تنظیمات میکروفون بی سیم

سیستم میکروفون بی سیم چیست؟

قبل از شروع به راه‌اندازی سیستم بی‌سیم، اجازه دهید در مورد اینکه این سیستم‌ها چیست و چگونه کار می‌کنند بحث کنیم. یک سیستم بی سیم در اصل یک ایستگاه رادیویی مینیاتوری است که جایگزین کابل میکروفون می شود. فرستنده فرکانس رادیویی (RF) را به گیرنده می فرستد و سیگنال را دریافت می کند و سپس صدا را به میکسر شما ارسال می کند.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: خرید رینگ لایت بلاگری

 

سیستم‌های بی‌سیم در مکان‌هایی مانند عبادتگاه‌ها، مراکز تناسب اندام، رویدادهای ورزشی و کنسرت‌ها بسیار متداول هستند، زیرا به نوازندگان آزادی بیشتری می‌دهند. آنها همچنین با از بین بردن نیاز به استفاده و اتصال بسیاری از کابل ها در زمان و مکان صرفه جویی می کنند.

بخش هایی از سیستم میکروفون بی سیم

اگرچه تنظیمات بی سیم می توانند متفاوت باشند، اما همه از اجزای یکسانی تشکیل شده اند: فرستنده و گیرنده. اصطلاحات ممکن است گیج کننده باشد، بنابراین اجازه دهید قسمت ها و کارهایی که انجام می دهند را شرح دهیم.

فرستنده

فرستنده صدا (AF) را از یک دستگاه ورودی، مانند میکروفون دستی یا هدست، به فرکانس رادیویی (RF) تبدیل می‌کند و سپس به گیرنده ارسال می‌کند. اگر از یک میکروفون یا ابزار متصل به بسته کمربند با آنتن خارجی استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که آنتن در حین استفاده از آن بالا یا خم نشده باشد. این نه تنها برای آنتن مضر است، بلکه انتقال آن را به شدت مختل می کند.

گیرنده

گیرنده جعبه ای است با آنتن هایی که به میکسر خود وصل می کنید. سیگنال رادیویی را دریافت می‌کند، آن را دوباره به سیگنال صوتی تبدیل می‌کند، سپس آن را با استفاده از یک XLR یا کابل ابزار به ورودی برد میکس شما می‌فرستد.

انتخاب و استفاده از باتری

با کم شدن باتری‌های فرستنده (یا در مورد مانیتورهای داخل گوشی، گیرنده) قدرت سیگنال و برد عملکرد کاهش می‌یابد، بنابراین تعویض منظم آنها مشکلات عملکرد را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. ما به شدت توصیه می کنیم از باتری های قلیایی با نام تجاری (چه قابل شارژ یا غیر قابل شارژ) استفاده کنید، زیرا آنها قابل اعتمادتر هستند و عمر طولانی تری نسبت به باتری های معمولی دارند.

گیرنده و آنتن را نصب کنید

نصب گیرنده و آنتن باید اولین قدم در هنگام راه اندازی سیستم بی سیم شما باشد. معمولاً راحت است که گیرنده را نزدیک میکسر نگه دارید، اما مکان درست جایی است که فرستنده مسیر مستقیمی به گیرنده داشته باشد بدون اینکه افراد، رایانه ها، قفسه های تجهیزات یا هر چیز دیگری مسدود شوند. برای نصب گیرنده و آنتن خود این دستورالعمل ها را دنبال کنید.

گیرنده را در جایی قرار دهید که اجراکننده (ها) دید مستقیم و ثابتی به گیرنده داشته باشد، حداقل 10 فوت دورتر از دستگاه‌های مصرف‌کننده بی‌سیم مانند روترهای رایانه‌ای بی‌سیم و تلفن‌های همراه، زیرا این کار باعث کاهش افت صدا می شود.
آنتن را نصب کنید و آن را به سمت سقف بگیرید. اگر گیرنده شما بیش از یک آنتن دارد، آنها را زاویه دهید تا شکل V شکل بگیرد.
خروجی گیرنده خود را به یک کانال ورودی موجود در برد میکس خود وصل کنید، سپس گیرنده را روشن کنید.

نکات قرار دادن آنتن و گیرنده

مطمئن شوید که آنتن ها به سمت سقف هستند و به سمت صحنه خارج نمی شوند. الگوی قطبی آنتن شبیه یک دونات است، بنابراین اگر مستقیماً به سمت بیرون کشیده شود، فرکانس رادیویی بسیار کمی به فرستنده می رسد.
مطمئن شوید که اشیاء فلزی، مانند ریل‌های قفسه یا قفس‌های فلزی، آنتن‌ها را مسدود نمی‌کنند، زیرا این کار مانع از ارسال صحیح امواج رادیویی می‌شود.

فرستنده را جفت کنید و فرکانس را تنظیم کنید

قبل از شروع فرآیند جفت شدن، مطمئن شوید که محدوده فرکانس سیستم بی سیم شما در منطقه شما سازگار است. اگر از محدوده فرکانس صحیح مطمئن نیستید، از فرکانس یاب سیستم بی سیم برای تأیید سازگاری استفاده کنید.

اسکن خودکار: برخی از سیستم های میکروفون بی سیم دارای ویژگی اسکن خودکار هستند. این همه فرکانس‌ها، گروه‌ها و کانال‌ها را برای یافتن بهترین فرکانس موجود اسکن می‌کند. برای انجام اسکن خودکار، برای آموزش به دفترچه راهنمای مالک مراجعه کنید.

مرحله بعدی جفت کردن فرستنده و گیرنده است. روش جفت شدن برای هر مدل بی سیم متفاوت است، بنابراین برای یادگیری روش جفت شدن سیستم خود، دفترچه راهنمای مالک را بررسی کنید. در اینجا دو روش رایج برای جفت شدن سیستم های بی سیم آورده شده است:
گروه و کانال با محدوده فرکانس‌ها در آن باند خاص جفت می‌شوند.
فرکانس به فرکانس دقیق بی سیم گره خورده است.
با نگاه کردن به متر RF یا LED گیرنده خود، جفت شدن فرستنده و گیرنده را تأیید کنید. اگر متر سیگنال RF یا LED چشمک می زند یا کم است، فرکانس دیگری را امتحان کنید.

مطمئن شوید که در فرکانس مناسب هستید!
هنگام استفاده از بیش از یک سیستم بی سیم، از فرکانس های مختلف برای هر یک استفاده کنید. چندین سیستم در فرکانس یکسان می توانند باعث ایجاد اعوجاج، حذف یا چندین میکروفون در کانال مشابه با میکسر شما شوند.
قبل از هر اجرا فرکانس های خود را بررسی کنید. حتی اگر سیستم شما همیشه ثابت بماند، تداخل ایستگاه های رادیویی و تلویزیونی می تواند به طور منظم تغییر کند.

سطوح را تنظیم کنید

آخرین مرحله راه اندازی بی سیم شما این است که سطوح گیرنده، فرستنده و میکسر را تنظیم کنید. برخلاف راه‌اندازی سیمی، این یک فرآیند 3 مرحله‌ای است، بنابراین این دستورالعمل‌ها را برای تنظیم سطوح خود دنبال کنید.

با تنظیم سطح فرستنده و گیرنده شروع کنید. با سطوح فرستنده، گیرنده و کانال های موجود در میکسر خود شروع کنید.
در دستگاه ورودی خود با حداکثر عملکرد با تکنیک مناسب آواز بخوانید یا پخش کنید در حالی که به آرامی سطح فرستنده و گیرنده را بالا می برید. هنگامی که دیدید سنج فوکوس خودکار به حداکثر سطح رسیده است، آن را پایین بیاورید تا دیگر قطع نشود.
دکمه افزایش کانال را تا زمانی که نور کلیپ/ اضافه بار/ اوج نمایان شود، بچرخانید. هنگامی که چراغ ظاهر شد، دستگیره افزایش را به سمت پایین بچرخانید تا زمانی که چراغ قطع کننده دیگر ظاهر نشود. در نهایت، فیدر کانال را در صورت نیاز حرکت دهید.
اگر متوجه گیره متر AF (صوتی) گیرنده شدید و صدای سیگنال شما مخدوش شد، صدای فرستنده را کم کنید.
اگر فرستنده ساکت است، دوبار بررسی کنید که صدای فرستنده و گیرنده بالا باشد، مرحله‌بندی افزایش خود را طی کنید و باتری‌ها را عوض کنید.

مطالب مرتبط: چگونه ویدئوی تایم لپس بسازیم؟
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *