دوربین فیلمبرداری در مقابل DSLR

 دوربین فیلمبرداری بهتر است یا DSLR ؟

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: استفاده از رینگ لایت در پرتره های حرفه ای

 

در گذشته دوربین ها به طور سنتی یا برای عکاسی طراحی می شدند یا برای فیلمبرداری و نمی توانستند هردو کا را بطور همزمان انجام دهند. این ویژگیها به سرعت در حال تغییر است. حدود پنج سال پیش دوربین های عکاسی DSLR قادر به فیلمبرداری بودند اما ویژگی هایی مانند فوکوس خودکار را نداشتند ولی امروزه بسیاری از فیلمبرداران حرفه ای تصمیم می گیرند با دوربین عکاسی DSLR فیلمبرداری کنند. اما سوال اینجاست که چرا دوربین های  DSLR برای فیلمبرداری محبوبیت پیدا کردند؟ آیا واقعا آنها بهتر از دوربین های فیلمبرداری هستند؟ برای پاسخ به این سوال باید چند فاکتور مهم را مورد بررسی قرار دهیم.

اندازه سنسور دوربین

بزرگترین تفاوت بین دوربین های فیلمبرداری و دوربین های عکاسی DSLR در این است که در بازه قیمتی یکسان دوربین های DSLR سنسور بزرگتری دارند. البته شما می توانید دوربین فیلمبرداری با سنسور بزرگ تهیه نمایید اما ممکن است هزینه چند ده هزار دلاری برای شما به همراه داشته باشد. فیلمبرداری با سنسور بزرگ دو مزیت دارد.

1- ایجاد بوکه یا پس زمینه تار

2- فیلمبرداری بهتر در نور کم

در نور کم سنسور بزرگتر نور بیشتری را جمع می کند. فیلمبرداری در نور کم با سنسور بزرگتر مانند سنسور DSLR آسان تر است. دوربین های دارای سنسور بزرگتر در محیط کم نور در صورت استفاده از ایزوی بالا نویز کمتری در تصاویر ایجاد می کنند.

مدت زمان ضبط دوربین

پردازنده دوربین های عکاسی دیجیتال می توانند اطلاعات زیادی را همزمان پردازش کنند، اما هنگام فیلمبرداری وقتی دوربین نمی تواند اطلاعات بیششتری را پردازش کند ضبط متوقف می شود. در این مرحله دوربین های  فیلمبرداری برنده هستند زیرا آنها به طور تخصصی برای فیلمبرداری طراحی شده اند و قادر هستند تا بیش از یک ساعت و تا زمانی که باتری آنها شارژ دارد فیلمبرداری کنند. در حالی که دوربین های عکاسی دیجیتال حداکثر تا نیم ساعت فیلمبرداری می کنند و شما مجددا باید دکمه ضبط را فشار دهید. این زمان برای فیلمبداری 4K حتی کوتاهتر است. بیشتر فیلمبرداران حرفه ای اغلب چندین فیلم ضبط می کنند تا ویدئو نهایی خود را ایجاد کنند. بنابراین زمان ضبط کوتاهتر چندان مشکل ساز نخواهد بود ولی اگر میخواهید یک مسابقه ورزشی را از ابتدا تا انتها ضبط کنید دوربین فیلمبرداری گزینه مناسب برای شما خواهد بود.

زوم دوربین

در دوربین های عکاسی دیجیتال هنگامیکه شما از یک لنز زوم استفاده می کنید برای زوم کردن باید از حلقه زوم روی لنز استفاده کنید. این کار در حین فیلمبرداری ممکن است موجب ایجاد تکانهای ناخواسته در تصویر شود. همچنین امکان زوم کردن به صورت نرم و پیوسته با دوربین DSLR وجود ندارد. این در حالیست که عمل زوم کردن در دوربین فیلمبرداری به کمک چند دکمه که بر روی بدنه دوربین تعبیه شده است انجام می شود و امکان زوم کردن به صورت نرم و پیوسته را به کاربر می دهد.

فوکوس دوربین

هنگام مقایسه دوربین فیلمبرداری و دوربین DSLR عمل فوکوس یک مسئله بسیار مهم است. اما پیشرفتهای اخیر در فن آوری این شکاف را بطور قابل توجهی کاهش داده است. بسیاری از دوربین های عکاسی دیجیتال امروزی قابلیت فوکوس خودکار هنگام فیلمبرداری را دارند. اما مشخصه اصلی که در یک دوربین DSLR باید به دنبال آن باشید نوع فوکوس خودکار مورد استفاده دوربین در حالت LIVE VIEW است. سیستمهای تشخیص فاز برای فیلمبرداری به خوبی کار می کنند اما سیستم تشخیص کنتراست باعث می شود تا قبل از قفل کردن بر روی سوژه فوکوس داخل و خارج ایجاد شود، چیزی که در یک فیلم بسیار پریشان کننده است. با این حال برخی از فیلمبرداران حرفه ای از فوکوس دستی استفاده می کنند.

فیلتر لنز

هنگام نرخ فریم با سرعت شاتر باید مطابقت داشته باشد. به عنوان مثال اگر با نرخ 60 فریم بر ثانیه فیلمبرداری می کنید باید سرعت را روی 1/60 ثانیه تنظیم کنید. در حالت فیلمبرداری سینمایی که با نرخ 24 فریم بر ثانیه انجام می شود باید سرعت شاتر روی 1/30 ثانیه باشد که این سرعت برای فیلمبرداری در زیر نور آفتاب بسیار کم است. دوربین های فیلمبرداری دارای فیلترهای ND هستند که می توانند با سرعت شاتر پایین در زیر نور آفتاب فیلمبرداری کنند. دوربین های عکاسی دیجیتال این ویژگی داخلی را ندارند و شما باید فیلترهای ND خریداری کنید.

اورگونومی دوربین

دوربین های DSLR برای گرفتن عکس و دوربین های فیلمبرداری به طور اختصاصی برای فیلمبرداری طراحی شده اند. نگه داشتن دوربین DSLR هنگام فیلمبرداری حتی برای مدت زمان کوتاه خسته کننده خواهد بود.  در حالیکه نگه داشتن دوربین فیلمبرداری برای مدت طولانی راحت تر است. البته اگر قصد استفاده از سه پایه را دارید مسئله اورگونومی چندان مهم نخواهد بود.

صدا

صدا عامل مهمی است که اغلب توسط فیلمبرداران مورد غفلت قرار می گیرد. به طور کلی میکروفون داخلی یک دوربین فیلمبرداری بهتر از میکروفون داخلی یک دوربین DSLR است. اما نکته اینجاست که نصب یک میکروفون خارجی بهتر از میکروفون داخلی است. به همین دلیل وقتی فیلمبرداران با تجربه تصمیم به فیلمبرداری با یک دوربین DSLR می گیرند مسئله صدا را با نصب میکروفون خارجی جبران می کنند.

 

مطالب مرتبط

دوربین عکاسی نیکون بهتر است یا کانن ؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *