دیافراگم در عکاسی چیست؟

دیافراگم یکی از سه عنصری است که در کنار ایزو و سرعت شاتر در نوردهی تاثیر گذار است. همانطور که مهارت های عکاسی خود را ارتقا می دهید حالت های خودکار را پشت سر گذاشته و سعی کنید که در حالت دستی به تمرین عکاسی بپردازید. در بسیاری از موارد دیافراگم بیشترین تاثیر را روی عکس می گذارد.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت حرفه ای

دیافراگم چیست؟

دیافراگم به زبان ساده باز شدن لنز می باشد. این روزنه قابل تنظیم در لنز شما دیافراگم نامیده می شود. اگر از نزدیک به لنز دوربین خود نگاه کنید تصویری مانند عکس زیر را می بینید.

 

بهترین راه برای درک دیافراگم تصور کردن آن به عنوان مردمک چشم است. در شرایط کم نور مردمک چشم باز شده و اجازه عبور نور بیشتر را می دهد و بالعکس. دیافراگم لنز نیز دقیقا مشابه همین کار می کند.

 

اعداد دیافراگم چیست؟

دیافراگم در دوربین عکاسی با اعداد مشخص می شود. این اعداد با پیش وند F نمایش داده می شوند. اعداد دیافراگم از 1 شروع می شود و تا 32 نیز می تواند ادامه داشته باشد.

 

اعداد کوچکتر به معنای دیافراگم بازتر و اعداد بزرگتر به معنای دیافراگم بسته تر است. به عنوان مثال F/1.8 به معنای دیافراگم کاملا باز و F/22 دیافراگم بسیار بسته و باریک است. F در اینجا مخفف کلمه F-STOP است.

 

تاثیر دیافراگم بر نوردهی در عکاسی

هنگامی که در F-STOP از یک عدد به عدد بالاتر می رویم مقدار نوردهی دوبرابر می شود و بالعکس. مقدار نوردهی در F/2.8 دو برابر مقدار نوردهی در F/4 می باشد و بالعکس. البته در بین این اعداد اعداد دیگری نیز دیده می شوند که برای کنترل بیشتر نوردهی است.

برای درک تاثیر دیافراگم بر نوردهی به تصویر زیر دقت کنید.

 

تاثیر دیافراگم بر عمق میدان

دیافراگم علاوه بر میزان نوردهی بر عمق میدان نیز تاثیر می گذارد. عمق میدان در واقع فضای بین سوژه و انتهای تصویر است.

هرچقدر که دیافراگم بازتر باشد عمق میدان کمتر خواهد بود و پس زمینه تار خواهد شد و بالعکس. در دیافراگم های باز منطقه فوکوس نیز بسیار باریک خواهد بود.

 

مثلا اگر در F/1.8 عکس پرتره بگیرید ممکن است فقط چشمان مدل شما در فوکوس قرار بگیرد و بینی و گوش های او در فوکوس نباشند.

 

دیافراگم مناسب برای عکاسی پرتره

در عکاسی پرتره معمولا از لنزهای 50 و 85 استفاده می شود. اگر سوژه به دوربین نزدیک باشد باید از دیافراگم F/3.2 تا F/4 استفاده کنید. اگر از دیافراگم های بالاتر استفاده کنید باید نور صحنه را افزایش دهید.

دیافراگم مناسب برای عکاسی منظره

در عکاسی منظره چون می خواهید تمام جزئیات را به صورت واضح در عکس داشته باشید. باید از F/8 تا F/16 استفاده کنید. این دیافراگم مناسب برای عکاسی منظره است. اگر از دیافراگم های بالاتر مانند F/22 استفاده کنید. ممکن است دچار پراش در تصویر شوید.

 

مطالب مرتبطلنز تیلت شیفت (Tilt Shift)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *