تکنیک اورتون در عکاسی چیست؟

افکت اورتون یک تکنیک محبوب و هنری پس از پردازش است که در دهه 1980 رواج پیدا کرد. استفاده از این افکت در عکاسی منظره بسیار رایج است و حالتی نرم و آبرنگی ایجاد می کند. ما در این مقاله توضیح خواهیم داد که چگونه این افکت را در عکس ایجاد کنید.

در واقع اورتون یک تکنیک پس از پردازش است که برای افزودن ظاهری عاشقانه به عکس در عکاسی منظره استفاده می شود. این نام از مایکل اورتون عکاس کانادایی گرفته شده است که در ژانر منظره حال وهوای سورئال را به عکس های خود وارد کرده است.

 

او برای ایجاد این جلوه دو یا سه عکس از یک صحنه را گرفت که یکی در فوکوس دقیق بود و دیگری دارای عمق میدان کم و خارج از فوکوس بود. اورتون در اتاق تاریک این دو عکس را با هم ادغام کرد و یک تصویر واحد بدست آورد. امروزه عکاسان از این تکنیک خیلی استفاده نمی کنند و گاهی برای افزودن درخششی ملایم به عکس های منظره از آن استفاده می کنند. دستیابی به این تکنیک در فتوشاپ و لایت روم ساده است.

نحوه ایجاد اورتون در فتوشاپ

1- پس از اعمال ویرایش های اساسی در عکس خود تصویر را در فتوشاپ باز کرده و یک لایه تکراری ایجاد کنید. می توانید این کار را با کلیک راست روی لایه پس زمینه و انتخاب Duplicate layer انجام دهید. این لایه را Blur بزنید.

 

2- کمی تاری به این لایه اضافه کنید. یک مقدار شعاع را انتخاب کنید که صحنه را تاریک کند. در این مرحله صحنه را بسیار تاریک کنید. شعاع بین 25 تا 50 را انتخاب کنید.

 

3- لایه کنتراست و روشنی را اضافه کنید. کنتراست اضافه کنید و با افزودن یک لایه تنظیم سطح عکس را سبک کنید.

4- قدرت اثر را تنظیم کنید برای این کار لایه Blur انتخاب کرده و میزان تیرگی تصویر را به صفر برسانید. با این کار افکت اورتون کاملا از تصویر شما پاک می شود.

 

از صفر به آرامی افکت اورتون را به تصویر خود اضافه کنید. بسیاری از عکاسان دوست دارند که مقدار خیلی کمی از این جلوه را به عکس اضافه کنند.

روش ایجاد اورتون در لایت روم

با استفاده از Lightening و اسلایدرهای Clarity و texture می توانید به یک شکل مشابه در لایت روم دست یابید.

1- به صفحه Basic در Develop Module بروید.

در بخش presence به دنبال مجموعه ای از ابزارها بگردید مانند Dehaze-Clarity-texture اینها بیشترین تاثیر را در ایجاد اورتون در لایت روم خواهند داشت. معمولا برای منظره ها با کشیدن اسلایدر به سمت راست اعداد را بالا می بریم ولی در جلوه اورتون برعکس عمل خواهیم کرد.

پایین آوردن texture ضمن حفظ جزئیات وضوح تصویر را کاهش می دهد و کنتراست را در میان تن ها تنظیم می کند. این که چقدر این اسلایدرها را پایین بیاورید به خود شما بستگی دارد. جایی بین 40 و 80 محدوده خوبی است.

2- کنتراست و نور را اضافه کنید و کمی تصویر را سبک کنید. در بخش Develop Module  اسلایدرهای Contrast – Highlights – Shadows و White را بالا ببرید.

 

 

مطالب مرتبط: عکاسی صنعتی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *