انواع سنسور در دوربین های عکاسی

انواع سنسور در دوربین عکاسی

تعریف سنسور

سنسور یک قطعه در دوربین عکاسی دیجیتال می باشد که به نور حساس است و هنگام فعال شدن تصویر را ثبت می کند.

تفاوت سنسور دوربین های عکاسی از نظر اندازه 

اندازه سنسورها را معمولا با میلی متر یا اینچ نشان می دهند. به عنوان مثال اندازه سنسورهای فول فریم به اندازه ی فیلم های 35 میلی متری نزدیک هستند. اندازه سنسور دوربین و کیفیت تصویر با هم ارتباط مستقیم دارند.

به تصاویر زیر دقت کنید

تصویر اول با یک دوربین عکاسی فول فریم گرفته شده و تصویر دوم با یک دوربین کراپ سنسور یا APS-C ثبت شده و هردو عکس در تاریکی شب گرفته شده است.

البته استفاده از سنسورهای کوچکتر نیز مزایایی دارد که در ادامه بحث به آن خواهیم پرداخت.

بطورکلی سنسورهای دوربین عکاسی از نظر اندازه به 6 گروه تقسیم می شوند که در شکل زیر نشان داده شده است.

1-اولین و کوچکترین گروه سنسورها از نظر اندازه سنسورهای هستند که در دوربین گوشی های تلفن همراه استفاده می شوند.

2-دسته دوم سنسورهای هستند که در دوربین های هلی شات یا دوربین های پرنده استفاده می شوند و به سنسورهای یک اینچی معروف هستند.

3-سومین گروه سنسورهای میکرو یا سه چهارم هستند که کوچکترین سنسور استفاده شده در دوربین های عکاسی دیجیتال است.پاناسونیک و المپوس معروف  ترین استفاده کنندگان از این سنسورها هستند.

4-دسته چهارم به سنسورهای کراپ معروف هستند و با نام اختصاری APS-C شناخته می شوند.این سنسورها با ابعاد تقریبی 24*16 میلی متر ساخته می شوند.کانن و نیکون بزرگترین تولید کنندگان سنسورهای کراپ دوربین عکاسی در جهان هستند که این دوربین ها بیشتر برای افراد مبتدی توصیه می شود.

5-گروه پنجم سنسورهای فول فریم هستند که با اندازه تقریبی 35*24 میلی متر ساخته می شوند. معروف ترین برندهای دوربین های عکاسی فول فریم دوربین کانن، دوربین نیکون و دوربین سونی هستند.

6-اما دسته ششم و بزرگترین در بین شش گروه سنسورهای مدیوم فرمت هستند که در دو سایز وجود دارند.

– سنسور مدیوم فرمت در اندازه تقریبی 43*32 میلی متر

– سنسور مدیوم فرمت در اندازه تقریبی 53*40 میلی متر

معروف ترین شرکتهای تولید کننده دوربین های عکاسی مدیوم فرمت عبارتند از :

فوجی فیلم، پنتاکس، هاسلبلاد و لایکا 

در عکاسی سنسور بزرگتر به معنای پیکسل های بزرگتر است و پیکسل بزرگتر می تواند نور بیشتری را جمع کند و در ایجاد عمق میدان کمتر و ثبت تصویر شارپ تر بسیار موثر است.همچنین سنسورهای بزرگتر در ایزوهای بالا نویز کمتری را ایجاد می کنند.

به تصویر زیر توجه کنید:

لازم به یاد آوری است که یک لنز در دوربین هایی با سنسورهای متفاوت فواصل کانونی متفاوتی را در اختیار عکاس قرار می دهد. به عنوان مثال یک لنز را در نظر بگیرید که در دوربین عکاسی فول فریم فاصله کانونی 35 میلی متر را ایجاد می کند، همان لنز در یک دوربین عکاسی کراپ سنسور فاصله کانونی معادل 50 میلی متر را ایجاد خواهد کرد.

در حال حاضر دوربین های عکاسی فول فریم بهترین دوربین از نظر تعادل بین سایز سنسور و ابعاد بدنه دوربین هستند که عکاسان حرفه ای هم از آن استفاده می کنند، ولی اگر مایل به استفاده از دوربین های مدیوم فرمت هستید باید مبلغ بیشتری را برای خرید دوربین بپردازید که در برخی موارد شاید چندان ضروری نباشد.

 

مطالب مرتبط

لنز  50 میلی متر یک لنز همه کاره

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *