خط افق در عکاسی

خط افق در عکاسی چیست؟

خط افقی یک خط مستقیم است که از سمت چپ کادر به راست امتداد دارد. بیشترین استفاده از خط افقی در ژانرهای عکاسی که در خارج از منزل انجام می شود ، افق زمین است – خط ظاهری که زمین را از آسمان جدا می کند.

خطوط افقی در ساختمانها هنگام عکاسی معماری یا منظره شهری وجود دارد.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: دلایل خرید رینگ لایت

 

خط افق برای چه مواردی استفاده می شود؟

از آنجا که ما عادت داریم خطوط افقی را در اطراف خود ببینیم ، متمایز ساختن آنها در عکس ها کار آسانی نیست. اگر از آنها به درستی استفاده نکنید ، می توانند بسیار کسل کننده به نظر برسند.

گنجاندن خطوط افقی در تصاویر شما می تواند فضای صحنه ها و همچنین احساساتی را که می توانید از مخاطبان برانگیزید تغییر دهد. اگرچه خطوط افقی می توانند ظاهری ثابت به تصاویر شما ببخشند ، اما می توانند با ایجاد تعادل در ترکیب برای ایجاد حس ثبات و آرامش ، نتایج فوق العاده ای را ایجاد کنند.

مشکل این است که مرز بین ایجاد یک تصویر متفکرانه که دارای یک فضای ایستا در مقابل یک تصویر کسل کننده است ، بسیار باریک است. به این ترتیب ، وقتی از خطوط افقی در کادر استفاده می کنید ، باید به این فکر کنید که چه نوع احساساتی را می خواهید منتقل کنید و اگر بهتر است خطوط را حذف کنید ، آنها را کمتر برجسته کرده یا آنها را متناسب با ظاهر خود افزایش دهید.

نحوه استفاده از خطوط افقی در عکاسی

خط افق شکسته پیشرو

بیایید با این فرض شروع کنیم که عموماً یک افق ناگسستنی می تواند برای بیننده بسیار خسته کننده به نظر برسد. یک راه عالی برای ایجاد علاقه بیشتر به یک تصویر کسل کننده این است که برخی عناصر را از قسمتهای دیگر تصویر در افق قطع کنید.

تصویر بالا در دبی گرفته شده است. برای شروع ، سعی کنید تصویر را بدون پل منحنی در سمت راست تصور کنید. این یک عکس بازتابی کلاسیک خواهد بود ، بدون هیچ چیزی که چشم بیننده را به سوژه اصلی (ساختمانها) بکشاند.

بدون پل ، این عکس همچنان یک عکس مناسب خواهد بود ، زیرا چراغ ها و جو شبانه تا حدی کمبود خطوط اصلی را جبران می کند. با این حال ، قطعاً همان قدرت بصری تصویر بالا را نخواهد داشت.

دلیل این امر این است که خط اصلی پل خمیده عمق ایجاد می کند ، در حالی که شکستن خط افق برای ترکیب سایر قسمتهای کادر باعث افزایش علاقه می شود.

ترکیب خطوط پیشرو در افق

با همگرایی همه خطوط اصلی دیگر در کادر می توانید جذابیت بیشتری به خطوط افقی ایجاد کنید.

در تصویر بالا ، من از افق به عنوان یک نقطه لنگر در داخل تصویر استفاده کردم. در ترکیب با تقارن و نور ، توانستیم ردیف های اسطوخودوس را به عنوان خطوط همگرا به سمت دو درخت در پس زمینه ترکیب کنیم.

نتیجه نهایی یک فضای ثابت و در عین حال آرام است. اگر هدف شما ایجاد نوعی درام یا کشش در تصویر است ، توصیه می کنیم از افق “شکسته” استفاده کنید ، همانطور که قبلاً در نمونه های دیگر در بالا مشاهده کردیم.

مطالب مرتبط:  عکاسی از زاویه بالا
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *