود را ترک کند و از جاده بالا رود تا از پیشبرد عکس بگیرد. کپا هنگامی که روی مین کنار جاده قدم گذاشت کشته شد. 

وی هنگام مرگ 40 ساله بود. وی در قطعه شماره 189 در قبرستان Amawalk Hill (همچنین قبرستان Friends) ، Amawalk ، شهرستان Westchester ، نیویورک همراه با مادرش ، جولیا و برادرش ، Cornell Capa به خاک سپرده شده است.

مطالب مرتبط:  بهترین رینگ لایت برای آموزش آنلاین
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *