تاریخچه ویرایش عکس

زیبایی چیزی است که در تمام اعصار هنرمندان برای خلق آن تلاش کرده اند. از زمان بسیار قدیم مردم سعی داشتند خود را زیباتر جلوه دهند و قهرمانان و خدایان خود را از طریق نقاشی و مجسمه زیباتر از آنچه بودند به تصویر بکشند.

 

هنرمندان پس زمینه پرتره های خود را تغییر می دادند تا نقاشی ها جذاب تر به نظر برسند. بنابراین دستکاری در نقاشی ها و عکس ها مفهوم جدیدی نیست.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت سینمایی

 

ویرایش عکس در طول تاریخ

ویرایش عکس فرآیند تغییر یا تبدیل عکس با اهداف مختلف است. عکاسان با استفاده از روشهایی مانند رتوش با جوهر، قلم بادی، افزودن رنگ مستقیم به چاپ و خراشیدن عکسها، تصاویر خود را تغییر می دادند.

 

نگاتیوها هم از روش های مختلفی دستکاری می شدند مانند نوردهی دوبرابر، ترکیب نگاتیوها با هم، استفاده از نگاتیوهای سفیدکننده و نگاتیوهای رنگی.

 

در طول دهه ها فناوری تکامل یافت و در اواخر قرن بیستم عکاسی وارد حوزه دیجیتال شد. در ابتدا عکاسی دیجیتال چندان مورد توجه قرار نگرفت ولی بعد ها به دلیل امکانات فراوان، تجهیزات کم حجم و سایر مزایا جایگزین عکاسی آنالوگ شد.

 

بیایید کمی به عقب برگردیم و به احترام روز اول آوریل نگاهی به تاریخچه تغییر تصاویر افراد بیندازیم. در اواخر دهه 1800 بود که ویرایش عکس ها کم کم رواج پیدا کرد. در آن زمان از روشهایی مانند برس و زغال هم حتی برای ویرایش عکس ها استفاده می کردند.

 

برخی از بهترین نمونه های ویرایش عکس وجود دارند که در زیر به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

عکس های روح

تصویر زیر عکسی از همسر آبراهام لینکن پس از مرگ اوست. این عکس در اوایل سال 1870 ویرایش شد و در ابتدا عکاس توانست مردم را قانع کند که این یک شبح واقعی است.

طنز

مانند امروز در گذشته نیز بسیاری از عکاسان برای بیان نظرات خود در مورد مسائل سیاسی از ویرایش عکس استفاده می کردند. جان هاتفیلد یکی از عکاسان مشهور بود که از هنر خود برای آگاهی سیاسی مردم در قبل از جنگ جهانی دوم استفاده می کرد.

 

وی که در آلمان زندگی می کرد با به تصویر کشیدن هیتلر و نازی ها زندگی خود را به خطر انداخت. عکس زیر هیتلر را نشان می دهد که در حال آماده سازی برای سلاخی یک خروس فرانسوی، نماد ملی فرانسه است. اگر چه کیفیت عکس مطابق با استانداردهای امروز نیست ولی در زمان خود بسیار پیشرفته بود.

 

 

شوخ طبعی

ویرایش عکس همچنین برای شوخ طبعی و یا نشان دادن برخی روایات داستانی مانند ماهی های غول پیکر و انسان خوار استفاده می شد. تصویر زیر یک کارت پستال است که گردشگری در کانادا را به شوخی گرفته است.

 

حذف و اضافه کردن افراد در عکس

یکی دیگر از تکنیک های ساده حذف و اضافه کردن افراد در عکس ها بود. برخی از آنها عکس های معمولی بودند مانند تصویر تیم هاکی ایالات متحده.

 

ولی برخی دیگر بحث برانگیز بودند مانند عکس دوم که در آن مائو تسه تونگ کمونیست چینی را نشان می دهد که شخصی را که از او خوشش نمی آید از عکس حذف کرده است.

 

در تصویر دیگری که در زیر مشاهده می کنید یکی از افسران استالین از عکس حذف شده است.

 

ویرایش و دستکاری عکس در عصر جدید با وجود نرم افزارهای دیجیتال بسیار پیشرفت کرده و بسیار هم آسان شده است. امروز می توانیم به گذشته نگاه کنیم و به زمان و خلاقیتی که برای ویرایش این عکس ها بدون فتوشاپ صرف شده احترام بگذاریم.

 

مطالب مرتبط

شاتر دوربین عکاسی چگونه کار می کند؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *