تعادل شعاعی در عکاسی

تعادل در عکاسی به دو نوع متقارن و غیر متقارن تقسیم می شود. تعادل شعاعی نوعی تعادل متقارن است که در آن عناصر درون یک عکس از یک نقطه مرکزی به بیرون تابش می کنند.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: کاربرد انواع رینگ لایت

 

به این ترتیب آنها الگویی یکنواخت ایجاد می کنند و عمق و حرکت بصری را به تصویر اضافه می کنند. این کمک می کند تا توجه بیننده به موضوعی که در مرکز قرار دارد جلب شود.

 

تعادل شعاعی  می تواند به طور طبیعی رخ دهد یا با استفاده از تکنیکهای عکاسی ایجاد شود. مانند گلبرگهای گل که به سمت بیرون کشیده می شوند و یا دم مارمولک به صورت خمیده.

 

ترکیب شعاعی در هنر

از ترکیب شعاعی در هنر غالبا در انواع مختلف هنر برای ایجاد حس هماهنگی استفاده می شود. قدرت این تکنیک در این واقعیت نهفته است که چینش دایره ای عناصر تصویر کاملا به صورت متعادل احساس می شود.

 

دایره نماد چرخه و کمال است. این یک حس کامل بودن را در بیننده ایجاد می کند. ترکیب شعاعی به دلیل ماهیت جذاب آن قرن ها توسط هنرمندان مورد استفاده قرار گرفته است.

 

ماندالا به عنوان نمادی از تعادل کامل در قرن چهارم ساخته شده است. هندسه با شروع آوانگارد در آغاز قرن بیستم از اهمیت بیشتری برخوردار شد.

 

اکسپرسیونیسم انتزاعی برای تاکید بر احساسات با استفاده از اشکال از تعادل شعاعی استفاده کرد. جنبش هنری باهاوس نیز از اشکال و طرحهای هندسی بسیار سود می برد.

چگونه تعادل شعاعی در عکاسی ایجاد کنیم؟

هنگام ایجاد تعادل شعاعی دو نکته اساسی وجود دارد که باید به آنها توجه کرد. این دو نکته عبارتند از:

1-ترکیب

2-انتخاب

شما باید تصویر را به گونه ای تنظیم کنید که نقطه مرکزی از منشاء خطوط شعاعی در وسط عکس قرار گیرد.

شما می توانید راههایی برای ایجاد تصاویر متعادل شعاعی در زندگی روزمره پیدا کنید. از آنجا که تعادل احساس کمال را در انسان ایجاد می کند. این روش در معماری استفاده می شود.

یکی از محبوب ترین و ساده ترین موضوعاتی که مورد استفاده قرار گرفته تصویر راه پله است.

 

اشکال دایره ای نیز در طبیعت بسیار دیده می شوند. اگر می خواهید تعادل شعاعی را از نزدیک تجربه کنید پوسته های حلزون گل و حتی مردمک چشم انسان بهترین نمونه ها هستند.

 

برای تاکید بر تعادل شعاعی در عکاسی استفاده از لنزهای واید بسیار مفید است. یکی از نمونه های جالب در تعادل شعاعی گرفتن عکس هایی با نوردهی طولانی از ستاره ها در شب است.

 

این عکس ها دنباله های ستاره ها را ثبت می کنند که به ردپای ستارگان معروف است. این عکس ها معمولا در اثر نوردهی بسیار طولانی ایجاد می شوند.

معمولا بیش از یک ساعت طول می کشد اما نتایج شگفت انگیزی به همراه دارند. شما می توانید از ترکیب شعاعی برای جلب توجه به سمت یک سوژه خاص استفاده کنید.

 

مطالب مرتبطعکاسی مادون قرمز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *