ایجاد بوکه شکل دار

جلوه بوکه

بوکه یک واژه ژاپنی است که به معنی “تار” یا “مه” است. این شکل نور خارج از فوکوس را توصیف می کند. بوکه فقط مربوط به فرم کاربردی نیست ، بلکه جلوه هنری است.

در مورد نحوه تلفظ کلمه بوکه اختلاف نظر وجود دارد. 

هنگامی که دیافراگم کاملاً باز است ، لنزهای ما به طور طبیعی جلوه ای از نور تار ایجاد می کنند. به عنوان مثال ، هنگام عکاسی با f/1.8. مقدار زیادی از تصویر تار “عمق میدان” نامیده می شود. بوکه در مورد میزان فوکوس عکس نیست ، در مورد شکل نورهای خارج از فوکوس است.

شکل تار ، شکل باز شدن دیافراگم در داخل لنز ما است. این لنز 50 میلی متری دارای دیافراگم 5 تیغه است. وقتی در f/1.8 است ، می بینید که دهانه به شکل گرد است و بوکه آن نیز یک دایره کامل است. وقتی f/8.0 را انتخاب می کنم شکل تغییر می کند.

آن را با دوربین شخصی خود امتحان کنید. به فوکوس دستی بروید و دوربین خود را در مقابل یک چراغ قرار دهید. حلقه فوکوس را بچرخانید تا نور تار شود.

ببینید چگونه نور تغییر می کند. در برخی موارد ، شما نمی توانید منابع نور را شناسایی کنید. تنها چیزی که برای شما باقی مانده نور جادویی است.

نحوه ایجاد شکل در بوکه

شکل نور ، شکل دیافراگم شماست. بنابراین ممکن است از خود بپرسید که “چگونه بوکه خود را تغییر دهم؟”.

ما نمی توانیم داخل لنز برویم و دهانه دیافراگم فیزیکی را تغییر دهیم ، اما می توانیم نحوه ورود نور به لنزمان را تغییر دهیم. برای انجام این کار ، ما یک فیلتر بوکه ایجاد می کنیم تا جلوی لنز خود قرار دهیم.

شما می توانید یک کیت بوکه بخرید.

مرحله 1

با اندازه گیری درپوش لنز ، یک دایره را از مقوای سیاه جدا کنید. اندازه دایره باید به اندازه لنز شما باشد. برش دایره یک ابزار مفید است. کاغذ رنگی آن رنگ را به صحنه می آورد. شاید از این اثر خوشتان بیاید.

مرحله 2

مرکز دایره را علامت گذاری کنید.

مرحله 3

شکلی را که می خواهید ایجاد کنید با مداد در مرکز دایره بکشید. اشکال محبوب عبارتند از ستاره ، الماس و بوکه قلب. می توانید از هر شکلی که می خواهید استفاده کنید. اما بهترین ها فرم ساده ای دارند.

شما فقط باید یک شکل بکشید. وقتی عکس می گیریم چند برابر می شود. اما هیچ دلیلی وجود ندارد که نتوانید دو شکل را روی یک فیلتر قرار دهید.

ممکن است مجبور شوید اندازه برش را آزمایش کنید. این بستگی به میزان باز شدن دیافراگم در لنز شما دارد. بنابراین ، بستگی به این دارد که از چه f-stop استفاده می کنید. با یک شکل حدود 1 تا 2 سانتی متر شروع کنید.

مرحله 4

شکل را با یک چاقوی صنایع دستی برش دهید یا از یک ابزار پانچ شکل استفاده کنید.

نحوه استفاده از فیلتر بوکه

اکنون که ما اشکال بوکه خود را ایجاد کرده ایم ، می توانیم از آنها برای ایجاد جلوه جادویی نور استفاده کنیم.

مرحله 1

فیلتر را به جلوی لنز خود وصل کنید. ممکن است بتوانید آن را در جلوی لنز خود قرار دهید. در غیر اینصورت از چسب برای چسباندن آن استفاده کنید. مراقب باشید برش یا نوار را روی حلقه فوکوس خود نپوشانید.

مرحله 2

چند چراغ پیدا کنید. چراغ های شهر یک عکس عالی ایجاد می کنند ، اما یک سری چراغ کریسمس نیز می تواند زیبا باشد. هنگامی که فوکوس را محو کردید سیم چراغ های کریسمس و سایر جزئیات ناپدید می شوند.

این اثر رنگ چراغ ها را به خود می گیرد.

مرحله 3

وسیع ترین دیافراگم را که لنز شما اجازه می دهد انتخاب کنید. به یاد داشته باشید که دیافراگم های بازتر کمترین اعداد را دارند. به عنوان مثال ، f4.0 گسترده تر از f8.0 است.

اگر دوربین شما در اندازه گیری مشکل دارد ، فیلتر را بردارید و در حالت اولویت دیافراگم یک عکس آزمایشی بگیرید. دوربین شما بهترین سرعت شاتر را به شما می دهد. اگر سرعت شاتر خیلی کند است یا عکس خیلی تیره است ، ISO را افزایش دهید.

اگر می خواهید پس زمینه تیره تر باشد ، از جبران نوردهی خود برای گرفتن تصویر -1 یا -2 استاپ استفاده کنید. همچنین می توانید این کار را با افزایش سرعت شاتر یا کاهش ISO انجام دهید.

مرحله 4

دوربین خود را در حالت فوکوس دستی قرار دهید.

مرحله 5

دوربین خود را به سمت چراغ ها گرفته و حلقه فوکوس را بچرخانید تا چراغ ها تار شوند. شما باید ظاهر چراغ های شکل یافته را ببینید.

برخی از لنزها ممکن است جلوه ای دلپذیرتر از بقیه لنزها ایجاد کنند. چند شکل و چند لنز متفاوت را امتحان کنید. اگر شکل شما وارونه است ، فیلتر را بچرخانید.

اگر می خواهید کاری کمی پیشرفته تر انجام دهید ، جلوه بوکه را با عمق میدان کم ترکیب کنید.

یک شی یا شخص را در پیش زمینه و چراغ های خود را در پس زمینه قرار دهید. شاید مجبور باشید با فاصله بازی کنید. بر عنصر پیش زمینه فوکوس کنید. با این کار چراغ های پس زمینه تار می شوند و حالت بوکه به خود می گیرند.

مطالب مرتبط:  گرفتن پرتره های خانوادگی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *