در عکاسی منظره فوکوس خودکار بهتر است یا دستی؟

سرعت عکاسی منظره معمولاً کندتر از سایر ژانرها است که امکان رویکردی روشمندتر به ترکیب بندی و تنظیمات دوربین را فراهم می کند. که شامل تمرکز است. فوکوس دستی برای مناظر بیشتر از سایر ژانرها محبوب است. در واقع، بازار کاملی از لنزهای فوکوس دستی شخص ثالث وجود دارد که تقریباً منحصراً برای عکاسان منظره طراحی شده است. اما فوکوس خودکار همچنان مزایای خود را دارد. بنابراین، کدام روش برای شما مناسب است؟

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: بهترین رینگ لایت برای ZOOM

فوکوس خودکار در مقابل دستی

اگر برای تصمیم گیری بین فوکوس خودکار و فوکوس دستی مشکل دارید، احتمالاً خیلی سخت فکر می کنید. چرا؟ زیرا برای هر عکس فقط یک فاصله صحیح برای فوکوس وجود دارد. با فرض اینکه هیچ چیز مانع فوکوس خودکار دقیق یا فوکوس دستی دقیق نمی شود، عکس هایی که می گیرید با هر دو روش یکسان خواهند بود.

اما – فوکوس دستی کندتر است، به خصوص اگر به دقت بالا ​​نیاز دارید. و مگر اینکه روش فوکوس دستی شما تقریباً کامل باشد، در واقع به دلیل خطای انسانی، دقت کمتری نسبت به فوکوس خودکار دارد.

فوکوس دستی برای تسلط بر زمانی است که فوکوس خودکار دوربین شما نمی تواند به اندازه کافی خوب کار کند. به عنوان مثال، با عکاسی از راه شیری، تقریبا هیچ دوربینی نمی تواند با موفقیت روی ستاره ها فوکوس خودکار کند و فوکوس دستی یک امر ضروری است. همین امر در محیط های کم کنتراست مانند مه غلیظ نیز صدق می کند.

با این حال، اغلب اوقات، فوکوس خودکار به اندازه کافی خوب است. این سریعتر و راحت تر از فوکوس دستی است. و اگر مشکلی پیش نیاید، دقیقاً یکسان است. 

همچنین، مهمتر از همه، در فوکوس خودکار یک نقطه فوکوس چشمک می زند تا به شما اطلاع دهد که فوکوس دقیق است یا خیر. اگر به صورت دستی در نقطه اشتباهی فوکوس کنید، می توانید یک سری عکس کامل بدون اینکه متوجه شوید تا زمانی که به خانه برگردید بگیرید.

زمان و نحوه استفاده از فوکوس خودکار برای عکاسی منظره

اگر به طور پیش‌فرض از فوکوس خودکار استفاده می‌کنید، احتمالاً قبلاً متوجه مواردی شده‌اید که واقعاً خوب کار می‌کند: عکس‌های روز، غروب خورشید و به طور کلی فقط مناظر. با نور کافی، موقعیت های زیادی وجود ندارد که فوکوس خودکار به طور مداوم از کار بیفتد. (این موضوع در خارج از عکاسی از طبیعت، مانند عکاسی پرتره و ورزش نیز صادق است.)

به عکس های زیر دقت کنید. هر دو با فوکوس خودکار گرفته شده اند:

 

با این حال، به خاطر داشته باشید که همه تکنیک‌های فوکوس خودکار برابر نیستند. ممکن است فوکوس خودکار به شما عکس‌های تار بدهد، جایی که روی چیزی غیر از سوژه اصلی خود فوکوس کرده‌اید.

اول، توصیه اصلی این است که از حالت های منطقه فوکوس خودکار که دوربین شما سعی می کند حدس بزند سوژه شما چیست، خودداری کنید. به دلیل نبود اصطلاح بهتر، این را «فوکوس خودکار خودکار» می نامیم، و به این معنی است که شما نمی توانید جعبه فوکوس خود را در هر کجا که می خواهید قرار دهید. در عوض، دوربین شما خودش تصمیم می گیرد که سوژه شما چیست و روی آن فوکوس می کند. برای اکثر مناظر، فوکوس خودکار تک نقطه ای و تک سروو (AF-S) ایده آل است.

دوم، بین فوکوس خودکار تشخیص کنتراست و تشخیص فاز تفاوت وجود دارد. با دوربین‌های DSLR، تقریباً همیشه، منظره یاب از سیستم تشخیص فاز استفاده می‌کند، در حالی که نمای زنده از تشخیص کنتراست است. برای دوربین های بدون آینه، تمام فوکوس خودکار تمایل به تشخیص کنتراست (یا سیستم هیبریدی) دارد. فوکوس خودکار تشخیص فاز سریع‌تر است، اما باید به درستی کالیبره شود یا در خطر برخی خطاهای قابل توجه است. حتی در این صورت، تشخیص کنتراست به احتمال زیاد به طور کلی دقیق است.

سوم، حتی بهترین سیستم‌های فوکوس خودکار می‌توانند در قسمت‌هایی با حداقل جزئیات دچار تزلزل شوند. نقطه ای با کنتراست بالا برای فوکوس انتخاب کنید، مانند تیغه های چمن یا لبه سنگ. به عنوان مثال، فوکوس روی یک ابر همیشه خوب کار نخواهد کرد.

استفاده از فوکوس دستی برای عکاسی منظره

علیرغم مزایای فوکوس خودکار، دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است همچنان بخواهید از فوکوس دستی برای عکاسی منظره استفاده کنید. قبلاً اشاره کردیم که در محیط‌های تاریک و کم کنتراست مفید است، اما این تنها موقعیتی نیست که در آن مهم است. بسیاری از عکاسان زمانی که نیاز به فوکوس ثابت از عکسی به عکس دیگر دارند از فوکوس دستی استفاده می کنند.

چیزی شبیه این به نظر می رسد: وقتی روی سه پایه عکس می گیرید و ترکیب بندی خود را برای هر عکس کمی تغییر می دهید، نیازی نیست هر چند ثانیه یکبار فوکوس مجدد کنید. اما اگر از فوکوس خودکار استفاده می‌کنید و هر بار که دکمه شاتر را تا نیمه فشار می‌دهید، دوربین شما فوکوس می‌کند، این دقیقاً همان چیزی است که اتفاق می‌افتد. بنابراین، بسیاری از عکاسان لنز خود را به فوکوس دستی تغییر می‌دهند تا از یک عکس به عکس دیگر ثبات کامل داشته باشند.

اما وقتی فوکوس دستی ضروری است، چگونه از آن به درستی استفاده می کنید؟ بهترین راه برای دستیابی به فوکوس دستی دقیق و تضمینی این است که کارها را آهسته انجام دهید. از یک سه پایه استفاده کنید، نمای زنده را باز کنید، و تصویر LCD زنده را تا بالاترین میزان خود بزرگ کنید یا ببندید. توصیه می‌کنیم دیافراگم نسبتاً باز را تنظیم کنید – چیزی مانند f/2.8 تا f/4 – برای اغراق‌آمیز کردن مناطقی که کمی خارج از فوکوس هستند. سپس حلقه فوکوس را با دقت و به آرامی روی لنز خود حرکت دهید تا تصویر تا حد امکان واضح به نظر برسد. ممکن است لازم باشد چند بار به جلو و عقب تمرکز کنید تا نقطه شیرین را پیدا کنید.

مطالب مرتبط: چگونه عکس های منظره عالی بگیریم؟
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *