تکنیک های عکاسی از ماه

عکاسی از ماه به دو بخش تقسیم می شود

1- عکاسی از خود ماه به تنهایی

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: دلایل استفاده از رینگ لایت

 

2- عکاسی از یک منظره که ماه نیز بخشی از آن می باشد

 

اولین قدم برای عکاسی از ماه این است که آب و هوا و فاز ماه را بشناسید و در بهترین شرایط اقدام به این کار کنید.

فاز ماه

ماه کامل با شکوه همان چیزی است که توجه بیشتر مردم را به خود جلب می کند. اما در دنیای عکاسی ماه کامل خسته کننده ترین عکسها را رقم می زند. در این حالت چون کل کره ماه به صورت روشن دیده می شود شی یک تصویر سفید از ماه با کنتراست نسبتا پایین دریافت می کنید. اگر می خواهید یک ماه کامل را عکاسی کنید بهتر است روز قبل یا بعد از ماه کامل باشد.

موقعیت مکانی ماه

موقعیت مکانی ماه موضوعی است که باید مورد توجه قرارگیرد. اگر فقط از ماه عکاسی می کنید زمانی که در بالای سرماه قرار دارد بهترین موقعیت مکانی برای عکاسی است و عکسهایی که در این حالت ثبت می کنید بسیار شارپ خواهند بود ولی اگر در افق قرار گیرد نوری که از ماه منعکس می شود باید مسافت بیشتری از جو زمین را طی کند.

البته اگر ماه بخشی از تصویر یک منظره باشد موقعیت مکانی آن به این اندازه مهم نیست.

ابرها

بسیاری از عکاسان ترجیح می دهند در شب هایی که آسمان صاف است عکاسی کنند ولی گاهی اوقات که آسمان ابری است و لایه های نازک ابر در اطراف ماه دیده می شوند فرصت مناسبی است برای ثبت عکسهایی زیبا زیرا آسمان ابری می تواند بخشی از ماه باشد یا به آن نفوذ کند و منجر به فرصت های عالی عکاسی شود.

تغییرچگالی هوا

شب هایی وجود دارند که در نگاه اول آسمان بسیار صاف به نظر می آید اما در نگاه دقیق تر چنین نیست. هوا از نظر چگالی یکنواخت نیست به همین دلیل است که برخی از ستاره ها در آسمان چشمک زن به نظر می رسند. این چشمک زدن ناشی از تلاطم جوی است و همین عامل می تواند برروی ماه نیز تاثیر بگذارد و باعث می شود که تصویری نه چندان شارپ از ماه را ثبت کنید.

ترکیب

بیشتر عکاسان تصویر ماه را در مرکز قاب دوربین عکاسی قرار می دهند. اگر از هلال ماه عکاسی می کنید سعی کنید که سایه ماه را در مرکز قاب قرار دهید و از قاعده یک سوم استفاده کنید. البته شما به عنوان یک عکاس می توانید خلاقیت های دیگری را نیز اعمال کنید و در عکاسی منظره، ماه را به عنوان بخشی از تصویر در گوشه های تصویر قرار دهید.

انتخاب لنز مناسب

اگر ماه را به عنوان بخشی از یک منظره در نظر بگیرید با استفاده از یک لنز 50 میلی متر ماه را در اندازه واقعی می توانید ثبت کنید یعنی همان چیزی که چشم ما می بینید ولی اگر ماه به عنوان سوژه عکس باشد باید از لنزهای تله فوتو استفاده کنید تا جزئیات بیشتری از ماه را در تصویر داشته باشید.

قفل آینه

برای عکاسی از ماه قفل آینه دوربین عکاسی را فعال کنید ودر صورت امکان از ریموت شاتر بی سیم استفاده کنید.

سه پایه

امروزه با وجود دوربین های عکاسی و لنزهای دارای لرزشگیر و همچنین امکان استفاده از سرعت شاتر بالا و ایزوی بالا بدون داشتن نویز، استفاده از سه پایه در عکاسی از ماه چندان ضروری به نظر نمی رسد.

نوردهی

ایزو

درعکاسی از ماه باید دقت کنید که از یک شی نورانی عکس می گیرید و نیازی به استفاده از ایزوی خیلی بالا را ندارید.

دیافراگم

هنگام عکاسی از ماه سعی کنید که از دیافراگم متوسط استفاده کنید زیرا دیافراگم های خیلی بازباعث می شوند که تصویر ماه کمی تار به نظر برسد.اما اگر ماه به عنوان بخشی از منظره است می توانید از حداکثر دیافراگم استفاده کنید.

سرعت شاتر

ماه با سرعت 2290 مایل درساعت در مدارزمین می چرخد و عکسبرداری با سرعت شاتر پایین باعث تارشدن تصویر ماه می شود. سرعت مناسب برای عکاسی از ماه 1/125 ثانیه است.

براکتینگ

هنگام عکاسی از ماه سعی کنید تعداد زیادی عکس بگیرید زیرا ممکن است برخی از عکس ها هنگام مشاهده تاربه نظر برسند بنابراین با داشتن تعداد زیادی عکس می توانید بهترین عکس ها را انتخاب کنید و یا از تکنیک براکتینگ برای ترکیب عکس های خوب استفاده کنید.

 

مطالب مرتبط

تکنیک های مهم در عکاسی پرتره

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *