تکنیک های عکاسی از گلها

عکاسی از گلها راهی آسان برای گرفتن عکسهای خارق العاده است. گلها رنگارنگ هستند و به اشکال گوناگون همه جا یافت می شوند. در این مقاله سعی کردیم آنچه را که به عکاسی از گلها مربوط می شود از عکاسی ماکرو تا نورپردازی توضیح دهیم.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: نحوه تنظیم و استفاده از رینگ لایت

 

برای عکاسی از گلها داشتن لنز ماکرو ضروری نیست

اگر بودجه کافی داشته باشید داشتن یک دوربین DSLR و یک لنز ماکرو عکاسی از گل را راحت تر می کند که نتیجه آن عکسهایی با کیفیت و جزئیات بالا خواهد بود. ولی اگر لنز ماکرو در اختیار ندارید اصلا جای نگرانی نیست شما می توانید با کمک حلقه های معکوس کننده لنز و اکستنشن تیوپ لنز خود را تبدیل به یک لنز ماکرو کنید.

 

یاد بگیرید که چگونه سوژه خود را در فوکوس نگه دارید

حفظ فوکوس ممکن است چالش برانگیز باشد زیرا برای عکاسی ماکرو باید از فاصله نزدیک عکس بگیرید. با انتخاب دیافراگم مناسب می توانید عمق میدان را کنترل کنید. اگر از دیافراگم خیلی باز استفاده کنید نگه داشتن کل سوژه در فوکوس کمی مشکل خواهد بود.

 

برای گرفتن عکسهای شارپ از فوکوس تک نقطه ای استفاده کنید

استفاده از فوکوس تک نقطه ای به شما کمک می کند تا دقیقا مشخص کنید که کدام نقطه از گل را در فوکوس قرار می دهید. اگر احیانا به هر دلیل سوژه شما دارای حرکت باشد و دوربین شما دائم بخواهد فوکوس را تغییر دهد در این حالت فوکوس خودکار را غیر فعال کرده و از فوکوس دستی استفاده کنید.

 

برای عکاسی از گل خود از Focus Stacking استفاده کنید

علی رغم استفاده از دیافراگم کوچک لنز شما عمق میدان نسبتا کمی ایجاد خواهد کرد. این به دلیل عکاسی از فاصله نزدیک است و منجر به ایجاد تاری عکس شما خواهد شد. یکی از راههای حل این مشکل استفاده از روش Focus Stacking است. این روش شامل گرفتن عکس از فواصل مختلف است. سپس این تصاویر را در کنار هم قرار می دهید تا یک تصویر واضح ایجاد کنید.

 

سعی کنید لرزش را به حداقل برسانید

به دلیل عمق میدان کم لنز عکاسی از گلها در هنگام وزش باد توصیه نمی شود. وزش باد می تواند به راحتی فوکوس شما را از بین ببرد بنابراین مکانی را انتخاب کنید که به اندازه کافی آرام باشد. مرحله بعدی استفاده از سه پایه و ریموت شاتر یا تایمر دوربین است. این کارها باعث می شوند که لرزش دوربین به حداقل برسد.

 

عکس خود را مانند یک پرتره ترکیب بندی کنید

در عکاسی از گلها سعی کنید که گل را مانند سریک انسان در نظر بگیرید و از تکنیک های عکاسی پرتره در آن استفاده کنید. روی زیباترین قسمتهای گل مانند گلبرگ ها یا پرزها تمرکز کنید. همچنین باید از قانون یک سوم پیروی کنید تا عکس شما متعادل تر به نظر برسد.

 

برای گرفتن عکسهای بی نظیر پرسپکتیوهای مختلف را امتحان کنید

سعی کنید دائما از یک زاویه عکاسی نکنید و زوایای مختلف را امتحان کنید. استفاده از یک زاویه به طور دائم می تواند کسل کننده باشد. مثلا از دیدگاه یک پروانه عکس بگیرید و از بالا به گل نگاه کنید. یا از دیدگاه یک حشره کوچک عکاسی کنید و از پایین گل عکس بگیرید برای این کار شاید مجبور شوید که روی زمین یا روی گل ولای دراز بکشید اما ارزشش را دارد.

 

برای روشن کردن سوژه های خود از فلاش استفاده کنید

بهترین زمان برای عکاسی در فضای باز هنگام طلوع و غروب آفتاب است. این زمانی است که می توانید بهترین نور را دریافت کنید. اما وقتی در فضای باز کار می کنید همیشه نور خوبی نخواهید داشت. اگر محل عکاسی شما کمی تاریک باشد برای افزودن نور باید از فلاش استفاده کنید. فلاش داخلی یا پاپ آپ برای عکاسی ماکرو مناسب نیست.

بهترین مکان برای قراردادن فلاش معمولا کنار سوژه و خارج از دوربین است. برای این کار می توانید فلاش را روی یک مینی سه پایه نصب کنید و یک دیفیوز نصب کنید تا شدت نور کمتر شود. حال تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک فرستنده روی کفشک گرم بالای دوربین و یک گیرنده به فلاش خود متصل کنید. پس از نصب فلاش به طور همزمان با دوربین روشن می شود.

 

از پس زمینه ساده و زیبا استفاده کنید

هنگام عکاسی از گلها اگر می خواهید سوژه شما برجسته تر شود شما به یک پس زمینه تار نیاز دارید. ساده ترین راه برای بدست آوردن این نتیجه این است که تا حد امکان دوربین را از پس زمینه دور نگه دارید. اما عناصر موجود در پس زمینه نیز نباید خیلی شلوغ و نامرتبط باشد. یک پس زمینه ساده و عالی انتخاب کنید.

 

سعی کنید که آسمان یا گیاهان دیگر را در پس زمینه قرار دهید تا به اصالت عکس شما اضافه شود. ممکن است شما یک سوژه زیبا را در مکانی نامناسب پیدا کنید. مثلا یک گل زیبا را در کنار جاده یا سطل زباله بیابید. برای این کار باید پس زمینه جعلی ایجاد کنید مثلا یک تکه مقوای سبز را در پس زمینه قرار دهید تا جلوه زیبایی به عکس شما ببخشد.

 

برای زیباتر شدن عکس ها می توانید پروانه ها حشرات و قطرات آب را به سوژه خود اضافه کنید تا عکس شما طبیعی تر به نظر برسد. اگر حشره ای را در اطراف خود نیافتید می توانید با اسپری کردن آب قند برروی گلها حشرات را به سمت گل جذب کنید. البته دقت کنید که این کار ممکن است باعث جذب پشه ها بشود. همچنین وجود قطرات آب برروی گلها باعث می شود که عکس شما جلوه زیباتری داشته باشد.

 

از مزارع و دشتهای پر از گل عکاسی کنید

هنگام عکاسی از مزارع گل و دشتهای زیبا دیگر نیازی به لنز ماکرو ندارید و می توانید با استفاده از یک لنز واید عکسهای زیبایی را ثبت کنید. تنها چیزی که در اینجا نیاز دارید انتخاب زمان مناسب برای عکاسی و استفاده از ترکیب بندی مناسب است.

 

مطالب مرتبط: تکنیک های عکاسی از آبشار

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *